06.09.2014 10:39:09 | Son Güncelleme

ABD, Eş Şebab lideri Gudani'yi öldürdü

Eş Şebab terör örgütü lideri Ahmed Gudani, ABD ordusunun Somali'de düzenlediği hava operasyonda öldürüldü.

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, yaptığı yazılı açıklamada, ABD Savunma Bakanlığı'nın, 37 yaşındaki Gudani'nin 1 Eylül'de düzenlenen Amerikan hava saldırısında öldürüldüğünü teyit ettiğini bildirerek, "Gudani'nin ortadan kaldırılması, El Kaide'nin Afrika'daki en büyük kolu için önemli bir sembolik ve operasyonel kayıp ve istihbaratımız, ordumuz ve güvenlik çalışanlarımızca yıllardır yürütülen titiz çalışmanın bir yansıması" ifadesini kullandı.

Earnest, açıklamasında şunları söyledi:

"Bu, Eş Şeşab'a karşı mücadelede ileriye dönük önemli bir adım olsa da ABD, Eş Şebab ve diğer terör gruplarının ABD ve Amerikan halkına oluşturduğu tehdide karşı koymak için, finansal, diplomatik, istihbarat ve askeri anlamda elimizdeki tüm araçları kullanmaya devam edecektir. Aynı zamanda, Somali'deki Afrika Birliği Misyonu başta olmak üzere, Somali halkı için güvenli ve istikrarlı bir gelecek inşa etmede Somali federal hükümetine destek vermek için çalışan uluslararası ortaklarımızı desteklemeyi sürdüreceğiz."

Beyaz Saray açıklamasında, geçmişte Gudani ve Eş Şebab'ın sorumlu olduğu terör saldırılarından örnekler verildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı, dünyanın en çok aranan sekiz teröristinden biri olarak belirlediği Godani'nin başına 7 milyon dolar ödül koymuştu.

SOMALİ CUMHURBAŞKANI: BARIŞA DOĞRU ATILMIŞ BİR ADIM

DEVAM EDİYOR...
DEVAMI

Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud, Gudani'nin öldürülmesinin "barışa doğru atılmış iyi bir adım" olduğunu belirtti.

Şeyh Mahmud, yaptığı yazılı açıklamada, Gudani'nin ABD tarafından öldürülmesini "Barışa doğru atılmış iyi bir adım ve ülkesindeki savaşın temel direklerinden birinin yıkılması" olarak nitelendirdi.

Gudani'nin ABD'nin hava saldırısı sonucu beraberindeki silahlı grupla birlikte öldüğünden haberdar olduklarını bildiren Şeyh Mahmud, Eş Şebab mensuplarına seslenerek şiddetten vazgeçmelerini aksi takdirde kaderlerinin belli olduğunu ifade etti.

Hareket içinde Gudani'nin yerine kim geçerse geçsin benzer bir sonla karşılaşacağını kaydeden Şeyh Mahmud, söz konusu "başarılı operasyonda" yer alan Somali güvenlik güçlerine ve ABD'ye teşekkürlerini iletti.

Somali Başbakanı Abdulveli Şeyh Ahmed de yaptığı yazılı açıklamada Somali'deki savaşın sebeplerinden biri olarak nitelendirdiği Gudani'nin öldürüldüğünü teyit ederek hareket mensuplarının silahlarını bırakarak teslim olmalarını istedi. (AA)

Anahtar Kelimeler:
Yorumları göster