10.09.2014 17:45:02 | Son Güncelleme

Cameron: İskoçya bağımsız olursa 'kalbim kırılacak'

İskoçya'nın bağımsızlığı için yapılacak referandum tarihi yaklaşırken İngiltere'deki parti liderleri İskoçya'ya giderek 'Hayır' kampanyasına güç vermeye çalışıyor. İngiltere Başbakanı David Cameron Edinburgh'de İskoçlara duygu dozu yüksek bir çağrı yaptı.

İngiltere'nin siyasi parti liderleri İskoçya'nın bağımsızlığı için yapılacak referandumda, "Hayır" kampanyasına destek için İskoçya'ya giderken, Başbakan David Cameron'dan İskoçya'nın Birleşik Krallık'ta kalması için duygusal dozu yüksek bir çıkış geldi.

Edinburgh'da kalabalığa seslenen Cameron, kendisine genelde partisinin seçimleri İskoçya olmadan daha rahat kazanıp kazanmyacağının sorulduğunu belirten Cameron, "Ülkemi partimden daha çok seviyorum" dedi.

Cameron "Bu olağanüstü ülkeyi, beraber inşa ettiğimiz bu Birleşik Krallığı çok önemsiyorum" dedi.

Cameron, "beraberce biraraya getirdikleri milletler ailesi" dağılırsa "kalbinin kırılacağını" söyledi.

Cameron, Başbakan Yardımcısı Nick Clegg ve ana muhalefetteki İşçi Partisi lideri Ed Miliband Parlamento'da her hafta düzenli yapılan soru-cevap oturumuna katılmayarak bugün İskoçya'ya gitme kararı almıştı.

İskoç bölge hükümeti lideri ve bağımsızlık yanlısı Alex Salmond, İngiltere'deki üç ana parti liderinin İskoçya ziyaretini "en az güven duyulan liderlerin ziyareti" olarak tanımladı ve bu ziyaretin 'Evet' oylarını güçlendireceğini savundu.

Cameron referandumun sonuçlarının geriye döndürülemez olduğunu söyledi ve bu oylamanın beş yıllık bir dönem için yönetim seçmekten farklı olarak "gelecek yüzyılı etkileyecek bir karar" olduğunu söyledi.

DEVAM EDİYOR...
DEVAMI

Liderlerin İskoçya ziyareti dün kamuyouna duyuruldu. Esasen gelecek hafta İskoçya'ya gitmeyi planlayan Cameron'un, eleştiriler üzerine ziyaretini erkene aldığı yorumları yapılıyor.

Dünkü anketler, referanduma bir hafta kala 'Evet' ve 'Hayır' oylarının başa baş gittiğini gösteriyor.

Salmond ise, Başbakan Cameron'dan 18 Eylül'deki referandum öncesinde doğrudan kendisiyle kitleye dönük bir tartışmaya katılmasını istedi.

'İskoçlara daha çok yetki' vaadiİskoçya'daki 'Hayır' kampanyasına farklı bölgelerde katılacak olan parti liderleri, yayınladıkları ortak açıklamada, "Partiler olarak bizi ayıran çok şey var, fakat bir konuda hemfikiriz: Birleşik Krallık birlikte daha iyidir" dedi.

Üç lider Ağustos ayında imzaladıkları ortak bir deklarasyonla "maliye ve sosyal güvenlik" alanlarında İskoç Parlamentosu'na "mümkün olduğunca çabuk" daha fazla yetki tanıma konusunda anlaştıklarını açıklamıştı.

Liderler, İskoç kökenli eski başbakanlardan Gordon Brown'ın 'Evet' kampanyasını güçlendirmek için başlattığı yeni girişimi destekleyerek referandumun hemen ardından daha fazla yetki devri çalışmalarına başlanacağını bildirdi.

Bağımsızlık yanlısı İskoç Ulusal Partisi (SNP) lideri Alex Salmond ise "Onların panik halinde verdikleri sözlere kimse inanmıyor... İskoçya'nın ihtiyaç duyduğu tam yetkiyi sağlayacak olan 'Evet' oyudur" dedi.

Yorumları göster