03.09.2014 10:13:23 | Son Güncelleme

Avcılar'da üst geçit çöktü: 1 kişi hayatını kaybetti

İstanbul Avcılar'da E-5 üzerinde bir tenkerin çarptığı üst geçit çöktü. Köprünün altında kalan 1 kişi hayatını kaybetti. Enkaz kaldırıldı, yol trafiğe açıldı. İptal edilen metrobüs seferleri başladı.

İstanbul Valiliği, Avcılar'da üst geçidin çökmesiyle ilgili, "Sıvı madde taşıyan bir yük kamyonun kasasının açık şekilde trafikte seyretmesi esnasında, yaya üst geçidine çarpması sonucu 1 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, 2 vatandaşımız ise yaralanmıştır" bilgisini verdi.

Avcılar'da D-100 (E-5) kara yolunda bir tankerin üst geçide çarpması sonucu meydana gelen kazayla ilgili İstanbul Valiliği'nden yapılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Saat 10.00 sıralarında ilimiz Avcılar ilçesi E-5 karayolu üzerinde Pelikan Mall alışveriş merkezi yakınında Küçükçekmece istikametinden Edirne istikameti yönüne giden 34 GF 8828 plakalı sıvı madde taşıyan bir yük kamyonun kasasının açık şekilde trafikte seyretmesi esnasında, yaya üst geçidine çarpması sonucu 1 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, 2 vatandaşımız ise yaralanmıştır." Olayın ardından yapılan ilk açıklamalarda 2 kişinin hayatını kaybettiği belirtilmişti.

YOL AÇILDI, METROBÜS SEFERLERİ BAŞLADI

Üst geçit enkazının kaldırılmasının ardından E-5 karayolu trafiğe açıldı, metrobüs seferleri başladı.

İŞTE KAZA ANI

KUMANDA BOZUKTU, DAMPERİ İNDİREMEDİM'

Yara almadan kurtulan tanker şoförü, olay nedeniyle büyük şok yaşadı. Şoför, olayla ilgili olarak polise ilk ifadesini verdi.

Bir görü tanığı, damper kumandasının bozuk olduğunu savunan şoförün, “Elim düğmedeydi ama damperi indiremedim” dediğini söyledi.

EMNİYET MÜDÜRÜNDEN AÇIKLAMA
İstanbul Emniyet Müdürü Selami Altınok, olayda 2 değil 1 kişinin hayatını kaybettiğini 4 kişinin yaralandığını açıkladı. Altınok, üst geçide çarpan aracın glikoz tankeri olduğunu bildirdi.

Kazada yaralananlar ambulanslarla çevredeki hastanelere kaldırıldı.

METROBÜS ŞOFÖRÜ FACİAYI ÖNLEDİ

Başka bir metrobüste bulunan bir yolcu da "Metrobüs sürücüsü çökmeyi son anda görerek durdu. Böylece bir faciayı önledi. Aksi halde biz o çöken köprünün altında kalacaktık. Mutlaka ölen çok olurdu" dedi

'METROBÜSÜN 5 METRE ÖNÜNDE OLDU'

Bölgede işyeri bulunan Armağan Akgün, olay anlarını anlattı.

Büyük bir gürültüyle dışarıya çıktıklarını ifade eden Akgün, “Dışarıya çıktığımızda üstgeçidin yerinde olmadığını gördük. Metrobüsün 5 metre önünde oldu. Üzerine düşse daha büyük bir facia yaşanırdı. Büyük bir şok yaşadık. İnsanlar metrobüsten indi” dedi.

Üst geçitte daha önce de kaza yaşandığını dile getiren Akgün, “1-1.5 sene önce benzer bir olay yaşandı ama o zaman yıkılmamıştı. Tamir edilmişti” dedi.

Ekiplerin trafik nedeniyle olay yerine çok zor ulaştığını kaydeden Armağan Akgün, “Bayağı bir yaralı var ama sayısını bilmiyorum” diye konuştu.

Görgü tanığı Akgün, kazanın ucuz atlatıldığını belirterek, “Akaryakıt tankeri olduğu da belli değil. Beton mikserine de benziyor. Yangın çıkartacak bir pozisyon olmadı. Ucuz atlatıldı. Sıkışık bir trafikte olsa ölü sayısı fazla olurdu” diye konuştu.

'PATLAMA OLABİLİR DİYE UZAKLAŞTIRDILAR'

DEVAM EDİYOR...
DEVAMI

Bölgede esnaflık yapan Tuncay Şamiloğlu da, “Tankeri gördüm, hafif kalkıktı” dedi.

Kaza yapan aracın yakıt tankeri olduğunu söyleyen Şamiloğlu, “Sürekli köpük sıkıyorlar. Koku var. Patlama olabilir diye vatandaşlar uzaklaştırdı” dedi.

Tuncay Şamiloğlu, ambulansın olay yerine çok geldiğini de vurguladı.

İBB’DEN ÜST GEÇİT KAZASINA İLİŞKİN AÇIKLAMA

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Avcılar'da bir tankerin çarpması sonucu çöken üst geçit kazasına ilişkin bir açıklama yaptı. Açıklamada kaza sonrası yapılan çalışmalara değinildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamada, "Avcılar E-5 karayolu üzerinde bir Silo-Tanker'in açılması ve yaya üst geçidine çarpması sonucu geçit çöktü. Kazada 1'i ağır 4 kişi yaralandı, 1 vatandaş hayatını kaybetti” denildi.

Kazanın saat 10.00 sıralarında meydana geldiği belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"İlk ihbarın alınmasıyla birlikte İstanbul İtfaiyesi Avcılar Grubu ilk etapta 31 personel, 10 araçla 10.04 'de olaya müdahale etti. 112 ambulansları bölgeye sevk edildi. Kazının büyük ve E-5 karayolu üzerinde olması nedeniyle kriz masası kuruldu. Olay bilgilerinin Komuta Merkezine kısa sürede ulaşması üzerine İtfaiye, Yol Bakım Onarım Daire Başkanlığı, Fen İşleri Daire Başkanlığı, Atık Yönetim Müdürlüğü, İETT,İsfalt A.Ş ekipleri en üst düzeyde bölgeye sevk edildi. Kısa sürede içinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne ait 800 personel, yüksek tonajlı vinçler dahil 58 araç kaza yerinde çalışmaya başladı. İlk etapta çelik köprünün altında kalan minibüsteki vatandaşın kurtarılma çalışmaları yürütüldü. Tüm ekipler en kısa sürede enkazı kaldırarak trafiği açmak için çalıştı.

Yoğun çalışmalar sonucu saat 15.30'da önce yan yollar, daha sonra E-5'in bir bölümü kısmen trafiğe açıldı. Enkaz kaldırma ve temizlik çalışmalarından sonra yol saat 17.00 sıralarında trafiğe açıldı.”

Açıklamada olayın oluş şekli ve nedenleri bilirkişi ve Cumhuriyet Savcılığı'nın soruşturmasından sonra netlik kazanacağı da ifade edildi.

AVCILAR BELEDİYESİ'NDEN AÇIKLAMA

Avcılar Belediye Başkanı Handan Toprak Benli, üst geçidin çökmesi sonucu yaralananların sağlık durumlarını yakından takip ettiklerini bildirdi. Avcılar Belediyesi'nden yapılan açıklamaya göre Benli, Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne giderek, yaralıların durumu hakkında bilgi aldı.

Benli, "Yaralı vatandaşlarımızın sağlık durumları hakkında doktorlarından bilgi aldık. Şenol Zerey ve Sami Yıldırgil'de kafa, göğüs ve karın boşluğunda muhtelif kanama ve organ yaralanmalarının mevcut olduğu, baş, kalça, kol ve bacak kemiklerinde kırıklar olduğu, hayati tehlikenin mevcut olduğu, hastaların stabilleştikten sonra bir dizi ameliyat geçirme ihtimalinin olduğu görülmektedir. Yaralıların durumlarını yakından takip ediyoruz" ifadelerini kullandı.

E-5 Karayolu üzerinde birçok üst geçit bulunduğuna dikkati çeken Benli, "Bu bölgedeki üst geçitlerde daha önce de kaza meydana gelmiş bulunmaktadır. Her damper açılınca kaza beklentisi içinde olunamaz. Yetkili ve sorumlu kurum olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından bu üst geçitlerin en kısa zamanda gözden geçirilmesi gerekiyor. Biz bunun takipçisi olacağız" değerlendirmesinde bulundu.

CEMİL ÇİÇEK BİLGİ ALDI

Cumhurbaşkanı Vekili ve TBMM Başkanı Cemil Çiçek, İstanbul Avcılar'da bir üst geçitin çökmesiyle ilgili İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu'dan bilgi aldı.

TBMM Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, Çiçek'in, İstanbul Avcılar'da D-100 kara yolundaki bir üst geçitin tanker çarpması sonucu çökmesi ile ilgili İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ile telefonla görüşerek bilgi aldığı belirtildi.

İLK DEĞİL

Avcılar'da yakıt tankerinin üst geçide çarpması sonucu üst geçit çöktü. 2 kişinin hayatını kaybettiği kazaya benzer bir olay, 2010 yılında Beylikdüzü'nde meydana gelmişti. Beylikdüzü E-5 karayolu üzerinde bulunan bir üst geçit, yüksek damperli kamyonun çarpması sonucu kısmen çökmüştü.

25 Ocak 2010 yılında yaşanan olayda. Beylikdüzü E-5 karayolu üzerinde bulunan bir üst geçit, yüksek damperli kamyonun çarpması sonucu kısmen çökmüştü. Olayda bir kişi yaralanırken, E-5 karayolu Topkapı istikametinde trafiğe kapatılmıştı.

Şans Eseri Yaşadığımızı Gösteren 6 Üst Geçit Çökmesi

Anahtar Kelimeler:
Yorumları göster