05.09.2014 12:18:04 | Son Güncelleme

ABD'de fast food isyanı

ABD'de fast food restoran zincirleri çalışanları greve gitti.

Bir günlük iş bırakma eylemine binlerce çalışan katıldı. Polis gösterilere müdahale etti. New York'un merkezi Times Meydanı'nda bulunan McDonald's şubesi önünde gösteridüzenleyen gruba polis müdahale etti. Grevi organize eden "15 için mücadele" (Fightfor 15) isimli girişimin çok sayıda üyesi göz altına alındı.

Girişimin başta Los Angeles, Detroit ve Boston olmak üzere 150'ye yakın Amerikanşehrinde düzenlediği gösterilere polisin yer yer müdahale ettiği, bazı göstericilerin polistarafından göz altına alındığı belirtildi.

"15 için mücadele" girişimi, fast food restoran zincirlerinde saat ücretinin 15 dolaraçıkarılmasını talep ediyor. Ülke genelinde ortalama saat başı ücreti halen 7,5 dolarseviyesinde bulunuyor.

DEVAM EDİYOR...
DEVAMI

Obama çalışanlara destek çıktı

"15 için mücadele" girişiminin kampanyası McDonald's, Burger King ve diğer fastfood restoran zincirlerinde yaklaşık iki yıldır yürütülüyor. Kampanya, aralarındaBaşkan Barack Obama'nın da bulunduğu tanınmış isimler tarafından destekleniyor.Obama, bir süre önce, "Bu ülkede, fast food çalışanlarının ailelerine onurlu bir hayatsunmak için ücret artışı talep eden bir ulusal hareket var" ifadelerini kullanarakkampanyayı övmüştü. McDonald's yönetiminden yapılan açıklamada, "emeklerine saygı duyduğumuzçalışanlarımıza adil bir ücret ödüyoruz. Muhtemel bir ücret artışı kademeli olarakuygulanacaktır" denildi. Açıklamada, "şiddete yer vermeyen gösteri hakkını saygıylakarşılıyoruz" görüşüne yer verildi. © Deutsche Welle Türkçe DW/dpa/epd, NH/BS

Yorumları göster