01.06.2018 18:44:19 | Son Güncelleme

AK Parti'nin Adıyaman mitingi

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan: (3) - "Türkiye'de Kürt kardeşlerimizin yoğun olarak yaşadıkları yerlere en büyük hizmeti biz götürdük. Kültürel ve sosyal haklar konusundaki tüm yasakları biz kaldırdık, tüm engelleri biz kaldırdık. Asimilasyon, inkar, bütün bu politikaları biz kaldırdık" - "Sayın Muharrem, ince ince Edirne'ye gittin. Peki bu Diyarbakır'da yapılan 7 Haziran seçiminden sonra bu ziyaret ettiğin şahıs değil miydi 53 tane benim Kürt kardeşimin ölümüne neden olan? Ya sen hangi akla hizmet ediyorsun. Neymiş, 'adaymış', 'serbest bırakılması gerekiyormuş.' Sen ne diyorsun ya? Neyi serbest bırakıyorsun" - "6-7 Ekim 2014 tarihinde vatandaşlarımızı sokağa çağırıp, insanlarımızı birbirine kırdıranlar bunlar değil miydi? Şimdi cezaevinden esip yağan zatın elinde 53 vatandaşımızın kanı var" - "Sahada seçmenini ona buna peşkeş çeken bir partinin, ülkenin yönetiminde iddiası zaten yok demektir. Kafalarındaki 40 tilki artık 24 Haziran'da başka yere kaçacak. Yakında bunların hepsinin de kuyrukları birbirine dolanacak" - "Cumhurbaşkanı adaylarına bakıyoruz, bir kısmını zaten hiç zikretmiyorum, onlar cumhurbaşkanlığına değil sadece isimlerini oy pusulasına yazdırmaya aday. Geriye kala kala ana muhalefet partisinin adayı kalıyor. Onu da bir süredir meydanlarda, televizyonlarda seyrediyorsunuz. Aslında komik bir adam. Kimi zaman yalan dolanla kimi zaman atıp tutarak insana hoş vakit geçirtiyor. Ama asıl soru şu, böyle kişiye ülkenin yönetimi emanet edilir mi?"

ADIYAMAN (AA) - Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Türkiye'de Kürt kardeşlerimizin yoğun olarak yaşadıkları yerlere en büyük hizmeti biz götürdük. Kültürel ve sosyal haklar konusundaki tüm yasakları biz kaldırdık, tüm engelleri biz kaldırdık. Asimilasyon, inkar, bütün bu politikaları biz kaldırdık." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, partisince Adıyaman Hükümet Konağı önünde düzenlenen mitingde halka seslendi.

Alandakilere "Şu anda benimle ilgili yurt dışında özellikle Almanya'da yapılanları duyuyorsunuz değil mi?" diye soran Erdoğan, "Topunuz gelin, topunuz. Avrupa'daki Adıyamanlı kardeşlerim her şeyi çok iyi biliyor, onlar sizin o çadırınızda oy vermezler." diye konuştu.

Avrupa'daki vatandaşlarla Bosna Hersek'te bir araya geldiğini hatırlatan Erdoğan, buradaki vatandaşların 24 Haziran'a çok iyi hazırlandıklarını ifade etti.

Adıyaman'daki kalabalığa dikkati çeken Erdoğan, "Bu manzara bile tek başına, oynanan oyunu bozmaya yeter. Bu ülkede 81 milyon vatandaşımızın tamamıyla birlikte Kürt kardeşlerimizin de temsilcisi Recep Tayyip Erdoğan'dır. Bu kadar açık söylüyorum. Niye? Benim için Türklük, Kürtlük, Lazlık, Çerkezlik öyle bir şey yok biz yaratılanı yaradandan ötürü sevdik. Türkiye'de Kürt kardeşlerimizin yoğun olarak yaşadıkları yerlere en büyük hizmeti biz götürdük. Kültürel ve sosyal haklar konusundaki tüm yasakları biz kaldırdık, tüm engelleri biz kaldırdık. Asimilasyon, inkar, bütün bu politikaları biz kaldırdık." diye konuştu.

Erdoğan, Türkiye'de artık hiç kimsenin kökeni, inancı ve sosyal statüsünden dolayı itilip kakılmadığını, horlanmadığını ve ikinci sınıf muamele görmediğini söyledi.

Terör örgütünün güdümündeki partinin, istismarını yaptıkları bölgelerde dikilmiş bir ağacı ve üst üste konmuş bir tuğlaları bulunmadığına dikkati çeken Erdoğan, şöyle konuştu:

"Şimdi cezaevinden aday olan bu zat, ziyaret etmiş. Muharrem, Sayın Muharrem, ince ince Edirne'ye gittin. Peki bu Diyarbakır'da yapılan 7 Haziran seçiminden sonra bu ziyaret ettiğin şahıs değil miydi 53 tane benim Kürt kardeşimin ölümüne neden olan? Ya sen hangi akla hizmet ediyorsun. Neymiş, 'adaymış', 'serbest bırakılması gerekiyormuş.' Sen ne diyorsun ya? Neyi serbest bırakıyorsun? Şu anda bu ülkede hukuk var, yargı var. 53 tane benim Kürt kardeşimi bunlar, orada öldürdüler ve ondan sonra da 'biz asla kimseyi öldürmedik' diyorlar. Bırakın bu yalanları, Yasin Börü'nün, oradaki kardeşlerimizin hesabını veremezsiniz. Yargı, hukuk, adalet tecelli edecektir. Gereği neyse o olacaktır. Bunlar sadece ve sadece mezar taşı dikmeyi bilirler. 6-7 Ekim 2014 tarihinde vatandaşlarımızı sokağa çağırıp, insanlarımızı birbirine kırdıranlar bunlar değil miydi? Şimdi cezaevinden esip yağan zatın elinde 53 vatandaşımızın kanı var."

- "Milletimize kurşun sıkanların sırtını sıvazlıyorlardı"

Erdoğan, 2015 seçimlerinde meclise giren bu partinin çukur eylemlerindeki 300'ün üzerinde vatandaşın ölümünden sorumlu olduğunu ve yakıp yıkmadık yer bırakmayan teröristlerin arkasında da bu partinin durduğunu aktardı.

"Ekranlarda saz çalıyor diye pazarlananlar, arka tarafta milletimize kurşun sıkanların sırtını sıvazlıyorlardı." diyen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Doğu ve Güneydoğu'da vatandaşlarımızın inancı ve kültürü üzerinden istismar dili kuran bu parti, Batı'da ne kadar inançsız, kendi kültürüne ve ülkesine husumet besleyen marjinal kesim varsa onlarla birlikte yol yürüyor. CHP öyle mi, PKK bunlar beraber yol yürüyor. Dün devlete atfettikleri baskıcı, kan dökücü inanç ve kültürlere saygısız ne kadar davranış varsa fırsat bulunca hepsini kendileri uyguladılar. Bunlardaki riyakarlık, bunlardaki zehirli dil inanın kimsede yok. Bu parti Meclis'te bulunduğu dönemde Türkiye için demokrasimiz için hak ve özgürlükler için ekonomi, kalkınma için hangi işin ucundan tuttu? Ülkemizi yurt dışında kötülemenin, meydanlarda vatandaşlarımızı devletlerine karşı tahrik etmenin dışında ne icraatları var?"

Bölgede atanan kayyumların belediyeleri pırıl pırıl bir hale getirdiğini aktaran Erdoğan, kayyumların yönetimindeki tüm belediyelerin yaptıkları hizmetlerle adeta tarih yazdıklarını sonların kan akıttığı musluklardan, artık su aktığını söyledi.

Teröristlerce yıkılan ev, iş yerleri ve tarihi yerleri çok daha güzel bir şekilde yeniden ayağa kaldırdıklarını belirten Erdoğan, yakılan okul ve kütüphanelerde de şimdi çocukların geleceğe hazırlandığına işaret etti.

- "Kafalarındaki 40 tilki artık 24 Haziran'da başka yere kaçacak"

Erdoğan, CHP'nin bu partiyi meclise sokmak için seçmenlerini yönlendirdiğini belirterek, "Atalarımız demiş ki 'Tarlada işi olmayanın harmanında yüzü olmaz.' Sahada seçmenini ona buna peşkeş çeken bir partinin, ülkenin yönetiminde iddiası zaten yok demektir. Kafalarındaki 40 tilki artık 24 Haziran'da başka yere kaçacak. Yakında bunların hepsinin de kuyrukları birbirine dolanacak." diye konuştu.

DEVAM EDİYOR...
DEVAMI

Erdoğan, millete hizmetkar olmaya geldiklerini kaydederek, alandakilere bu konuda inançlı ve kararlı olup olmadıkları sorusunu yöneltti.

Seçimlere 22 gün kaldığını hatırlatan Erdoğan, "Allah'ın hesabının, milletin hesabının tüm hesaplarının üzerinde olduğunu bunlar bilmiyor. Milletimiz bu oyunların hepsini de sandıkta bozdu, yine bozacak. İnşallah 24 Haziran farklı olmayacak, ben buna inanıyorum." dedi.

- "Biz icazeti halkımızdan aldık, Pensilvanya'dan değil"

Erdoğan, alandakilerin "Rabia" işareti yapmasını isteyerek tek millet, tek bayrak, tek vatan ve tek devlet için bir olunması çağrısında bulundu. Türkiye'nin yönetimine talip olmanın ciddi bir iş olduğunu belirten Erdoğan, yeni yönetim sisteminde cumhurbaşkanlığının gerçekten çok önemli bir görev haline geleceğine işaret etti.

Erdoğan, cumhurbaşkanının sadece ülkeyi temsil etmekle kalmayacağına artık kendi hükümetiyle bilfiil ülkeyi yöneteceğine dikkati çekti.

Cumhurbaşkanı adaylarına işaret eden Erdoğan, "Cumhurbaşkanı adaylarına bakıyoruz, bir kısmını zaten hiç zikretmiyorum, onlar cumhurbaşkanlığına değil sadece isimlerini oy pusulalarına veya oy pusulasına yazdırmaya aday. Geriye kala kala ana muhalefet partisinin adayı kalıyor. Onu da bir süredir meydanlarda, televizyonlarda seyrediyorsunuz. Aslında komik bir adam. Kimi zaman yalan dolanla kimi zaman atıp tutarak insana hoş vakit geçirtiyor. Ama asıl soru şu, böyle kişiye ülkenin yönetimi emanet edilir mi?" ifadesini kullandı.

Türkiye'yi yönetmenin çırakların değil, baş ustanın işi olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti:

"Şimdi çıkmış, 'AK Parti'yi kurarken ben Pensilvanya'dan icazet almışım. 'Ne dedim? 'Sayın Muharrem, bak iddiayı ispat, iddia sahibine aittir. Ben, Pensilvanya'dan icazet almışsam bunu ispat etmek senin görevin. İspat edemezsen namertsin' dedim. Şu ana kadar bir ses var mı? Tuttu, bir kitaptan bir satır. O kitabın yazarı da 'bu, somut bir şey değil, soyut bir şeydi. Dolayısıyla katılmıyorum.' dedi. Böyle yalan olur mu?

Başındaki adam, Sayın Kılıçdaroğlu, o zaten bir yalancı, bu da onun yanında çırak, o da bir yalancı. Benim halkıma sesleniyorum; ey milletim, aziz milletim. Benim bu güzel ülkemi yalanla dolanla siyaset yapanlara mı teslim edeceksiniz? Şimdi kendisine dava açtım, yargıda hesabını versin çünkü kendimden şüphem yok. Ben icazeti nereden aldım biliyor musunuz? Cezaevinden çıktım, 42 bin donörle kamuoyu araştırması yaptım. O araştırmadan sonra halkım bize 'bir parti kurmanız lazım' dedi. Halkım emretti, partimizi kurduk. Biz icazeti halkımızdan aldık, Pensilvanya'dan değil. Onun için haddini bil, kiminle ne konuşacağını çok iyi bil. Erdoğan'a yalan atfedemezsin. Şimdi mahkemede hesabını ver. Hiç bu tür yalanlarla bu yola gidilir mi?"

- Notlar

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının ardından AK Parti Adıyaman milletvekili adaylarıyla vatandaşları selamladı.

Mitingin düzenlendiği alanda "Adıyaman lafa değil icraata bakar", "Millet için canından vazgeçene can feda" ve "Bütün dünya düşman olsa da Allah bizden yanadır" şeklindeki pankartlar dikkati çekti.

Mitinge TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehdi Eker ve bazı milletvekilleri de katıldı.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, mitinglerde kullandığı tırın içerisinde yer alan haritada vatandaşlara hitap ettiği Adıyaman'ın üzerini raptiye ile işaretledi.

(Bitti)

Yorumları göster