08.09.2014 18:45:01 | Son Güncelleme

Arınç: Ölen işçilerin şehit sayılması mümkün değil

Başbakan Davutoğlu'nun 10 işçinin ölümüne yol açan asansör faciasıyla ilgili olarak Başbakanlık Teftiş Kurulu'nu görevlendirdiğini açıklayan Başbakan Yardımcısı, ölen işçilerin şehit sayılmasının ise mümkün olmadığını söyledi.

Başbakan yardımcısı ve hükümet sözcüsü Bülent Arınç, İstanbul Mecidiyeköy'deki rezidans inşaatında 10 işçinin ölümüyle sonuçlanan asansör faciasıyla ilgili olarak açıklamalarda bulundu.

Arınç, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun faciayla ilgili çalışmalarda bulunmak üzere Başbakanlık Teftiş Kurulu'nu görevlendirdiğini açıkladı.

İş güvenliği konusunda bir eylem planı da hazırlanacağını ifade eden Arınç, bu yöndeki açıklamanın bizzat Başbakan Davutoğlu tarafından yapılacağını söyledi.

Adli ve idari soruşturmanın sürdüğünü belirten hükümet sözcüsü, "Soruşturmalara müdahalemiz söz konusu değildir" diye konuştu.

Faciayı "bir iş kazası" olarak nitelendiren Arınç, hayatını kaybeden işçilerin ailelerine ölüm geliri, ölüm aylığı ve diğer ödemelerin süratle yapılmasına karar verildiğini de belirtti.

Arınç, kazanın olduğu yerde gerekli kontrollerin yapılabilmesi için inşaat sahasındaki tüm faaliyetlerin durdurulduğunu ifade etti.

Türkiye'de en çok ölümlü iş kazasının inşaat sektöründe yaşandığını açıklayan Arınç, son altı yılda "ortalama 351 işçinin" hayatını kaybettiğini söyledi.

DEVAM EDİYOR...
DEVAMI

Son beş yılda inşaat sektöründe yaşanan kaza ya da ihmaller sonucunda toplam 1754 işçi öldü.

Bülent Arınç, rezidans kazasında hayatını kaybedenlerin şehit sayılmalarının ise mümkün olmadığını belirtti ve "Şehitlik dini bir kavramdır, her olayın arkasından ölenlerin şehit sayılması mümkün değil. Şehitlik kavramının neleri kapsadığını gayet iyi biliyoruz" diye konuştu.

Başbakan Davutoğlu, asansör faciasında hayatını kaybeden işçilerle ilgili olarak, ''Onlar alın teriyle emekleriyle helal rızık için çalıştılar, bu yönleriyle de bizim için bir şehit hükmündedirler. Aileleriyle ilgili de gerekli tedbirleri almayı düşünüyoruz'' demişti.

Toprağa verildilerMecidiyeköy'de yıkılan Ali Sami Yen Stadı'nın arazisine yapılan rezidans inşaatında yaşanan asansör faciası bugün toplanan Bakanlar Kurulu'nun ana gündem maddesiydi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, "İhmal varsa, sebepler varsa derinlemesine araştırılacak. Bu konuda bütün sorumlularla ilgili olarak en derin soruşturma ve araştırma yapılacak. Bu olayın açıklığa kavuşturulması ve olayla ilgili hususun karanlıkta kalmaması gerekiyor" demişti.

İnşaatta işçileri taşıyan asansörün 32. kattan zemine çakılması sonucunda hayatını kaybeden 10 işçiden Tahir ve Ferdi Kara kardeşlerin cenazeleri memleketleri Gümüşhane'de, Vahdet Biçer Manisa'nın Akhisar ilçesinde, Menderes Meşe Sivas'ta, Cengiz Bilgi Bursa'da, Cengiz Tatoğlu da Zonguldak'ta toprağa verildi.

Olayla ilgili olarak aranan iki kişinin gözaltına alındığı belirtiliyor.

Yorumları göster