10.09.2014 11:54:12 | Son Güncelleme

70 bin nüfuslu Hakkari’yi susuz bıraktılar

Hakkari'nin Golan bölgesindeki Karadağ ve Kırk Çeşme kaynak suyu şebeke hatlarını tahrip eden Otluca köyü sakinleri, 70 bin nüfuslu kenti susuz bıraktı.

Hakkari merkeze bağlı Otluca Köyü’ne bağlı Karadağ mevkisinden kent merkezine içme suyu sağlayan şebekenin tahrip edilmesi nedeniyle 70 bin nüfuslu kentin büyük bölümüne 3 gündür su verilemiyor. Benzer şekilde günlerdi su krizi yaşanan Yalova'da ise sorunun bugün büyük ölçüde çözeleceğini iddia edildi.

Otluca Köyü sakinleri, inceleme yapmak üzere bölgeye gelen Belediye Başkan Vekili Çiftçi ve Meclis üyelerine, suyun kendilerine ait olduğunu iddia ederek, tahribatı kendilerinin yaptığı söyledi.

DEVAM EDİYOR...
DEVAMI

Kentin büyük bölümünde suyun önce azalmaya başlaması, sonra da kesilmesi üzerine Hakkari Belediyesi ekipleri, nedenini bulmak için çalışma başlattı. Belediye Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürlüğü’ne bağlı ekipler depolara sağlanan kaynak suyun bulunduğu bölgelere gitti. Ekip, Otluca Köyü Karadağ mevkisinde bulunan şebeke borularında hasar tespit etti. Bunun üzerine Belediye Başkan Vekili Nurullah Çiftçi ve meclis üyeleri bölgeye giderek inceleme yaptı.

Su şebekelerinin hasar gördüğü bölgede incelemelerde bulunan Belediye Başkan Vekili Çiftçi ve Meclis üyeleri, Otluca da köylülerle görüştü. Yapılan görüşmelerde köy sakinleri burada bulunan suyun köye ait olduğunu iddia ederek suları kente vermeyeceklerini, tahribatı kendilerinin yaptığı söyledi. Belediye yetkilileri yaşanan durumun hassasiyetinden kaynaklı konu ile ilgili çalışmaların özel olarak ele aldığını bu nedenle şimdilik bir açıklama yapmayacaklarını belirtilirken, su problemin en kısa sürede çözülmesi için çalışmaların yapıldığını söyledi. (DHA)

Anahtar Kelimeler:
Yorumları göster