17.09.2014 13:39:38 | Son Güncelleme

Bedelli Askerlik bekleyenlere kötü haber

Bedelli askerlik bekleyenler için çok öenmli gelişme, NTV'nin edindiği bilgilere göre, TSK yeni bir bedelli askerlik uygulamasına sıcak bakmıyor.

Bedelli Askerlik konusunda son günlerde baya bir tartışma yaşanıyor. Peki Bedelli Askerlik çıkacak mı? Genelkurmay Başkanlığı bu konu hakkında ne diyor?

NTV'nin askeri kaynaklardan edindiği bilgiye göre, asker, bedelli askerlik uygulamasına sıcak bakmıyor.

Genelkurmay'ın çekincelerinden ilki bölgesel risk faktörü. Başta Irak Şam İslam Devleti örgütü olmak üzere Irak ve Suriye sınırındaki riskler devam ederken geniş kapsamlı bir bedelli askerlik uygulamasının personel sıkıntısı nedeniyle savunma zafiyeti yaratabileceği kaygısı ön planda.

1 Ocak 2014 tarihi itibari ile uzun dönem askerliğin 15 aydan 12 aya indirildiğini hatırlatan askeri kaynaklar, silah altındaki er-erbaş sayısının azaldığını belirtiyor.

Ayrıca bedelli askerlik beklentisi nedeniyle çok sayıda yükümlünün kaçak ve bakaya durumuna düştüğünün altını çiziyor. Bedelli askerlik tartışmalarının maddi durumu yeterli olmadığı için askerliği uzun dönem yapan er ve erbaşlar arasında huzursuzluk yarattığı da belirtiliyor.

DEVAM EDİYOR...
DEVAMI

Davutoğlu'ndan bedelli askerlik açıklaması

Başbakan Ahmet Davutoğlu, bedelli askerlikle ilgili ''Kapsamlı brifingden sonra değerlendireceğiz'' dedi.

Davutoğlu, KKTC'ye hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda basın toplantısı düzenledi ve gazetecilerin sorularını yanıtladı. ''Müzakereler yeni bir ivme kazandı. KKTC'ye verdiğimiz desteği ifade etmek üzere orada bulunacağız.

BEDELLİ ASKERLİK

Dün Başbakan Yardımcısımız bedelli askerlik konusunda açıklama yaptı. Milli Savunma Bakanımızdan da Genelkurmay Başkanımızdan da kapsamlı bir brifing aldıktan sonra bu konudaki ihtiyacı değerlendireceğiz. Bu çerçevede atılması gereken adımlar varsa bunları birlikte gözden geçireceğiz. Ama öncelikle bu konuda gerçek tablonun ne olduğu hususunda daha geniş, kapsamlı bir brifing alacağım

Yorumları göster