20.09.2014 00:51:30 | Son Güncelleme

Bahreyn'de yönetim karşıtı gösteriler

Bahreyn'de reform talep eden Vifak Hareketi, yönetim karşıtı protestolar düzenledi.

MANAMA (AA) - Vifak Hareketi'nden yapılan yazılı açıklamada, "başkent Manama'daki el-Bedii Caddesi'nde reform talebiyle düzenlenen eyleme, yaklaşık 200 bin kişinin katıldığı" belirtildi.

Göstericiler, "talepleri yerine getirilmediği, reformlar yapılmadığı ve siyasi tutuklular serbest bırakılmadığı" takdirde yıl sonunda düzenlenecek milletvekilliği seçimlerini boykot edeceklerini belirtti. Üzerinde "Boykot" yazılı pankartlar taşınan eyleme çocuklar da katıldı.

Vifak Hareketi Genel Sekreteri Ali Selman, gösteri sırasında yaptığı konuşmada, "Taleplerimiz yerine getirilmediği takdirde seçimleri boykot edeceğiz. Yasama ve denetleme yetkisini elinde bulunduran, halk tarafından seçilmiş bir meclis, halkın iradesini göz önüne alan bir hükümet ile adil ve bağımsız yargı istiyoruz. Hak ve yükümlülüklerde eşit olunmasını, siyasi tutukluların serbest bırakılmasını, ülkede fişleme faaliyetlerinin sona ermesini talep ediyoruz" dedi.

Selman, "Buradan yöneticilere sesleniyor ve hileli seçimlere karşı olduğumuzu söylüyoruz. Taleplerimiz göz ardı edilirse sandık başına gitmeyeceğiz" diye konuştu.

DEVAM EDİYOR...
DEVAMI

Bahreyn'de 14 Şubat 2011'den bu yana, anayasal monarşi ve seçilmiş hükümet talebiyle Vifak Hareketi'nin başını çektiği muhalif gösteriler düzenleniyor.

Ülkedeki krizin sona ermesi amacıyla hükümeti destekleyen ulusal koalisyon hareketinden 27, muhalif hareketlerden 8, yasama organından 8 ve hükümetten 3 temsilcisinin katılımıyla 10 Şubat 2013'de diyalog görüşmeleri başlamış, ancak muhalifler, Vifak hareketinin önde gelen isimlerinden birinin tutuklanması neticesinde durumu protesto ederek aynı yıl 18 Eylül'de müzakerelerden çekilmişti.

AA

Anahtar Kelimeler:
Yorumları göster