02.09.2014 12:45:03 | Son Güncelleme

ABD'den Eş Şebab'a operasyon

ABD, Somali'deki Eş Şabab militanlarına dün askeri bir operasyon düzenlediğini açıkladı. Örgüt, operasyondan bir gün önce başkentteki bir hapishaneye saldırmış, saldırıda militanlarla birlikte üç asker ve iki sivil de hayatını kaybetmişti.

Pentagon, ABD'nin Somali'deki Eş Şabab militanlarına askeri bir operasyon düzenlediğini açıkladı.

Yetkililer, Pentagon'un dün yapılan operasyonun sonuçlarını değerlendirdiğini ve ardından detayları açıklayacağını söyledi.

Ancak beklenen açıklama gelmeden önce Amerikan basınına konuşan ABD'li bir yetkili, operasyonda "üst düzey bir Eş Şebab üyesinin hedeflendiğini" belirtti.

El Kaide bağlantılı örgüt, orta ve güney Somali'de bazı bölgeleri kontrol ediyor. Örgütün ele geçirdiği başkent Mogadişu ise, Afrika Birliği güçleri tarafından 2011'de geri alınmıştı.

Pazar günü başkente saldırıOperasyonla ilgili açıklama yapan Pentagon Sözcüsü John F Kirby, "Hala sonuçları değerlendiriyoruz. Uygun bir zamanda konuyla ilgili daha fazla bilgi vereceğiz" dedi.

Başkentin 240 kilometre ötesindeki "Hawai" kasabasında yaşayanlar, art arda üç patlama sesi duyduklarını ve daha sonra siyah bir duman bulutunun yükseldiğini söylediler.

BBC'ye konuşan kasabalılardan biri, yanmış bir araba ve üç kamyon enkazı gördüğünü belirtti. Görgü tanığı, enkazların içinde ceset olup olmadığını bilmediğini kaydetti.

Eş Şebab, Pazar günü başkent Mogadişu'daki bir hapishaneye saldırmış ve oradaki militanlarını kurtarmaya çalışmıştı.

DEVAM EDİYOR...
DEVAMI

Somalili yetkililer, hapishane saldırısında militanlarla birlikte, üç Somalili askerin ve iki sivilin de hayatını kaybettiğini açıklamıştı.

ABD, bu saldırı üzerine örgüte operasyon düzenlemeye karar verdi.

Pentagon, daha önce de 22 bin askeri bulunan Afrika Birliği güçlerini desteklemişti. Afrika Birliği güçleri, Eş Şebab'ın oldukça güçlü olduğu başkenti ve diğer şehir merkezlerini geri almayı başarmıştı.

Eş Şebab, Mogadişu'ya hala bombalı saldırılar düzenliyor.

Örgütün amacı, uluslararası kamuoyu tarafından desteklenen Somali hükümetini devirmek. Militanlar bu amaçlarını gerçekleştirmek için hükümeti ve aynı zamanda Afrika Birliği güçlerine silah sağlayan komşu ülkeleri hedef alıyorlar.

Eş Şebab, geçen yıl Kenya'nın başkentinde bir alışveriş merkezine saldırı düzenlemişti. Saldırıda en az 67 kişi ölmüş, 200'den fazla kişi yaralanmıştı.

Türk asıllı ve 8 aylık hamile olan Elif Yavuz da saldırıda hayatını kaybetmişti.

Yorumları göster