01.06.2018 23:13:08 | Son Güncelleme

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan, NTV - Star Tv ortak yayınında flaş açıklamalar: 24 Haziran seçimleri birinci turda bitecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan İstanbul'da Özel Halk Otobüsleri Birliği'nin iftarına katılıp Uber'in artık Türkiye'de faaliyet gösteremeyeceğini açıkladıktan sonra Star Tv - NTV ortak yayınına katıldı. Erdoğan, 24 Haziran seçimlerinin birinci turda biteceğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Star Tv - NTV ortak yayınında. Erdoğan, yeni dönemde nasıl bir Türkiye düşlüyor? Türkiye'nin rotasını nasıl çiziyor? Muhalefetin cumhurbaşkanı adaylarının iddialarını ve propagandalarını nasıl değerlendiriyor?

İşte Erdoğan'ın, Star Haber Genel Yayın Yönetmeni Nazlı Çelik'e yaptığı açıklamalardan satır başları;

24 Haziran seçimlerinin ülkemiz ve milletimiz için hayırlı olmasını diliyorum. Tabi bu bizden kaynaklanan bir durum değil. 18 ay gibi bir süreç söz konusuydu. Fakat ana muhalefet sürekli bir erken seçim talebi içinde oldu. Daha sonra şu anda Cumhur İttifakı’nı oluşturduğumuz sayın Bahçeli’nin de böyle bir talebi zuhur edince biz arkadaşlarımızla bir değerlendirme yaptık. Fakat grup toplantısını yaptığım günün erkesinde de benim sayın Bahçeli ile bir randevum vardı. Bu açıklama da yapılınca ben hemen gerek sayın başbakan gerek icradan arkadaşlarımla kısa bir görüşme yaptık. Bu görüşme ile birlikte de ben grup konuşmamda buna değinmemle birlikte biz bu adımı artık atalım dedik. Arkadaşlarla görüşmeyi ayıp daha sonra bu adımı atma kararı verdik. Bir defa sürekli Türkiye’yi bir erken seçim karmaşası ve dedikodusu içinde tutmamın piyasalarda meydana getirdiği olumsuzluklar söz konusu.

'EKONOMİK OLARAK SIKINTIMIZ YOK'

Aslında bizim ekonomik olarak Türkiye’nin durumunda bir sıkıntımız söz konusu değil. Ama tabi bu uluslararası piyasalara pek olumlu bir yansıma yapmıyordu. Onlar yine burada bir puslu havayı sevdiler. Biz 2019’da zaten bakanlık sistemine geçiyoruz. 16 Nisan’da bunun ilk adımını zaten attık. Ama asıl büyük adım 2019’da olacaktı. Baktık bunlar baya hevesliler baya kararlılar böyle bir Cumhur İttifakı da oluşunca bu adımı atalım dedik. Arkadaşlarımın da bu konudaki kararlılığı ve Milliyetçi Hareket Partisi’nin kararlılığı BBP’nin biz sürece katılıyoruz demesiyle bu adımı atmış olduk.

'SEÇİM BİRİNCİ TURDA BİTECEK'

Erken seçim kararı bizden kaynaklanmadı. Muhalefet sürekli erken seçim çağrısı yapıyordu. Türkiye'yi erken seçim dedikodusu içinde tutmak istemedik. Meydanların dilini iyi bilirim, hayatım meydanlarda geçti. Partimizi kurduğumuz andan itibaren durmaksızın çalıştık. Şu anda da kamuoyu araştırmalarına baktığımızda bir sıkıntı söz konusu değil. Seçimin birinci turda açık ve net biteceği görünüyor. 300'ün üstünde millevekili bekliyoruz. Yeni sitemle bir çok parti kenara koyulacaktır.

'İHTİMALLLER ÜZERİNE SİYASET YAPMAM'

Ben inanıyorum ki bu 50+1 konusu bundan sonraki süreçlerde Türkiye'de birçok siyasi partiyi de bu seçimlerden sonra bir kenara koyacaktır. İhtimaller üzerine siyaset yapmam, milletime güveniyorum. Meydanların dili yalan söylemez, Meclis'e yansıyacaktır.

Şehir hastanelerimle övünüyorum. Türkiye 16 yıl içerisinde sınıf atladı. 7-8 bakanlık durumunu koruyacak, diğerleri birleşebilir. Son bir hafta Türkiye nasıl yönetilecek onu açıklayacağız.Yeni sistem Türk tipi, bize has olacaklar.

'BEKARA KARI BOŞAMAK KOLAY'

Bekara karı boşamak kolaydır. Bol keseden dağıtıyorlar. Bir yetkin yok neye göre veriyorsun. Ben bir vereyim de bulduğum kasa neyse onu boşaltırım diyorlar. Bunların hayatı böyle geçmiş. Geçmişine bakın bunların. En basitinde ana muhalefetin başındaki zat SSK başındayken hastanelerin durumu ortadaydı. Bizim hastanelerimiz şu anda pırıl pırıl bunun ötesinde biz sağlıkta bir reform yaptık. Sağlıkta attığımız adımla da şehir hastanelerinde dünya ile yarışır hale geldik. Şehir hastanelerimizle övünüyorum. 5 tanesini açtık. Özellike iftihar duyuyorum. Bunlardan bir tanesi Mersin, Adana, Yozgat, Isparta en son Kayseri’ye açtık. Ankara var, açılışını yapacağız. Elazığ ve Eskişehir var.

MHP İLE ORTAK MİTİNG

Şu anda arkadaşlarımız görüşüyorlar ama MHP ortak mitinge zannediyorum pek sıcak bakmıyor. Eğer sıcak bakarsa memnuniyetle ortak miting yapabiliriz.

'İNCE NAMUSUYLA İSİM VERSİN'

İnce yalan söylüyor. bunu ispat etmezsen namertsin dedim. Dava açtım, bu gidişle çok dava açacağız. Siyasi rant elde etmek istiyor, özür dileyeceksin arkadaş. Biz icazeti kimden alacağımızı çok iyi biliriz. Milletimin verdiği kararla iktidar olduk. İnce namusluysa isim versin. 85 koliyi ABD'nin Adalet Bakanlığı'na teslim ettik.

DEVAM EDİYOR...
DEVAMI

Cumhur İttifakı'nı güçlendirerek sürdürmemiz lazım. Seçimden sonra da devam etmesi bizim temennimizdir. Hedefimiz Parlamento'yu güçlü kılmak. Meclis güçlü olursa MHP'lilerden de yararlanırız.

PENSİLVANYA İDDİALARI

Benim Gülen ile Başbakanlığım dönemimde, zaten Cumhurbaşkanlığı döneminde söz konusu bile değil, görüşmem söz konusu değil, tamamen yalan.

DEMİRTAŞ'IN ADAYLIĞI

Şu andaki cumhurbaşkanı adaylarının -bizim dışımızda- hepsinin söylediği tek söz var, nedir? 'Dışarı çıkmalı ve faaliyetini sürdürmeli'. Bunların millilik, yerlilik, adalet anlayışı bu. Demokrasi bu değil. Siyaset bu değil. Bu ülkeyi yakıp yıkacak, ondan sonra da buna 'Çık, faaliyetini de istediğin gibi sürdür' diyeceksin. Böyle bir şey olamaz. Ben bu noktada adaletin bir an önce tecellisiyle, adaletin bunlara gereken dersi vereceğine de inanıyorum.

Kürt kardeşlerimin haklarını hep savundum. İnkar politikalarına her zaman meydan okuduk. İçerdeki kişi hangi yüzle aday oluyor? Kürt kardeşlerim gereken yanıtı verecektir.

FETÖ İLE MÜCADELE

Biz diyoruz ki Amerika bizim stratejik ortağımız. Stratejik ortağımız olarak Amerika bize başka bir kapıyı çal dememesi lazım. Senato şöyle demiş, böyle demiş. Bizi Senato filan ilgilendirmiyor. Bizi ilgilendiren tek şey var. Ben Amerika'nın Başkanıyla bunu görüştüm mü görüştüm. Heyetler arası toplantımızda bunu konuştuk mu konuştuk. Eğer biz stratejik ortaksak, eğer model ortaksak Amerika bize burada herhangi bir hukuki yanlış yapmamalı. ABD bize hukuki yanlış yapmamalı. Verilen sözler yerine getirilmedi. ABD, FETÖ'yü yargı kararı olmadan elinde tutuyor. FETÖ ile mücadele bitmedi tehlike devam ediyor.

'ABD STRATEJİK ORTAĞIMIZ'

ABD stratejik ortağımız olarak bize başka kapı çaldırtmaması lazım. Ben Amerika'nın Başkanıyla bunu görüştüm mü görüştüm. Heyetler arası toplantımızda bunu konuştuk mu konuştuk. Eğer biz model ortaksak ABD bize burada herhangi bir hukuki yanlış yapmamalı. Senato onu demiş bunu demiş, ben bilmem. Siz FETÖ'yü deport edin diyorum, vermiyorsunuz, acaba Türkiyedeki 15 Temmuz'un arkasında hangi karanlık eller var diyorum'' ifadelerini kullandı. Trump ile de umutluydum umudumu korumak istiyorum. Putin ile olan süreçte FETÖ bize uçak krizi yaşattılar. Onunla bile çok çabuk toparladık. S-400'ler de kredi ile bize hiçbir ülkenin yapmadığı kolaylığı bunlar yaptı. Bunu gösteren ülkeye karşı bizim yaklaşımımız da olumlu istikamette farklı olacaktır. özel temsilciler vasıtası ile bu görüşmeleri yapabiliyoruz. Bölgedede 24 Haziran'dan sonra Rusya Türkiye ilişkiler gelişecektir

Ülkemizin tehdit altında olmasına tahammülümüz yok. Obama dönemi Zeytinlik operasyonları yapabilseydik bugün Zeytindalı'na gerek olmayabilirdi. Obama bizi oyaladı. Çok geç kalındı. En sonunda Zeytindalı'nın kararını verdik.

EMNİYET VE ASKERİYEDE FETÖ TEMİZLİĞİ

Ciddi oranda temizlik oldu. Bitti mi derseniz hayır. Tehlike hala devam ediyor. Hala şu ilde şu kadar imam vs diye operasyonlar devam ediyor. Bunlar adeta metastaz yapmış. Her yere sızmışlar. İçeri girenlerin hep itirafları var. Bizi şu yönlendirdi, aileleri kardeşleri çıkıyor.

FENERBAHÇE BAŞKANLIK SEÇİMLERİ

En ideali ‘hayırlı olsun’ demektir. Gönlüm bu nokta da, ideal bir yönetimin iş başına gelmesidir, ama burada tabi tecrübe, çok çok önemli. Temenni ederim ki, inşallah bu kongre ile birlikte Fenerbahçe çok daha diri, çok daha güçlü, ama tecrübenin hakim olduğu bir yapı ile devam eder.


Yorumları göster