05.09.2014 20:00:03 | Son Güncelleme

CHP seçimini yaptı: Kılıçdaroğlu yeniden Genel Başkan

Cumhuriyet Halk Partisi'nin 18. Olağanüstü Kurultayı'nda Kemal Kılıçdaroğlu üçüncü kez Genel Başkan seçildi. Kılıçdaroğlu 740, rakibi Muharrem İnce 415 oy aldı. İnce, "Kemal Kılıçdaroğlu şimdi rakibim değil, benim Genel Başkanımdır" dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) bugün yapılan 18. Olağanüstü Kurultayı'nda Kemal Kılıçdaroğlu yeniden Genel Başkan seçildi.

Kurultayda Kılıçdaroğlu 740, rakibi Yalova Milletvekili Muharrem İnce ise 415 oy aldı.

İnce'nin oyu beklenenden fazlaydı, zira seçim öncesi Kılıçdaroğlu 944, İnce ise 177 delege tarafından aday gösterilmişti.

Sonucun açıklanmasının ardından kürsüye çıkan Kılıçdaroğlu, "Artık ayrılık, gayrılık yok. Birleşe, birleşe kazanacağız. Oy versin, vermesin bütün delege arkadaşlarıma şükranlarımı sunuyorum" dedi.

Kılıçdaroğlu daha sonra Muharrem İnce'yi de sahneye davet etti.

"Artık rakibim değil, Genel Başkanım"Kılıçdaroğlu'nu tebrik eden İnce yaptığı konuşmada, "Önceden 15 saat çalışıyorsam, şimdi 20 saat çalışacağım. Sorumluluğum arttı. Yarışacağız, tartışacağız. Ama kavga etmeden sonucu kabulleneceğiz. Bu faşist düzeni yıkmak için elbirliği ile çalışacağız" dedi.

Muharrem İnce'nin "Bir saat önce Sayın Kılıçdaroğlu benim rakibimdi. Şimdi rakibim değil, benim Genel Başkanımdır" sözleri, delegeler tarafından alkışlandı.

İnce oylama öncesi yaptığı konuşmada ise "Kılıçdaroğlu parti içi demokrasi diye geldi, tek adamlığa gidiyor" demiş, Kılıçdaroğlu ise partiyi elitistlerden temizleyeceğini söylemişti.

Kılıçdaroğlu "Bana çalışan adam lazım. Rakı sofralarında konuşan adam değil... Dersimli Kemal'im ben. Devrimci Kemal'im ben. Haram lokma yemedim. Hep helal peşinde oldum. Benim kitabımda hırsızlık, kul hakkı yemek yoktur" diye konuşmuştu.

"Kılıçdaroğlu'na 'İnce' mesaj"Kurultayı izleyen BBC Türkçe'den Sinan Onuş, çıkan sonucun "Kılıçdaroğlu'na 'İnce' mesaj" olarak yorumlandığını aktardı. Delegeler arasındakiler de dahil birçok özel sohbette bu esprinin yapıldığını belirtti.

Bugünkü sonuçla birlikte aslında asıl çekişmenin yaşanacağı yarınki Parti Meclisi seçimleri daha da önem kazandı.

DEVAM EDİYOR...
DEVAMI

Önerdiği isimlerin önemli bir kısmının 60 kişiden oluşan Parti Meclisi'ne girememesi halinde, CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun ağır yara alacağı yorumları yapılıyor.

Kılıçdaroğlu'nun konuşmasında yanıtladığı "CHP sağa kayıyor" eleştirileri, HAS Parti'nin kurucusu ve son yerel seçimlerde Saadet Partisi'nin Rize Belediye Başkan adayı olan Mehmet Bekaroğlu'nun partiye üye yapılması üzerine daha da sıklıkla dile getirilir olmuştu.

Mehmet Bekaroğlu NTV Televizyonu'na yaptığı açıklamada CHP'nin Parti Meclisi'ne aday olacağını söyledi, "CHP dindar kesimlere karşı, dine karşı diye yanlış bir algı var. Bu algıyı yıkacak olan da CHP'dir" dedi.

"Parti içi muhalefet kötü birşey değil"Kurultayı BBC Türkçe'ye değerlendiren CHP Ankara Milletvekili Emine Ülker Tarhan, partisinin bir ideolojik travma yaşadığını söyledi.

Emine Ülke Tarhan, "Bu, başka kurultayın habercisi olur mu, bunu bekleyip göreceğiz. Kurultay ve parti içi muhalefet kötü bir şey değil. Biz biat insanları değiliz. Bir yanlış varsa bunu tartışacağız, konuşacağız. Ben bunun sandığa yansımamasından, umut vermemesinden endişe ediyorum" dedi.

Tarhan, CHP'nin da aday gösterdiği Ekmeleddin İhsanoğlu'nun Cumhurbaşkanlığı seçimini ilk turda kaybetmesinin ardından Kılıçdaroğlu'na görevi bırakması ve Kurultayı toplaması çağrısında bulunmuştu.

"Unutursak kalbimiz kurusun"Ankara Ticaret Odası Kongre Merkezi'ndeki CHP Kurultayı'nı izlemek isteyen vatandaşlar için salonun giriş katında özel bir bölüm oluşturuldu.

Delege olmadıkları için salona giremeyen partililer ise dev ekran yerleştirilen bölümde kurultayı takip etti.

BBC Türkçe'den Sinan Onuş, Kurultay salonunun olduğu ana binanın girişine, Gezi protestolarında yaşamını yitirenlerin resimlerinin çizili olduğu "Unutursak kalbimiz kurusun" yazılı bir pankartın asıldığını yazdı.

Binanın girişinde ayrıca "Birleşe birleşe kazanacağız", "Soma'yı unutmayacağız, unutturmayacağız", Taşeronlaşmaya hayır", "İşsizlik ve yoksulluk kader değildir", HES'e hayır" ve "İş, emek, özgürlük" sloganlarının yer aldığı pankartlar görüldü.

CHP'nin olağanüstü kurultayına; Gezi protestolarında hayatını kaybedenlerden Berkin Elvan'ın anne ve babası Gülsüm ve Sami, Ethem Sarısülük'ün ağabeyi Mustafa Sarısülük, Abdullah Cömert'in annesi Hatice Cömert, Ahmet Atakan'ın annesi Emsal Atakan, Mehmet Ayvalıtaş'ın babası Ali Ayvalıtaş ve Roboski (Uludere)'de ölenlerin aileleri de davetli olarak katıldı.

Yorumları göster