02.09.2014 17:00:03 | Son Güncelleme

BM: Bir milyondan fazla Ukraynalı evlerini terk etti

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği'nden yapılan açıklamaya göre, hükümet güçleri ve ayrılıkçılar arasındaki çatışmalar nedeniyle evlerinden ayrılanların 814 bini Rusya'ya gitti.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) Ukrayna'da hükümet güçleri ile Rusya yanlısı ayrılıkçılar arasındaki çatışmalar sonucu evlerini terk etmek zorunda kalanların sayısının bir milyonu aştığını açıkladı.

Ülkede krizin derinleştiği uyarısında bulunan UNHCR, evlerinden ayrılanların önemli bir bölümünün (814 bin kişi) Rusya'ya gittiğini bildirdi.

UNHCR ayrıca evlerini terk eden ancak Ukrayna'dan ayrılmayanların sayısının da, iki katına çıkarak 260 bine yükseldiğini duyurdu.

BM yetkilileri, açıkladıkları rakamların esasında çok daha yüksek olmasından kaygılı. Yetkililer, arkadaşlarının ya da ailelerinin yanında kalan çok sayıda kişinin bu durumu bildirmemiş olabileceklerini söylüyor.

UNHCR Başkanı Antonio Guterres, Ukrayna'daki soruna çabuk çözüm bulunmaması halinde, bunun yıkıcı insani sonuçları olabileceği ve tüm bölgeyi istikrarsızlaştırabileceği uyarısı yaptı.

DEVAM EDİYOR...
DEVAMI

Çatışmalar beş aydır sürüyor

Ukrayna'nın doğusunda hükümet güçleri ile Rusya yanlısı ayrılıkçılar arasında Nisan ayından bu yana süre çatışmalarda ölenlerin sayısı 2600'e yakın.

Rusya, Ukrayna hükümetinin ve Batılı ülkelerin, ayrılıkçılara destek verdiği yönündeki iddialarını reddediyor.

NATO dün son gelişmeler sonrası üyelerini korumak için Doğu Avrupa'daki varlığını güçlendireceğini açıklamıştı.

Rusya lideri Vladimir Putin'in danışmanlarından Mikhail Popov ise ülkesinin Ukrayna'daki kriz ve NATO'nun son açıklaması sonrası askeri stratejisini gözden geçireceğini duyurmuştu.

Anahtar Kelimeler:
Yorumları göster