08.09.2014 14:15:11 | Son Güncelleme

2 günlük suyu kalan Yalova’ya yeni umut

Barajlarında 2 günlük suyu kalan Yalova, hayata geçirilecek yeni projelerle can suyu bulacak.

Şimdilik kesintilerin süreceğine dikkat çeken Yalova Yeşil Körfez Su Birliği Başkanı Ömer Nergiz, "Kurtköy isale hattından önümüzdeki çarşamba günü su almayı planlıyoruz. Kuyularımızla ilgili çalışmalarımızı da bitirdik. Barajımızı yüzde 100 dolduracağız, fakat tasarruf maksatlı kesintilerimiz sürecek” dedi.

Kuraklığın en fazla etkilendiği illerden Yalova'da barajlarda 2 günlük su kaldı. Su kesintilerine çare arayan yetkililer, hayata geçirilmesine sayılı günler kalan projeler ile Yalova'ya can suyu verecek. 3 günde bir su kesintilerine maruz kalan Yalovalıların tasarruf yapması gerektiğine dikkat çeken Yalova Yeşil Körfez Su Birliği Başkanı Ömer Nergiz, "Önümüzdeki senelerde de kuraklık olursa, Kurtköy ve kuyulardan takviyelerle yaz sezonuna yüzde 100 doluluk oranıyla gireriz. Ama şu anda su sıkıntımız olduğu bir gerçek. Onu aşmak için kuyu bağlantılarının ardından Ortaburun göletini yapıyoruz. Yaklaşık 15 gün içerisinde bu projeyi bitirmeye çalışacağız. Kurtköy isale hattından önümüzdeki çarşamba günü su almayı planlıyoruz. Kuyularımızla ilgili çalışmalarımızı da bitirdik. Kuyularımızdan da cuma günü su almaya başlayacağız. Bu aldığımız sular ile Yalova'ya su vereceğimiz anlamına gelmiyor. Aldığımız su Yalova'nın ihtiyacının yüzde 25'ine tekabül ediyor. Onun için kesintiler devam edecek. Bu kesintiler ta ki Ortaburun göletini bağlayana kadar sürecek. Yaklaşık 15 gün sonra bu bağlantıları yaparak su vermeye başlayacağız. Bu bağlantılar Yalova'nın su sıkıntısını büyük oranda çözecek. Fakat bu kesinti yapmayacağız anlamına gelmiyor” dedi.

DEVAM EDİYOR...
DEVAMI

YÜZDE 50 KAYIP KAÇAK

Su sıkıntısına tedbir almada biraz rahat davranıldığını dile getiren Nergiz, "Ama bu saatten sonra belediyeler üzerine düşen görevi yapıyor. Geçmişten örnek vermek gerekirse, Yalova bölgesine yaklaşık 50 bin ton su veriyorduk. Belediyenin taahhuk ettiği rakam 18 bin tondu. Kayıp ve kaçağımız yüzde 50'lere ulaşmıştı. Bunu bir türlü çözememiştik. Kesintilerin sebebi de bu olacak. Kayıp ve kaçağı bir an önce bulup bunu engellememiz lazım. Yalova'yı 3'e böldük. Her gün bir bölgede kesinti yapıyoruz. İnsanlarımızın biraz tasarruflu olması lazım. Bu kesintileri biz tasarruf maksadıyla yapıyoruz. Vatandaşlar da tasarrufa yönelmelidir. Şu anda bile halı, araba ve yolları yıkıyorlar. Bu kesintilere rağmen hala bu israf devam ediyor. Bölgesel yağmurlar bizi etkilemiyor. Sürekli yağmur lazım. Normal şartlarda geçen seneki gibi kuraklık bile yaşasak, yeni bağlantılarla barajımızı yüzde 100 dolu hale getirebiliriz. Bence vatandaşlar umutsuz kalıp tasarruf yapmalı. 30 bin ton kayıp kaçağı yüzde 30 seviyelerine düşürmemiz lazım” dedi. (İHA)

Yorumları göster