03.09.2014 18:38:46 | Son Güncelleme

ABD Başkanı Obama Estonya'da

ABD Başkanı Barack Obama, Estonya'nın bağımsızlığını daha önce bir kez kaybettiğini, NATO sayesinde bunu bir daha kaybetmeyeceğini bildirdi.

TALLİNN (AA) - Estonya'nın başkenti Tallinn'de temaslarda bulunan Obama, Estonya Cumhurbaşkanı Toomas Hendrik Ilves, Letonya Cumhurbaşkanı Andris Berzins ve Litvanya Cumhurbaşkanı Dalia Grybauskaite ile üçlü görüşme yaptı.

Daha sonra Nordea Konser Salonu'na geçerek bir grup davetliye konuşma yapan Obama, Avrupa'nın vizyonunun barış ve özgürlük olduğuna işaret ederek bu vizyonun Rusya'nın Ukrayna'ya karşı saldırgan tutumuyla tehdit edildiğini söyledi. Obama, Rusya'nın bu tutumunun yine Rusya'ya zarar verdiğini kaydetti.

Sınırların bir silahın namlusuyla tekrar çizilemeyeceğini vurgulayan Obama, Ukrayna'da hükümetle çatışanların Rus tankları içinde, Rus yapımı silahları bulunan Rus kuvvetleri olduğunu söyledi.

Bütün NATO müttefiklerini koruyacaklarını vurgulayan Obama, "Estonya için burada olacağız. Bağımsızlığınızı bir kez kaybettiniz. NATO sayesinde onu bir daha kaybetmeyeceksiniz" dedi.

Baltık devletlerinin egemen ve bağımsız olduklarına işaret eden Obama, "Tallinn, Riga ve Vilnius'un savunulması, Berlin, Paris ve Londra'nın savunulması kadar önemli" ifadesini kullandı.

DEVAM EDİYOR...
DEVAMI

ABD Başkanı Obama ve Estonya Başbakanı Taavi Roivas daha sonra Tallinn havaalanında Estonya ve ABD askerlerinden oluşan bir birliği ziyaret etti.

Obama, temaslarının ardından, yarın Galler'de başlayacak NATO zirvesine katılmak için uçakla İngiltere'ye hareket etti.

Sovyetler Birliği'nden 1990'lı yılların başında ayrılan ve daha sonra NATO üyesi olan Baltık ülkeleri Estonya, Letonya ve Litvanya, Rusya'nın Ukrayna konusundaki saldırgan tutumunun, kendi ülkelerine de yönelmesi ihtimalinden endişe duyuyor.

Obama, bugün Tallinn'deki temaslarının başında, bu ülkelerdeki NATO varlığının artırılabileceğini bildirmişti.

Rusya, Baltık ülkelerini, topraklarındaki Rus azınlığa karşı ayrımcılık uygulamakla suçluyor. Yaklaşık 1,3 milyon olan Estonya'nın nüfusunun üçte birini Rusça konuşanlar oluşturuyor.

Anahtar Kelimeler:
Yorumları göster