05.09.2014 21:12:02 | Son Güncelleme

Anayasa Mahkemesi'nden sert açıklama

Başkanlıktan yapılan yazılı açıklamada, bazı yazılı ve görsel medya organlarında, Anayasa Mahkemesi ve mensupları hakkında haksız ve temelsiz iddiaların yer aldığı belirtildi.

ANKARA(ANKA) - Anayasa Mahkemesi, daha önce Mahkemede görev almış ancak mesleki yetersizlik ve uyumsuzluk nedeniyle Mahkemedeki görevi sona erdirilerek üniversitesindeki asli görevine iade edilen bir raportörün, Anayasa Mahkemesi mensupları hakkındaki açıklamalarının gerçekle uzaktan ve yakından ilgisinin olmadığını belirterek, yüksek Mahkemenin, herhangi bir siyasi partinin grubun, cemaatinin ya da başka güç odaklarının etkisi, telkini ya da yönlendirmesiyle hareket eden değil, Anayasa, evrensel hukuk ve temel hak ve özgürlüklere bağlı kalarak kararlarını veren bir kurum olduğunun altını çizdi.

Anayasa Mahkemesi Başkanlığı'ndan, bazı yazılı ve görsel medya organlarında, Mahkeme ve mensupları hakkında haksız ve temelsiz iddiaların yer alması nedeniyle yazılı bir açıklam yapıldı.

Açıklamada, daha önce Mahkemede görev almış ancak mesleki yetersizlik ve uyumsuzluk nedeniyle Mahkemedeki görevi sona erdirilerek üniversitesindeki asli görevine iade edilen bir raportörün, "Anayasa Mahkemesi mensupları hakkında hayali kurgu mahsulü, asılsız, mesnetsiz ve hezeyan niteliğindeki" açıklamalarının gerçekle uzaktan ve yakından ilgisinin olmadığı belirtildi.

DEVAM EDİYOR...
DEVAMI

Asılsız itham ve iddiaların mahkemeyi ve mensuplarını yıpratma amacına dönük olduğunun yapılan tertiplerden açıkça anlaşıldığı vurgulanan açıklamada, "Çeşitli medya organlarının sözkonusu raportörün asılsız iddialarını kullanarak mahkemeyi ve mensuplarını siyasi bir kavganın tarafı haline getirme çabalarının farkında olduğumuz bilinmelidir" denildi.

Anayasa Mahkemesinin, herhangi bir siyasi partinin grubun, cemaatinin ya da başka güç odaklarının etkisi, telkini ya da yönlendirmesiyle hareket eden değil, Anayasa, evrensel hukuk ve temel hak ve özgürlüklere bağlı kalarak kararlarını veren bir kurum olduğunun altı çizilen açıklamada, "Bu kurumsal duruşumuzu etkilemeye asla izin verilmeyecektir. Son zamanlarda mahkemeden çıkan kararların niteliğine bakılacak olursa, bazı medya organlarının yakıştırmaya çalıştığı iddialarla örtüşmediği vicdan sahibi herkesin ortak düşüncesidir. Mahkememiz özgürlükçü, adil, bağımsız ve tarafsız duruşuyla ülkemizde hukuka ve yargıya olan güveni sağlamaya kararlı biçimde devam edeceği kamuoyuna saygıyla duyurulur" ifadeleri kullanıldı. (ANKA)

ANKA

Anahtar Kelimeler:
Yorumları göster