11.09.2014 16:45:46 | Son Güncelleme

'6 kişilik aile komple IŞİD'e katıldı'

Hollanda'da 6 kişilik bir ailenin, Suriye'ye giderek Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) terör örgütüne katıldığı iddia edildi.

Hilversum Belediye Başkanı Pieter Broertjes, Belediye Meclisi'ne verdiği bilgide, anne, baba ve 4 çocuktan oluşan ailenin, Suriye'ye geçerek IŞİD'e katıldığını tahmin ettiklerini bildirdi.

Aile hakkında eylül ayı başında İstihbarat ve Güvenlik Teşkilatı (AIVD) tarafından bilgilendirildiğini belirten Broertjes, söz konusu çocukların okul çağında olduklarını açıkladı. Belediye Başkanı, savcılık, polis, çocuk esirgeme kurumu ve Terörle Mücadele ve Ulusal Güvenlik Koordinatörlüğü'yle (NCTV) olayla ilgili görüştüğünü aktardı.

DEVAM EDİYOR...
DEVAMI

Son dönemlerde Ortadoğu ülkelerine savaşmak amacıyla gidenleri engelleyebilmek için harekete geçen Hollanda polisi, şimdiye kadar bazı şüphelileri gözaltına alırken, çok sayıda kişinin de pasaportunu iptal etti.

Hükümetin, Müslüman gençlerin radikalleşmesi ve Ortadoğu ülkelerine gitmelerinin engellenmesi amacıyla yeni bir yasa çıkarmaya hazırlandığı ülkede, İçişleri Bakanlığı'na göre, sözü edilen bölgeye gidenlerin sayısı 140 civarında. Bakanlığa göre, bunların 30'u geri dönerken, 15'i ise çatışma bölgesinde hayatını kaybetti. (AA)

Anahtar Kelimeler:
Yorumları göster