08.09.2014 11:13:02 | Son Güncelleme

'Başa dökülen 1 kova buzlu su öldürebilir'

Uzman Dr. Hakkı Gökhan Eryılmaz, ALS hastalığına dikkat çekmek için yürütülen Ice Bucket Challenge (Bir kova buz) kampanyasının bazı kişiler için ölüm tehlikesi içerdiğini söyledi.

KAYSERİ, (DHA) - Dr. Eryılmaz, "Hiçbir rahatsızlığı olmayanlarda bile bir kova buzlu suyu başa dökmek inhibisyona bağlı ani kalp durmasına bağlı ölüme sebebiyet verebilir" dedi.

Özel Erciyes Dializ Merkesi sorumlu müdürü Dr. Hakkı Gökhan Eryılmaz, ALS hastalığına dikkat çekmek ve ekonomik katkı sağlamak amacıyla sosyal medyada başlatılan kampanyayı değerlendirdi. Dr. Eryılmaz, özellikle kalp, tansiyon, böbrek yetmezliği, epilepsi hastaları ve gebeler olmak üzere, hiçbir rahatsızlığı olmayanlarda bile bir kova buzlu suyu başa dökmenin inhibisyona bağlı ani kalp durmasına bağlı ölüme sebebiyet verebildiğini belirtti. Dr. Eryılmaz, şöyle dedi:

DEVAM EDİYOR...
DEVAMI

"Son günlerde furya halinde ünlülerin de katıldığı ALS (Amiotrofik lateral skleroz) hastalığına karşı başlatılan kampanya aslında bazı şahıslar için çok aşırı risk taşımaktadır. Özellikle kalp, tansiyon, böbrek yetmezliği, epilepsi hastaları ve gebeler olmak üzere; hiçbir rahatsızlığı olmayanlarda bile bir kova buzlu suyu başından aşağı dökmek inhibisyona bağlı ani kalp durmasına bağlı ölüme sebebiyet verebilir. O sebeple bu tür durumlara neden olmamak için bu tür eylemlerde bulunmamak gerekir."

Yorumları göster