21.09.2014 13:26:46 | Son Güncelleme

15 kilogramlık dev pancarlar görenleri şaşırtıyor

Suluova ilçesinde hayvansal gübre kullanılan arazide yetiştirilen 15 kilogramlık dev pancarlar, görenleri şaşırtıyor.

İlçeye bağlı Kerimoğlu köyünde çiftçilik yapan Mustafa Kılıç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, küçüklüğünden beri çiftçilikle uğraştığını, daha kaliteli ürün elde etmek için araştırmalar yaptığını anlattı.

Son beş yıldır hayvan gübresi kullandığı 25 dönümlük tarlada pancar üretimi yaptığını dile getiren Kılıç, "Yapay gübreyi tarlama sokmuyorum. Önceki yıllarda 8-10 kilo büyüklüğünde pancarlar olmuştu ancak 15 kilo ağırlıkta ilk kez bu yıl yetişti. Emeğimin karşılığını almaktan mutluyum" dedi.

DEVAM EDİYOR...
DEVAMI

Kılıç, organik gübrenin içinde bulunan mineraller sayesinde de toprağı verimli hale getirdiğini, bitkide hücre bölünmesini arttırarak bitkinin büyüme hızını artırdığını kaydetti.

Dev pancarların çevresinden büyük ilgi gördüğünü belirten Kılıç, "Görenler önce şaşkın şaşkın baktıktan sonra ellerine alıp tartmaya kalkıyor. Kimileri de tebrik ederek fotoğraf çektiriyor. Sergilemek için pancarları satın almak isteyen manavlar var ancak bunları uzun süre saklamayı düşünüyorum. Araştırma konusu olup çiftçilere örnek teşkil edebilir" diye konuştu. (AA)

Anahtar Kelimeler:
Yorumları göster