16.09.2014 11:03:02 | Son Güncelleme

Anne kaçtı, baba öldü, çocuklar misafir kaldı

Konyada anneleri evi terk ettikten sonra babaları geçen yıl kanserden vefat eden 3 kardeşten ikisine, Antalya'daki üvey ağabeyleri Ömür Babacan kucak açtı.

Velayetleri kayıp annede olduğu için kardeşlerinin okula kaydınıyaptıramadığını belirten Ömür Babacan, annelerinin gelip çocukların velayetini kendisine vermesini istedi. 2 kardeş, 1 yıldır misafir öğrenci sıfatıyla eğitim görüyor.

Konya'nın Ilgın İlçesi'nde çiftçilik ve şoförlük yapan Murat Babacan'ın Emine Babacan ile yaptığı evlilikten Ramazan ve Ömür adını verdikleri iki oğulları dünyaya geldi. Bir süre sonra Emine Babacan evi terk etti, ardından çift boşandı.

Murat Babacan da iki oğluna annelik yapması için bu kez Van'dan 'başlık parası' ödeyerek Nurhayat Dağtaş ile evlendi. Çiftin bu evlilikten 1999'da Samet, 2002'de Ayşe, 2009'da da Fikret adlı üç çocuğu oldu. Ancak Nurhayat Babacan, üçüncü çocuğunu dünyaya getirdikten kısa süre sonra evi terk etti. 2'si ilk, 3'ü de ikinci evliliğinden olmak üzere 5 çocuk sahibi Murat Babacan bir süre sonra gırtlak kanserine yakalandı. Evlenip Antalya'ya yerleşen ilk evliliğinden oğlu Ömür'ün yanına gelen Murat Babacan, geçen Aralık ayında kanser tedavisi gördüğü Antalya Eğitim Araştırma Hastanesi'nde 48 yaşındayken yaşamını yitirdi. Babasının ikinci evliliğinden olan üç kardeşten ikisine ise Ömür Babacan sahip çıktı.

ÇOCUKLAR OKULA KONYA'DA BAŞLADI

Babasının ikinci evliliğinden olan Samet ile Ayşe'nin Konya'nın Ilgın ilçesindeki okula kayıtlı olduğunu belirten Ömür Babacan şunları anlattı:

"Babam kanser olunca 2009 yılında dünyaya gelen en küçük kardeşim Fikret'i Konya'daki halama bırakıp, Samet ve Ayşe'yi Antalya'ya getirdim. Babam tedavi gördükten sonra kardeşlerimi de alıp tekrar Konya'ya dönmeyi planlıyordum. Bu yüzden Samet ile Ayşe'yi mahallemizdeki Ünsal Ortaokulu'na misafir öğrenci sıfatıyla kayıt ettirdik. Babam kardeşlerimi bana emanet etmek, hem de malvarlığıyla ilgili işlerini takip edebilmem için geçen Kasım ayında bana vekalet vermişti. Vekalet verdikten 1 ay sonra vefat etti."

'ÇOCUKLARIN YETİM MAAŞLARINI DA ALIYOR'

DEVAM EDİYOR...
DEVAMI

Elindeki vekaletle misafir öğrenci olarak eğitim gören kardeşlerinin Ünsal Ortaokulu'na kesin kayıtları yaptırmak için gittiğinde, "Bu vekaletnameyle kayıt yaptıramazsınız. Çocukların velayeti anneye verildiği için kaydı annenin yaptırması gerekir" denildiğini kaydeden Ömür Babacan, şunları söyledi:

"Babam vefat edince çocukların velayeti üvey anneme verilmiş. Bu da yetmezmiş gibi bir de kendisine dul maaşı bağlanmış. Ayrıca üç çocuk için de maaş bağlanmış kendisine. Üvey annemizin kendisi ortada yok. Çocukları arayıp sorduğu yok. Çocukların okula kesin kaydının yapılabilmesi için kendisinin burada olması gerekiyor. Kendisi olmadığı için 'misafir öğrenci' sıfatından kardeşlerimizi kurtaramıyoruz. Okuldaki yetkililer artık bu misafirliğin son bulmasını istiyor. Çocuklarla ilgili bankaya hesap açtıramıyoruz. Hiçbir işlem yaptıramıyoruz. Bu sorunun aşılabilmesi için kardeşlerimin velayetinin bana verilmesini istiyorum."

Antalya Serbest Bölgesi'ndeki bir yat firmasında çalıştığını anlatan Ömür Babacan, "Benim Muratcan adlı oğlum var. Eşim hem iki kardeşime, hem de kendi çocuğuma analık ediyor. Eşim kardeşlerimi kendi ailesinin yanına götürdüğünde bile sıkıntı çekiyor. Çünkü velayet annede olduğu için küçük yaştaki çocuğu alıkoyma suçundan hakkımızda işlem bile yapılmasından endişe ediyoruz" dedi.

ÇOCUKLARIN ADRESLERİ DE KONYA'DA

Şu anda 36 yaşında olan çocukların annesi Nurhayat Babacan'ı bulmaya çalıştıklarında Mersin'in Tarsus İlçesi'ndeki bir adresin karşılarına çıktığını belirten Ömür Babacan şöyle devam etti:

"Biz annesizliğin ne olduğunu bildiğimiz için kardeşlerime bu acıyı yaşatmak istemedim. Babamın ikinci evliliğinden doğan Samet bu yıl ortaokuldan mezun olacak. Velayetleri bende olmadığı için onu liseye kayıt ettiremeyeceğim. Ayşe de ünümüzdeki yıl ortaokuldan mezun olacak. Konya'daki halamızın yanında olan Fikret de gelecek yıl okula başlayacak. Bu çocukların acilen velayetinin annelerinden alınmasını istiyoruz. İkametgahları ise babamın vefat etmeden önce oturduğu Ilgın'daki adreste görünüyor."

Ağabeyleri Ömür Babacan yaşananları anlatırken kendisi de gözyaşı döken 12 yaşındaki Ayşe, tek dileğinin okuyabilmek olduğunu söyledi. 15 yaşındaki Samet ise misafir öğrenci sıfatından kurtulmak istediklerini ve ağabeyleriyle yaşamak istediklerini belirtti. (DHA)

Yorumları göster