22.09.2014 11:07:46 | Son Güncelleme

Beş parasız dünya turuna çıktı

Hiç para olmadan tatile çıkan lojistik mühendisi bir genç, mızıka ve gitar çalarak topladığı parayla ihtiyaçlarını karşılıyor, otostopla ulaşımını sağlıyor.

Fransa'da çalıştığı işten çıkarıldıktan sonra cebinde hiç para olmadan tatile çıkan lojistik mühendisi bir genç, mızıka ve gitar çalarak topladığı parayla ihtiyaçlarını karşılıyor, otostopla ulaşımını sağlıyor.

Yaklaşık 6 ay önce Fransa'dan yola çıkan Robin Madier, AA muhabirine yaptığı açıklamada, lojistik mühendisi olarak çalışırken işten çıkarıldığını belirterek, yeni iş aramaktansa tatil yapmaya karar verdiğini söyledi.

Cebinde para olmadan yanına gitar ve mızıkasını alarak yola çıktığını anlatan Madier, yıllardır hayalini kurduğu tatil yaptığını ifade etti.

Turistik bölgelerde, cadde ve sokaklarda gitar ve mızıka çalarak kazandığı parayla ihtiyaçlarını karşıladığını, ulaşımını da otostopla yaptığını dile getiren Madier, bazen çadırlarda, bazen de ücretsiz konuk eden otellerde konakladığını kaydetti.

Madier, bugüne kadar geçen 6 aylık tatil süresince en çok Türkiye'de rahat ettiğini belirterek, şöyle devam etti:

DEVAM EDİYOR...
DEVAMI

"Bir ay önce Türkiye'ye geldim. Fransa'daki kız arkadaşım pedagog Sandra Kati ile burada buluştuk ve bana katıldı. 3 gün önce de Ayvalık'a geldim. İlçeye hayran kaldım. Türkiye'deki misafirperverlik ve yardımlaşma bize büyük kolaylık sağladı. Ayvalık'tan sonra Karadeniz'i gezeceğiz ve ardından Gürcistan'a geçmeyi planlıyoruz. Bazen yürüyoruz bazen otostopla gidiyoruz. Cebinizde para olmadan da bazı hayallerinizi gerçekleştirebiliyorsunuz."

Tatilinde en büyük yardımcılarının mızıka ve gitar olduğunu anlatan Madier, "En önemlisi de müzikseverler. Bu iki enstrümanı çalıyorum ama dinleyenler ve karşılığında para verenler olmasa da tatil yapmam imkansız. Bu şekilde 2 yıllık bir dünya tatili planlıyorum. Gitmek istediğim çok yer var. Bir ay daha Türkiye'de kalıp ayrılacağım" dedi.

Kati ise Madier ile çıktığı bu maceralı yolculuğun aslında hayatın zorluklarını daha iyi özümsemek adına kendileri için alacakları çok iyi bir hayat dersi olduğunu kaydetti.

Türkiye'de herkesin kendilerine çok sıcak ve dostane davrandığını ifade eden Kati, "Türkiye; büyüleyici coğrafi güzellikleri, tarihi ve misafirperver insanlarıyla rüya gibi bir ülke. Ayvalık'a adeta büyülendik. Madier, değişik bir tatil yapıyor ben de ona bir aydır katılıyorum" diye konuştu. (AA)

Yorumları göster