11.09.2014 20:38:01 | Son Güncelleme

ABD'nin IŞİD planına Rusya'dan sert tepki

Rusya Dışişleri Bakanlığı, ABD’nin BM Güvenlik Konseyi’nden onay almadan IŞİD ile mücadele için Suriye’de düzenleyeceği operasyonların uluslararası ilkeleri ihlal edeceğini savundu.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Özel Temsilcisi Aleksandr Lukaşeviç, Amerika Birleşik Devletleri (ABD)’nin Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nden onay almadan İslam Devleti ile mücadele için Suriye’de düzenleyeceği operasyonların saldırı eylemi niteliğini taşıyacağını ve uluslararası ilkeleri ihlal edeceğini savundu.

ABD’NİN ATACAĞI BU ADIM, SALDIRI EYLEMİ NİTELİĞİNDEDİR

DEVAM EDİYOR...
DEVAMI

Konu ile ilgili açıklamalar yapan Lukaşeviç, "ABD Başkanı yetkili makamların onayı olmadanAmerikan Silahlı Kuvvetleri’nin Suriye Arap Cumhuriyeti sınırları içerisinde İslam Devleti’ne operasyon düzenleyeceğini bildirdi. ABD’nin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin izni olmadan atacağı bu adım saldırı eylemi niteliğindedir ve uluslararası ilkelere aykırıdır" dedi.

Lukaşeviç açıklamasında, ABD’nin düzenleyeceği operasyonlar sonucunda Suriye hükümet güçlerinin de saldırı altında kalabileceklerini ve bu durumun Suriye krizinin daha da kötüleşmesine sebep olacağını ileri sürdü. (DHA)

Anahtar Kelimeler:
Yorumları göster