23.09.2014 15:17:02 | Son Güncelleme

Arazisinden geçen 5 sitenin kullandığı yolu kapatacak

Murat Şevk, arazisinden geçen 1 kilometrelik yolu, 1 Ekim'den itibaren elektrikli tel, bariyer ve kapanlarla kapatacağını açıkladı.

Muğla'nın Bodrum İlçesi'nde, işadamı Murat Şevk, arazisinden geçen 1 kilometrelik yolu istediği toplam 1 milyon 292 bin liralık ecrimisil bedeli ödenmediği gerekçesiyle 1 Ekim'den itibaren elektrikli tel, bariyer ve kapanlarla kapatacağını açıkladı. Şevk'in bu konuda bir de uyarı levhası koyduğu 15 yıldır kullanılan yolun kapanması halinde toplam 1500 konutun bulunduğu 5 sitede yaşanların mağdur olacağı belirtildi.

Bitez Mahallesi'ndeki Hisar, Palm, Bella, Vista ve Bitez villalarına giden yol üzerindeki 15 yıldır kullanılan 1 kilometre uzunluğundaki asfalt yolun hissedarı olduğu özel mülkiyetten geçtiğini ileri süren turizmci Murat Şevk, 2 yıl önce ihtarname çekip, 732 bin lira o dönemde belde olan Bitez Belediyesi'nden, 560 bin lira da Hisar Sitesi'nden ecrimisil istedi. Ancak talep ettiği ecrimisilin ödenmemesi üzerine Şevk, avukatı Erdinç Bayhan, aracılığıyla Bitez Belediyesi'nin kapanması nedeniyle Bodrum Belediyesi'ne ve yolu kullanan güzergahtaki 5 siteye, geçen 18 Mayıs'ta tekrar ihtarname çekip, işgal edildiğini ileri sürdüğü arazisinden geçen yolu tel örgüye çevirip, bariyerle kapatıp, kapanlar kuracaklarını, caydırıcı olması için de elektrik akımı verileceğini söyledi. Sadece acil durumlar için ambulans, itfaiye gibi resmi araçların geçişine izin verileceği yola bir de 'Bu yol özel mülkiyettir. Satılık değildir. Arazi içinde kalan yol 1 Ekim 2014 itibariyle trafiğe kapatılacaktır. İrtibat: Bayhan Hukuk Bürosu' yazalı tabela konuldu. Levhanın konulmasının ardından yolu kullanan beş sitenin sakinleri toplam 150 imzalı dilekçeyle Bodrum Belediyesi ve Kaymakamlığı'na başvurup, duruma itiraz etti, sıkıntılarına çözüm bulunması istedi.

DEVAM EDİYOR...
DEVAMI

Site sakinlerinden Mustafa Kalan, "Söz konusu 905 nolu parselden geçen imar yolu altyapısında, DSİ Milas Suyu Bitez Ana Deposu Hattı, kanalizasyon, elektrik ve telefon hattı bulunmaktadır. Bu yol eski onaylı imar planlarında yol gözüktüğü gibi, en son Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın 25.03.2014 tarih ve 2640 sayılı oluru ile onaylanan Bodrum ilçesi, Bitez Beldesi Koruma Amaçlı 1/5 bin ve 1/1000 ölçekli revizyon ve ilave Nazım ve Uygulama İmar Planı'nda kamu yolu olarak tescil edilmiştir. 905 nolu parselin hissedarı olan Murat Şevk, Hazine Satış Şartnamesi'nde de belirtilen parselin bu durumunu bilerek satın almış olup, Medeni Kanun gereği tek başına böyle bir tasarrufta bulunmaya hukuken yetkili değildir. Adı geçen kişi, sitemize, Bitez ve Bodrum Belediyesi'ne tebliğ ettiği ihtarnamelerde parselin etrafını çitle çevirerek elektrik akım vereceğini, kapan ve bariyer yaparak, abonelik kartı ile geçileceğini belirterek geçmişe doğru bizden 560 bin lira gibi çok yüksek ecrimisil bedeli istemektedir. İmar planındaki kamu yolunun hukuka aykırı hak iddia eden parsel hissedarı kişi tarafından kapatılmasının önlenmesini talep ettik" dedi. Yolun 1 Ekim'de kapatılması halinde alternatif yol olmaması nedeniyle 5 sitedeki toplam 1500 konutta yaşayanlar mağdur olacağı belirtildi. (DHA)

Anahtar Kelimeler:
Yorumları göster