02.09.2014 08:00:03 | Son Güncelleme

2 Eylül İngiltere basın özeti

İngiliz basınında bugün öne çıkanlar: Suudi Arabistan'ın Medine'deki Muhammed Peygamber'in kabrini yıkacağı iddiası, Türkiye'deki Suriyeli çocuk işçiler, cihad adına İngiltere'den Orta Doğu'ya giden kadınlar, İngilizlerin IŞİD'e askeri müdahaleye bakışı.

Independent'ın ana sayfa manşetinde, Suudi Arabistan'ın Medine'de bulunan ve içinde Muhammed Peygamber'in kabrini de barındıran Mescid-i Nebevi'yle ilgili genişletme planının İslam dünyası açısından büyük riskler yaratabileceğini vurgulayan bir haber var.

Habere göre Suudi Arabistan'ın Mescid-i Nebevi'yi genişletme planı kapsamında Muhammed Peygamber'in kabri de yıkılabilir.

Gazete, böyle planın İslam dünyasında bir bölünme riski yaratabileceğini söylüyor.

Independent planın, daha önce Mekke'deki kutsal mekânların da genişleme planları kapsamında yıkımını eleştiren İslam Mirası Araştırma Vakfı Müdürü İrfan el-Alavi tarafından ortaya çıkarıldığını belirtiyor.

El-Alavi, plan kapsamında Muhammed Peygamber'in kabrinin bulunduğu Yeşil Kubbe'nin yıkılmak istendiğini belirtiyor.

Plan kapsamındaki önerilerin sıkı Vahabi anlayışa sahip din adamları tarafından hazırlandığı belirtiliyor.

El-Alavi'ye göre bu plan dünyadaki Müslümanlar arasında gerilim yaratma riski taşıyor.

El-Alavi bunun özellikle de Şii ve Sünniler arasında bir gerilim yaratabileceğini belirtiyor.

Mekke'deki Mescid-i Haram'dan sonra Müslümanlar'ın en büyük ikinci kutsal mekânı olan Mescid-i Nebevi her yıl milyonlarca hacı tarafından ziyaret ediliyor.

Mescidi Nebev-i'nin resmi sorumluluğu Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdülaziz el-Suud'e ait.

İngilizlerin IŞİD'e askeri müdahaleye bakışı Independent'ın ana sayfasından anonsladığı bir başka haberse İngiltere kamuoyunun İngiltere'nin IŞİD'e yönelik hava saldırısına nasıl baktığıyla ilgili.

Konuyla ilgili kendi yaptırdığı bir kamuoyu yoklamasının sonuçlarını yayınlıyor Independent.

Buna göre İngiltere kamuoyunun sadece yüzde 35'i İngiltere'nin IŞİD'e yönelik olası bir hava saldırısının parçası olmasını istiyor.

Ankete katılanların yüzde 50'si bu plana karşı çıkarken yüzde 15'iyse görüşünün olmadığını söylemiş.

Kara harekâtına karşı çıkanların oranıysa daha da fazla.

Katılımcıların yalnızca yüzde 20'si 'İngiltere IŞİD'e karşı olası bir kara harekâtına katılım göstermeli' derken, 'katılmamalı' diyenlerin oranı yüzde 69.

Türkiye'deki Suriyeli çocuk işçiler Guardian'ın sayfalarında gazetenin Türkiye muhabiri Constanze Letsch imzalı haber dikkat çekiyor.

Haberde Türkiye'de yaşayan ve çalışan Suriyeli mülteci çocukların hikâyeleri anlatılıyor.

Anlatılan hikâyelerden biri Antakya'da çalışan yedi yaşındaki Hamza'ya ait.

DEVAM EDİYOR...
DEVAMI

Habere göre Hamza beş kişilik ailesiyle Halep'ten kaçıp Türkiye'ye gelmiş.

Şimdi ailesine destek olmak için günde 12 saate varan sürelerde, haftanın altı günü bir fırında çalışıyor.

Hamza gazeteye şunları söylemiş: "Okula gitmek istiyorum gerçekten ama annem beni okula kaydetmeyecek. Yemek için paraya ihtiyacımız olduğunu söylüyor. Babam yaralı ve burada iş bulamıyor. Türkiye'de hayat çok pahalı."

Haberde Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği'nin şu verileri aktarılıyor:

"Hali hazırda Türkiye'de yaşayan 1 milyon Suriyeli mültecinin yaklaşık yarısı çocuk. Mülteci kamplarındaki çocukların yüzde 60'dan fazlası okula kayıtlıyken kamp dışında kalanların yüzde 73'ü okula gitmiyor."

UNICEF'in bir raporunda ise her 10 Suriyeli çocuktan birinin çalıştığı bilgisi aktarılmış.

Gazeteye konuşan ve adını açıklamak istemeyen bir insan hakları eylemcisi, Suriyeli çocuklarla birlikte çocuk işçiliğinde büyük bir artış olduğunu söylemiş.

Haberde görüşüne yer verilen Kocaeli Üniversitesi'nden akademisyen Hakan Acar, Suriyeli mültecilerin Türkiye'de çalışma izni olmadığı için yaşı küçük Suriyeli işçilerin tamamen kayıtsız olarak çalıştığını bu durumun onları istismar açısından son derece savunmasız hale getirdiğini aktarmış.

Cihad adına İngiltere'den Orta Doğu'ya giden kadınlarTimes'ta İngiltere vatandaşı kadın cihadçılarla ilgili bir haber göze çarpıyor.

Haber, cihad adına Suriye ve Irak'a giden ve sosyal medyayı kullanarak eylemlerinden ve görüşlerini bahseden kadın İngiliz vatandaşlarını ele alıyor.

Haberde Müslümanlığı seçen, 20 yaşındaki Cüneyt Hüseyin'le evlenerek iki çocuğunu terk edip Suriye'ye giden 45 yaşındaki Sally Jones'a, yeni adıyla Sakine Hüseyin'e dikkat çekiliyor.

Eski bir punk grubu üyesi olan Hüseyin sosyal medyada yayınlanan bir fotoğraftaelinde kalaşnikofla poz vermiş.

Yine elinde kalaşnikoflu fotoğrafları sosyal medyaya yansıyan Somali kökenli bir İngiltere vatandaşı olan Khadijah Dare ise bir videosunda tüm Müslümanlara Irak ve Suriye'deki 'cihada' katılma çağrısı yapıyor.

FT Kuzey Kore'de Financial Times'ın ana sayfasında bir Kuzey Kore haberi dikkat çekiyor.

Financial Times gazetesinden Simon Mundy beş gün boyunca Kuzey Kore'yi gezmiş.

Mundy, Kuzey Kore'de özel sektör ekonomisinin ülkedeki hayatın birçok alanında genişlemesine vurgu yapıyor.

Haberde Mundu lüks bir eğlence mekanı olan Mundsu Su Parkı'ndan izlenimlerini de aktarmış.

Mundy, buradaki fast food yiyecekler barında bir hamburgerin yaklaşık 76 dolara satıldığını, bunun bir işçinin ortalama maaşından kat kat fazla olduğunu belirtiyor.

Mundy, başkentte birçok yeni inşaat yapıldığını olduğunu söylüyor, Çin ve Kuzey Kore arasındaki ekonomik ticaretin artarak geçen yıl 6.5 milyar dolara vardığını belirtiyor.

Yorumları göster