23.09.2014 14:50:46 | Son Güncelleme

Bosna Hersek'e mevsimin ilk karı yağdı

SARAYBOSNA (AA) - Bosna Hersek'e mevsimin ilk karı, başkent Saraybosna yakınlarındaki Byelaşnitsa Dağı'na yağdı.

Bosna Hersek genelinde bir süredir etkili olan yağmur, yüksek kesimlerinde kar yağışına dönüştü. Kayak merkezleri ile tanınan Byelaşnitsa Dağı'nın yüksek kesimleri, sabah saatlerinde düşen karın ardından beyaz örtüyle kaplandı. Bosna Hersek'te, erken gelen kar, turizm işletmecilerini ve bölgedeki turistleri sevindirdi. Geçen yıl az miktarda düşen ve turizm işletmecilerinin büyük zarar etmesine neden olan karın, bu yıl erken gelmesi işletmecileri umutlandırdı.

Beraberindeki Kuveytli turistlerle Byelaşnitsa Dağı'nı gezen turist rehberi Afrim Fetahi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Byelaşnitsa'da kar olduğunu duyduktan sonra beraberindeki turistleri buraya getirdiğini ve onlara Bosna Hersek'in doğal güzelliklerini göstermek istediğini söyledi.

Kuveytli tursitlerin karı gördüklerinde oldukça şaşırdığını belirten Fetahi, "Kuveyt'te kar yağışının sıra dışı olmasını gözönünde bulunduracak olursak, bu onlar için farklı bir deneyim oldu" diye konuştu.

DEVAM EDİYOR...
DEVAMI

- Kar, kent merkezlerine Kasım'da düşecek

Bosna Hersekli meteorolog Jelyko Maystoroviç, AA'ya yaptığı açıklamada, sabah saatlerinde yüksek kesimlerde görülen kar yağışının, kent merkezlerinde Kasım ayının ortalarında düşeceğini söyledi.

Maystoroviç, "Bosna'nın orta kesimlerinde kar yağışının 5-15 Kasım tarihlerinde düşmesi beklenirken, güneydeki Neretva vadisinde ise daha geç düşmesi bekleniyor" dedi.

Ekim ayı boyunca ülkedeki hava sıcaklıklarının değişkenlik göstereceğini söyleyen Maystoroviç, sıcaklıkların mevsim normallerinin üstünde seyredeceğini ifade etti.

Yorumları göster