09.09.2014 11:45:03 | Son Güncelleme

ABD: Hükümetin kurulması Irak için "dönüm noktası"

Haydar El Abadi'nin kurduğu hükümet Meclis'ten güvenoyu aldı. Sünni Salih El Mutlak ve Kürt eski Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari Başbakan Yardımcıları oldu. ABD Dışişleri Bakanı Kerry yeni hükümetin kurulmasının Irak için "dönüm noktası" olduğunu söyledi.

Irak'ta, aylar süren siyasi krizin ardından Haydar El Abadi'nin kurduğu hükümet Meclis'ten güvenoyu aldı.

Şiiler, Sünniler ve Kürtler arasında uzun pazarlıkların ardından kurulan yeni hükümetin önceliği, ülke topraklarının yaklaşık üçte birini ele geçiren Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütü ile mücadele olacak. ABD Bağdat'taki gelişmelerden memnun.

Uzun süren pazarlıkların ardından yeni hükümette Başbakan Yardımcıları, Sünni Salih El Mutlak ve Kürt eski Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari oldu.

Irak'ın yeni Dışişleri Bakanı eski başbakanlardan İbrahim Caferi, Petrol Bakanı ise eski başkan yardımcılarından Adel Abdül Mehdi.

Ancak hâlâ Savunma ve İçişleri bakanlarının kim olacağı belli değil.

Yapılan pazarlıkların ardından Savunma Bakanı'nın Sünni, İçişleri Bakanı'nın ise Şii olması kararlaştırılmıştı. Ancak henüz isimler üzerinde uzlaşıya varılamadı.

Haydar El Abadi, bu bakanların bir hafta içinde açıklanacağını duyurdu.

ABD memnunIrak hükümeti IŞİD'e karşı mücadelede ABD'den askeri yardım istemişti. Washington ise IŞİD'e yönelik hava saldırıları düzenlerken, Bağdat'ta toplumun tüm kesimlerini kapsayan bir hükümet kurulmasını istemişti.

Son gelişmeler sonrası bir açıklama yapan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Irak'ta böylesi bir hükümetin kurulmasının ülke için "önemli bir dönüm noktası" niteliğinde olduğunu söyledi.

Orta Doğu turu öncesi Washington'da gazetecilere konuşan Kerry, IŞİD'in yenilgiye uğratılması yolunda önemli bir adım atıldığını belirtti.

Kerry ayrıca Irak Meclisi'nin etnik ve mezhepsel farklılıkların üstesinden geldiğini ve Irak'ta farklı kesimleri birleştirme potansiyeline sahip bir hükümet oluşturduğunu vurguladı.

DEVAM EDİYOR...
DEVAMI

ABD Dışişleri Bakanı Orta Doğu turu kapsamında Suudi Arabistan ve Ürdün'ü ziyaret etmeyi planlıyor.

Kerry Riyad ve Amman yönetimlerinden, ülkesinin Irak'ın yanı sıra Suriye'nin de önemli bir bölümünü kontrolünde tutan IŞİD'e karşı oluşturduğu küresel koalisyona katılmalarını isteyecek.

Maliki eleştiriliyorduYeni hükümetin kurulmasının ardından Abadi'nin selefi Nuri El Maliki, eski başbakanlardan İyad Allavi ve eski Meclis Başkanı Usame El Nuceyfi ise Irak'ın yeni Cumhurbaşkanı Yardımcıları oldu. Ancak Irak'ta Cumhurbaşkanı Yardımcıları daha çok sembolik görevleri yerine getiriyor.

Irak'ta Şii eski Başbakan Nuri El Maliki uzun süre görevden ayrılmamakta direnmiş, Cumhurbaşkanı Fuad Mahsum'un geçen ay bir diğer Şii Haydar El Abadi'yi yeni hükümeti kurmakla görevlendirmesinin ardından istifaya zorlanmıştı.

Ülkede Sünni azınlık ve Kürtler, Maliki'yi "dışlayıcı" politikalar izlemekle suçluyordu.

IŞİD hükümet ile Sünni azınlık arasında artan gerilimden de yararlanarak Sünnilerin desteğini alıp, Irak'ta ele geçirdiği toprakları genişletmişti.

Birçok Sünni Iraklı ise hükümetin haklarını artırması halinde IŞİD'e sırt çevireceklerini söylüyor.

Kürtlerden koşullu destek

BBC'nin Erbil'deki muhabiri Jim Muir ise Kürtlerin yeni kabineye, merkezi hükümet ile Kürdistan Bölgesel Yönetimi arasındaki tüm temel sorunların üç ay içinde çözülmesi koşuluyla destek verdiklerini aktardı.

Iraklı Kürtler ayrıca merkezi hükümetin federal bütçeden kendilerine aktarması gereken ancak dokuz aydan uzun süredir aktarmadığı parayı da bir hafta içinde kendilerine göndermesini talep ediyor.

Yorumları göster