04.06.2018 11:59:08 | Son Güncelleme

"ABD ve Çin kurallara dayalı bir düzeni sürdürmeye çalışmalı"

Singapur Savunma Bakanı Ng Eng Hen: - "Ülkelerin tek taraflı iddiaları ne kadar haklı olursa olsun, global normlardan sapma anlamına gelen her adım Asya'da ve tüm dünyada insanlara bugüne dek fayda getirmiş olan statükoyu ve kabul edilmiş kurallar bütününü tehdit ediyor. Asya'da milyonlarca kişiyi yoksulluktan kurtaran bir sistemi korumanın hepimizin çıkarına olduğunu anlamalıyız. ABD ve Çin kurallara dayalı bir düzeni sürdürmeye çalışmalı"

SİNGAPUR (AA) - Singapur Savunma Bakanı Ng Eng Hen, ABD ve Çin'in kendi çıkarlarını korumak için global normların dışında hareket ettiği belirterek Asya'da güvenlik ve huzur ortamının sağlanabilmesi için tüm tarafların kurallara dayalı bir düzene bağlı kalması gerektiğine dikkat çekti.

Strait Times internet sitesinde yer alan habere göre, Singapur'da düzenlenen ve Asya Güvenlik Zirvesi olarak da anılan "Şangri-La Diyaloğu" toplantısında konuşan Bakan Ng, iki süper gücün attığı tek taraflı adımların küresel statükoyu sarsarak Asya ülkelerinin uzun zamandır fayda sağladığı küreselleşme ve barış düzenini tehdit ettiği uyarısında bulundu.

Ng, iki süper gücün de uluslararası kabul görmüş prensip ve pratiklerde kendi özel çıkarlarına aykırı olarak algıladıkları hususlara itiraz ettiği ve uluslararası düzeni kendi anlayışlarına göre yeniden biçimlendirmeye çalıştığına dikkat çekti.

Küreselleşmenin ve serbest ticaretin savunuculuğunu yapan ABD'nin bir süre önce ulusal güvenliği gerekçe göstererek ithal çelik ve alüminyum ürünlerinin ithalatına tek taraflı gümrük tarifeleri getirdiğini hatırlatan Ng, bu adımın ne serbest ticaret anlayışına ne de Dünya Ticaret Örgütü kurallarına uygun olduğunu vurguladı.

DEVAM EDİYOR...
DEVAMI

Ng, güvenlik alanında da benzer bir durumun söz konusu olduğunu, örneğin Güney Çin Denizi'nde egemenlik iddiasında bulunan ülkelerin kendi çıkar algılamaları doğrultusunda tek taraflı adımlar attığını belirtti.

Bakan Ng, ayrıca Filipinler'in Lahey Adalet Divanında bu konuda çıkardığı aleyhte karara rağmen, Çin'in Güney Çin Denizi'ndeki ihtilaflı adacık ve resifleri silahlandırmayı sürdürdüğüne dikkat çekti.

Dünyanın kurallara dayalı bir uluslararası düzene ihtiyacı olduğuna işaret eden Bakan Ng, "Ülkelerin tek taraflı iddiaları ne kadar haklı olursa olsun, global normlardan sapma anlamına gelen her adım Asya'da ve tüm dünyada insanlara bugüne dek fayda getirmiş olan statükoyu ve kabul edilmiş kurallar bütününü tehdit ediyor. Asya'da milyonlarca kişiyi yoksulluktan kurtaran bir sistemi korumanın hepimizin çıkarına olduğunu anlamalıyız. ABD ve Çin kurallara dayalı bir düzeni sürdürmeye çalışmalı." ifadelerini kulandı.

Yorumları göster