16.09.2014 14:43:46 | Son Güncelleme

Başbakan Davutoğlu: Hazırsa Güney'e gidelim, çay içelim

KKTC'de konuşan Başbakan Davutoğlu, Yunanistan Başbakanı Samaras'a çağrıda bulundu.

İlk yurt dışı ziyaretini Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne (KKTC) yapan Başbakan Ahmet Davutoğlu, KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile ortak basın toplantısı düzenledi.

DAVUTOĞLU, YUNAN MEVKİDAŞINA ÇAĞRIDA BULUNDU

Yunanistan Başbakanı Andonis Samaras'a çağrıda bulunan Başbakan Davutoğlu, "Sayın Yunanistan Başbakanı hazırsa birlikte önce Güney'e gidelim, birlikte çay içelim, sohbet edelim. Sonra Kuzey'e gelelim, yine birlikte olalım. Akdeniz, bir çok medeniyetlerin, bir çok milletlerin ortak denizi olmuştur. Gelin beraber burada barışı inşa edelim" dedi.

'DOĞU AKDENİZ'E HUZUR VE İSTİKRAR GELSİN'

Davutoğlu, Kıbrıs'taki müzakere süreciyle ilgili ise "Önümüzde Birleşmiş Milletler Genel Kurulu var. O Genel Kurul'da tarafları bir daha bir araya getirin, gerekirse bir odada günlerce tutun. Ama artık o adaya barış, Doğu Akdeniz'e huzur ve istikrar gelsin" diye konuştu.

Başbakan Davutoğlu şöyle konuştu:

'BUNU KİMSE ENGELLEYEMEZ'

"Anadolu'dan Kıbrıs'a, anavatandan yavru vatana engel tanımayız. Denizleri derinlerden aşarız, Anadolu'nun suyunu yavru vatana getiririz. Bunu da kimse engelleyemez. İstedik ki Kıbrıs Adası, barış adası olsun, istedik ki Kıbrıs'ta sağlanan barış üzerinden Doğu Akdeniz'e barış ve refah huzur gelsin.

DEVAM EDİYOR...
DEVAMI

'İSTEDİĞİMİZ ÖLÇÜDE MUKABELE GÖRMEDİK'

İstedik ki Türkiye, Yunanistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kıbrıs Rum Yönetimi aynı masa etrafında otursun ve Doğu Akdeniz'i nasıl bir barış havzası haline getiririz diye düşünsünler ama biz ne kadar güçlü irade kullanmışsak maalesef istediğimiz ölçüde mukabele görmedik.

'ŞİMDİ HAREKETE GEÇME ZAMANI'

Şimdi harekete geçme zamanıdır. Buradan, Sayın Anastasiadis'e de sesleniyorum; Gelin bu barışı bir an önce, yarın değil bugün, gelecek hafta değil bu hafta, gelecek yıl değil bu yıl yapalım. İleriye ertelenen her çözüm aslında çözümsüzlüğü derinleştirir, ertelemeyelim

'RUM OLURSA DA TÜRK OLURSA DA GELİRİM'

Bir Türk bir Rum cumhurbaşkanı olduğu Kıbrıs'tan bahsediyorum. (Müzakerelerin ardından dönüşümlü yönetimin sağlanması durumunda) Rum olursa da gelirim, ilk ziyareti buraya yaparım, Türk olursa da yaparım. Kıbrıs Devleti'nin başında Türkler ve Rumlar birlikte, iki dost halk olarak temsil bulundururlarsa bakmayız Türk mü var, Rum mu var.''

(AA)

Yorumları göster