04.06.2018 18:33:21 | Son Güncelleme

CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak:

"(Liselere Geçiş Sınavı) Ne yazık ki bu sınavda sıfır çeken öğrencilerde patlama yaşanabilir. Ama bunun kabahati çocuklarımızda değil, onlara doğru dürüst eğitim veremeyen Milli Eğitim Bakanlığı'ndadır"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak, Liselere Geçiş Sınavı'na (LGS) ilişkin, "Ne yazık ki bu sınavda sıfır çeken öğrencilerde patlama yaşanabilir. Ama bunun kabahati çocuklarımızda değil, onlara doğru dürüst eğitim veremeyen Milli Eğitim Bakanlığı'ndadır." ifadesini kullandı.

Budak, yazılı açıklamasında, geçen hafta sonu yapılan LGS'nin özellikle matematik sorularının zorluk oranın yüksek olduğunu belirtti.

Yeni sınav sistemini eleştiren Budak, sınavda birden fazla kazanımın iç içe geçtiğini ve tuzakların olduğu soruların bulunduğunu savundu.

DEVAM EDİYOR...
DEVAMI

Yüksek konsantrasyon ve hızlı okuma becerileri de isteyen bu sınavdan çocukların ağlaya ağlaya çıktığını iddia eden Budak, şunları kaydetti:

"Sınav ile ilgili konuştuğumuz veliler çocuklarının uğradığı hayal kırıklığı nedeniyle burnundan soluyor. Yazık değil mi bu çocuklara ve onların ailelerine?
Akıl yürütmeye dayalı sorular soran Milli Eğitim Bakanlığına sormak istiyorum. Acaba son 16 yılda çocuklarımıza bu yönde bir eğitim verdiniz mi? Okuttuğunuz müfredatta dersleri bu yöntemle işlediniz mi? Vermediğiniz bir eğitim yöntemi üzerinden nasıl soru sorabiliyorsunuz? Ne yazık ki bu sınavda sıfır çeken öğrencilerde patlama yaşanabilir. Ama bunun kabahati çocuklarımızda değil, onlara doğru dürüst eğitim veremeyen Milli Eğitim Bakanlığı'ndadır."

Yorumları göster