07.09.2014 11:25:46 | Son Güncelleme

Akdamar Kilisesi'nde beşinci ayin

Kültür ve Turizm Bakanlığının özel izniyle yılda bir kez ibadete açılan Van Gölü'ndeki Akdamar Adası'nda bulunan Akdamar Kilisesi, bugün beşinci ayine ev sahipliği yapıyor.

VAN (AA) - Türkiye Ermenileri Patrikvekili Aram Ateşyan, "Özellikle Suriye, Irak ve Gazze'de olan savaşlarda hayatını kaybeden insanların ruhlarının kurtuluşu için dua edeceğiz. Din, ırk, mezhep ayırımı yapmadan tüm insanların birlikte yaşaması için tanrıya yakaracağız" dedi.

Gevaş ilçesi sınırlarındaki Akdamar Adası'nda bulunan Ermeni Kilisesi'nde düzenlenen ayin için Akdamar İskelesi'ne gelen Türkiye Ermenileri Pattrikvekili Aram Ateşyan ile Fener Rum Patriği Bartholomeos, Süryani Ortodoks Kilisesi Metropoliti Yusuf Çetin, New York Patriği Başepiskopos Khajag Barsamyan ve din adamları, tekne ile adaya geçti.

Teknede, gazetecilerin sorularını yanıtlayan Aram Ateşyan, Fener Rum Patrikliği ile Süryani Ortodoks Kilisesi Metropolitliğinin katılımının bin yıl sonra tekrar gerçekleşmesinin kendilerini mutlu ettiğini ifade etti.

DEVAM EDİYOR...
DEVAMI

Bu yılki ayinde savaşlarda hayatını kaybedenler için dua edeceklerini vurgulayan Ateşyan, "Temel mesajımız ülke ve dünya barışı için olacak. Özellikle Suriye, Irak ve Gazze'de olan savaşlarda hayatını kaybeden insanların ruhlarının kurtuluşu için dua edeceğiz. Din, ırk, mezhep ayırımı yapmadan tüm insanların birlikte yaşaması için tanrıya yakaracağız. Ne yazık ki din, mezhep adına insan öldürülüyor. Bence bu, bütün semavi dinlerden hiçbirine yakışmıyor" diye konuştu.

Süryani Ortodoks Kilisesi Metropoliti Yusuf Çetin ise ilk defa kente geldiğini belirterek, bugün yapılan ayinin kendileri için de bir ilk olduğunu ve kiliseler arasındaki kardeşliği çok iyi temsil ettiğini söyledi.

Ateşyan ve beraberindekiler, yaklaşık 20 dakika süren tekne yolculuğunun ardından geldikleri Akdamar Adası'nda, son hazırlıklarını yaparak ayini başlattı.

Anahtar Kelimeler:
Yorumları göster