10.09.2014 11:35:48 | Son Güncelleme

Çifte cinayete ''haksız tahrik'' indirimi

İki kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla yargılanan sanığa "haksız tahrik" indirimi de uygulanarak 30 yıl 10 ay hapis cezası verildi.

Eşini ve eşiyle ilişkisi olduğunu öne sürdüğü doktoru 15 dakika arayla tabancayla öldürdüğü iddiasıyla iki kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla yargılanan sanığa "haksız tahrik" indirimi de uygulanarak 30 yıl 10 ay hapis cezası verildi.

Adana 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın karar duruşmasına tutuklu sanık Mehmet Neytullah Ok (41), maktul yakınları ve taraf avukatlar katıldı.

Tutuklu sanık Ok, daha önceki ifadelerinde doktor Cengiz Ünal (42) ile eşi Serap Ok (34) arasında ilişki olduğunu öğrenince kendisini kaybettiğini, duruma tahammül edemediğini belirterek cinayeti işlediği için pişman olduğunu kaydetmişti.

Sanık Ok'un, eşi ve doktor arasında gönül ilişkisi olduğunu öğrenmesinden sonra içine girdiği psikolojik sarsıntı ve öfkenin etkisiyle haksız tahrik altında cinayet işlediğine kanaat getiren mahkeme heyeti, sanığın birisi eşi olmak üzere iki kişiyi öldürmek ve ruhsatsız silah taşımak suçlarından cezalandırılmasına karar verdi.

DEVAM EDİYOR...
DEVAMI

Doktor Ünal'ı kasten öldürme suçundan sanığı önce ömür boyu hapis cezasına çarptıran mahkeme heyeti, sanığın "eylemi maktulden kaynaklanan tahrik altında gerçekleştirdiğini" ve yargılama süresince "iyi hali"ni göz önünde bulundurarak cezayı 12 yıl 6 aya indirdi.

Heyet ayrıca eşini öldürmek suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasına karar verdiği sanık için yine "olayın haksız tahrik altında gerçekleşmesini" ve yargılama süresince iyi halini göz önünde bulundurarak 17 yıl 6 ay hapis cezasına hükmetti.

Ruhsatsız silah taşımak suçunu da işlediği sabit görüldüğünden 10 ay hapis cezası daha verilen sanık toplamda 30 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Merkez Seyhan ilçesi Denizli Mahallesi Narlıca 2 No'lu Aile Sağlığı Merkezinde görevli doktor Cengiz Ünal, 27 Kasım'da, akşam evine giderken, başında kask bulunan motosikletli bir kişinin silahlı saldırısı sonucu hayatını kaybetmişti. Olaydan yaklaşık 15 dakika sonra da Narlıca Mahallesi'nde üç çocuk annesi Serap Ok (34), evinde tabancayla vurularak öldürülmüştü.

Yorumları göster