20.09.2014 18:37:02 | Son Güncelleme

Ataköy sahilinde inşaat eylemi

Bakırköy Kent Savunması üyesi bir grup, Ataköy Sahilde TOKİ tarafından yaptırılan inşaatları durdurulması için eylem yaptı.

Süleyman KAYA / İSTANBUL, (DHA) Özgürlük Meydanı’nda toplanan grup, Ataköy Sahille davul ve zurnalarla yürüyüş düzenledi.Grubun taşıdığı ‘Kıyılar herkesin eşit ve serbest yararlanmasına açıktır, Bakırköy kent savunması’ yazılı pankartlar ile çocukların ellerindeki‘Sahilde TOKİ istemiyoruz, Ataköy sahilini geri alacağız’ yazılı dövizler dikkatleri çekti.

Atatöy’de TOKİ tarafından sürdürülen inşaatların durdurulmasını isteyen Bakırköy Kent Savunması üyesi bir grup saat 15.00 sıralarında Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda toplandı. Grup, ‘Kıyılar herkesin eşit ve serbest yararlanmasına açıktır, Bakırköy kent savunması’ yazılı pankartla yürüyüş düzenledi. Davullu zurnalı yürüyüşte sık sık ‘Susma haykır, betona hayır, Bakırköy uyuma sahiline sahip çık’ şeklinde sloganları atıldı. Yürüyüşe, CHP Genel Başkan Yardımcısı Ercan Karakaş, CHP İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi, HDP İstanbul Milletvekili Levent Tüzel, Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu ile çok sayıda vatandaşta destek verdi. Sahildeki inşaat alanının önüne gelen gruptaki bazıları dikkat çekmek için demir korkuluklara vurdu. Çocukların ellerindeki ‘Sahilde TOKİ istemiyoruz, Ataköy sahilini geri alacağız’ yazılı dövizler dikkatleri çekti.İnşaat alanındaki boş alanda yapılan basın açıklamasında Ataköy sahilinin ayrıcalıklı imar koşullarıyla TOKİ’ye devredildiği iddia edildi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Ercan Karataş, Ak Parti hükümetini eleştirdi. HDP İstanbul Milletvekili Levent Tüzel ise “Sermaye şirketleri ve siyasetçiler bu değerli araziyi, kıyı şeridini yıllardır ele geçirmek için bir mücadele veriyordu. Bakırköy halkının ve Bakırköy Belediyesi’nin itirazlarına rağmen burada lüks otel inşaatları sürüyor. TOKİ, Başbakanlık’a doğrudan bağlı olarak halkın kullanması gereken araziler üzerinde lüks yatırımlar yapıyor” diye konuştu. Kalabalık grup, basın açıklamasının ardından sessizce dağıldı.

Anahtar Kelimeler:
Yorumları göster