02.09.2014 20:07:46 | Son Güncelleme

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Frantz Afganistan’da

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Douglas Frantz, seçim sonuçları üzerinde iki aday arasında çıkan anlaşmazlığın giderilmesi konusunda görüşmek için Afganistan'a geldi.

KABİL (AA) - ABD Dışişleri Bakanlığı yaptığı yazılı açıklamada, Douglas Frantz'ın bu akşam Kabil'e geldiğini, Afganistan'da İktidarın barışçıl intikali için Barack Obama hükümetinin mesajını getirdiğini belirtti.

Frantz'ın, Afganistan devlet başkanlığı iki adayı Abdullah Abdullah ve Eşref Gani Ahmadzai ile görüşmesini belirten açıklamada "Frantz, Devlet Başkanlığı Seçiminde Kullanılan tüm oyların yeniden sayımı ve Ulusal Birlik Hükümetinin Kurulmasının ABD için önemli olduğunu vurgulayacak” ifadeleri yer aldı.

Douglas Frantz'ın Afganistan'ın üst düzey yetkilileri ile de görüşmesi bekleniyor. Daha önce ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ülkedeki seçim krizinin çözülmesi için iki kere Afganistan'a gelmişti, ancak çabaları bir sonuca varamadı.

- Abdullah dün seçim sürecini boykot etme tehdidinde bulunmuştu

Afganistan'da 14 Haziran'da yapılan devlet başkanlığı seçiminin ikinci turunda yarışan adaylardan Abdullah Abdullah'ın sözcüsü dün yaptığı açıklamada, talepleri bu gün öğleye kadar kabul edilmemesi durumunda seçim sürecini boykot edeceğini söylemişti. Bu gün seçim sürecinin boykotu ile ilgili açıklama yapmayan Abdullah Abdullah takımı, iki adayın arasındaki anlaşmazlığın giderilmesi için uluslararası çabaların artırıldığını bildirdi.

Daha önce teknik talepleri kabul edilmediği için devlet başkanlığı seçiminde kullanılan tüm oyların yeniden sayım sürecini terk eden Abdullah, seçim sonuçları üzerinde ortaya çıkan anlaşmazlığın giderilmesi için geçen günlerde birkaç kez rakibi Ahmedzay ile bir araya geldi. Her seferinde saatlerce devam eden görüşmelerde iki aday herhangi bir sonuca varamadı.

DEVAM EDİYOR...
DEVAMI

-İki adayın anlaşamadığı konular

Adaylardan Abdullah Abdullah, bir bölgede bir aday için kullanılan oyların ikinci turda yüzde yüz artması durumunda o bölgedeki tüm oyların iptal edilmesi gerektiğini iddia ediyor. Ancak Eşref Gani Ahmedzay rakibinin bu isteğine karşı çıkıyor. Daha önce iki aday ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin aracılığı ile seçim sonuçlarının açıklanması ardından ulusal birlik hükümetin kurulmasına anlaşmıştı. Ancak şimdi iki aday hükümetin başında bulunacak kişinin yetkileri üzerinde anlaşamıyor.

Abdullah Abdullah, başyöneticinin başbakanın yetkilerine sahip olmasını isterken, Ahmedzay bu kişinin devlet başkanının altında çalışmasını istiyor.

Afganistan'da devlet başkanlığı seçiminin ilk turu 5 Nisan'da yapılmış, hiçbir adayın oyların yüzde 50'den fazlasını alamaması nedeniyle için ikinci tura gidilmişti. İlk turda en çok oyu alan iki aday Abdullah Abdullah ile Eşref Gani Ahmedzay'ın yarıştığı ve 14 Haziran'da düzenlenen ikinci tur seçime katılım oranı çok yüksek olmuş ve 8 milyondan fazla seçmen oy kullanılmıştı. Ancak Abdullah Abdullah'ın seçimde hile yapıldığını iddia etmesi nedeniyle seçim süreci çıkmaza girmişti.

Abdullah ve Ahmedzay, daha sonra ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin girişimleriyle seçimde kullanılan tüm oyların tekrar sayılması ve kazanan adayın ulusal birlik hükümetini oluşturması konusunda anlaşmıştı.

Anahtar Kelimeler:
Yorumları göster