13.09.2014 17:38:28 | Son Güncelleme

Davutoğlu, Avrasya Tüneli inşaatında incelemelerde bulundu

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan ile Avrasya Tüneli şantiyesinde incelemelerde bulundu.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, İstanbul-İzmir karayolu yolculuğunu 3.5 saate indirecek Gebze-Orhangazi- İzmir Otoyolu’nun en önemli geçiş güzergahı İzmit Körfez Geçişi Köprüsü’nün son halini görmek için Dilovası’nda yapacağı incelemeyi son anda iptal etti. Başbakanı bekleyen Kocaeli’ndeki protokol üyeleri teknelerle Körfez’e açılarak köprü inşaat çalışmalarını inceledi.

DİLOVASI KÖPRÜSÜ’NÜ İNCELEMEKTEN SON ANDA VAZGEÇTİ

İstanbul- İzmir karayolu yolculuğunu 3.5 saate indireceği gibi TEM, D-100 ve E-130 karayollarındaki trafiği de büyük ölçüde rahatlatacak otoyolun en önemli geçiş güzergahlarından 2 bin 682 metre uzunluğundaki Körfez Köprüsü inşaatı da devam ediyor. Bugün resmi program dışında Körfez Geçiş Köprüsündeki çalışmaları inceleyeceği belirtilen Başbakan Davutoğlu için Dilovası’nda önlemler alındı. Dilovası Belediyesi’ne ait temizlik araçları başbakanın helikopterinin ineceği alanda temizlik yaptı.

Dilovası TEM girişinde başlayan önlemler Başbakan Davutoğlu’nun inceleme yapılacağı Dilburnu’na kadar ulaşım kontrollü yapıldı. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Kocaeli Valisi Ercan Topaca, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, ilçe belediye başkanları ve daire müdürleri sahilde başbakanın gelişini bekledi. Yaklaşık 1 saat burada bekleyen kent protokolü son anda Başbakanın gelmeyeceği haberi üzerine kendileri teknelerle Körfez’e açılıp köprünün ayaklarını yakından inceledi.

"SİZİ TEST EDECEĞİM"

Avrasya Tüneli’nde incelemeler yapan Başbakan Ahmet Davutoğlu, proje hakkında bilgi verdi. Ağustos 2017'de açılması planlanan tünelin açılış tarihinin 2016 yılının sonuna çekildiğini belirten Davutoğlu, basın mensuplarına açıklama yaptıktan sonra yapım işlerini üstlenen Koreli ortak firmanın yetkilileri ile de 'Türkçe' pazarlığı yaptı. İngilizce olarak geçen konuşmada ''You should learn Turkish'' (Türkçe öğrenmelisiniz) dediği yetkiliden ''Öğreniyorum'' cevabını alan Davutoğlu, ''Proje tamamlandığında sizi test edeceğim'' dedi. İkili arasında geçen bu diyalog da katılımcıları gülümsetti.

DEVAM EDİYOR...
DEVAMI

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan ile Avrasya Tüneli şantiyesinde incelemelerde bulundu.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, öğle saatlerinde Kemerburgaz'daki evinden çıkarak Dolmabahçe'deki Başbakanlık Çalışma Ofisi'ne geçti. Davutoğlu yaklaşık 1 saat burada kaldıktan sonra Üsküdar'daki Avrasya Tüneli Projesi şantiyesine geçti.

Başbakan Davutoğlu, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan ile kazı çalışmalarının devam ettiği Avrasya Tüneli'ne girdi.

Yaklaşık 1 saat tünelde incelemelerde bulunan Başbakan Davutoğlu'na Yapı Merkezi Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Arıoğlu, Avrasya Tüneli İşletme İnşaat ve Yatırım A.Ş.(ATAŞ) CEO'su Seok Jae Seo ve ATAŞ Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Tanrıverdi, çalışmalar hakkında bilgi verdi.

''ARABAYLA GİTTİK, YÜRÜYEREK DÖNDÜK''

Tüneli inceledikten sonra açıklamalarda bulunan Davutoğlu, şu bilgileri verdi:

2 katlı olarak dünyaya örnek olacak bir proje hayata geçiriliyor. Nüfusu artan İstanbul’da trafik yoğunluğu ve trafik yoğunluğuna bağlı olarak çevre sorunlarını aşmak böyle projelerle mümkün olabiliyor.
Dönüşte özellikle yürümeyi arzu ettim. İnsanlık tarihinde kimseye nasip olmamış bir yürüyüş bu. Biz araçla gittik, yürüyerek döndük. En derin yeri 106 metre. 3400 metresi su altında..
Muhteşem bir proje. Mühendislik açısından da dünyada ilk. Bu derinlikte, bu basınçta bir geçiş olağanüstü bir mühendislik başarısı.
Bununla gurur duyuyoruz. Tümü 4 yılı biraz geçen bir sürede tamamlanacak.
Ağustos 2017 diye planlanmıştı bağlantı yollarının tamamlanması. 2016 Aralık’a çektik süreyi.
Tünelin deprem dayanıklılığı… Bize verilen teknik bilgilerden 2400 yıllık istatiksel verilere dayanarak depremle ilgili tedbirler alınmış. Tünelle birlikte hareket eden kolonların ve tertibatların alınmış olması sevindirici.
İnsanımızın güveni konforu kadar önemlidir.
İçerde iş güvenliği bakımından da bazı gözlemlerde bulunma imkanımız oldu. İşçi kardeşlerimizle de konuştuk. Bu konuda alınan tedbirlerden de teşekkür ediyorum.
Heyecan verici bir gün yaşıyoruz.
İstanbullular bu hizmeti hak ediyor. Doğası ve çevre güvenliği bakımından da önemli katkı yapacak bu proje tarihe de geçecektir.
Bir gün önce bu tünelden birlikte geçeceğiz. Daha sonra da bütün İstanbullularla birlikte yepyeni bir ulaşım aksına sahip olacağız
Bundan sonra sık sık gelerek misafiriniz olacağım
106 metre derinliğe ulaştığında haber edin. En derin yeri olan 106 metrede işçilerimizle kahve içeriz. (DHA)

Anahtar Kelimeler:
Yorumları göster