08.09.2014 22:24:02 | Son Güncelleme

ABD, ilk kez Anbar'da hava saldırısı düzenledi

ABD ordusu Pazar günü Irak'ın batısında Haditha barajını ele geçirme girişiminde bulunan IŞİD militanlarına karşı beş hava saldırısı düzenledi.

Başkan Barack Obama askeri operasyonlarla kökten dinci terör örgütü IŞİD'in güçsüzleştirileceğini, sonunda da yenilgiye uğratılacağını savundu.

Bölge için önemli su ve elektrik kaynağı oluşturan barajın halen Irak'ın kontrolünde kalmasının sağlandığı belirtilirken, ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel barajın güvenliğinin sağlanmasının yaşamsal önem taşıdığını, IŞİD militanlarının barajı ele geçirmeleri durumunda Irak'ın içinde bulunduğu tehlikeden çok daha büyüğü ile yüz yüze kalacağını söyledi.

DEVAM EDİYOR...
DEVAMI

''IŞİD KOMUTA MERKEZİ TAHRİP EDİLDİ''

ABD Merkez Kuvvetleri Komutanlığı CENTCOM, operasyonların Cuma'dan bu yana düzenlendiğini, harekata pilotlu ve pilotsuz uçakların (İHA) katıldığını açıkladı.

Bugüne kadar saldırılarda Erbil ve Musul yakınlarındaki IŞİD mevzilerini ve askeri araçlarını hava saldırısıyla hedef alan ABD, Irak'ın ikinci en büyük barajının bulunduğu Anbar iline ilk kez hava saldırıları düzenledi. CENTCOM tarafından yapılan açıklamada IŞİD'in elindeki dört Humvee araç, iki uçaksavar taşıyan dört zırhlı araç, bir IŞİD komuta merkezi ve iki saldırı üssünün tahrip edildiği belirtildi. (DHA)

Anahtar Kelimeler:
Yorumları göster