16.09.2014 19:33:06 | Son Güncelleme

Davutoğlu, KKTC Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber ile görüştü

Başbakan Ahmet Davutoğlu, KKTC Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber ile görüştü. Davutoğlu ve beraberindeki heyete Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça eşlik etti.

Görüşmede ilk sözü alan Başbakan Ahmet Davutoğlu, 62. Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin güvenoyu alır almaz yapılacak işleri tamamlayıp ikici kabine toplantısının ardından KKTC'yi ziyaret ettiğini söyledi. Türkiye'de hangi hükümet göreve gelirse gelsin, hangi başbakan görev alırsa alsın ilk ziyareti KKTC'ye yaptığını ifade eden Davutoğlu, Türkiye ve KKTC arasındaki güvenin gücüne, gönül bağı ve işbirliğinin altını çizdi. Davutoğlu, ayrıca yeni hükümet döneminde Kıbrıs'la doğrudan görevli bakanlarla birlikte çalışacaklarını anlatarak, KKTC'ye gelecek suya değindi. Başbakan Davutoğlu, asrın projesinin önemine dikkat çekti.

Çok az ülkede demokrasinin KKTC'deki kadar güçlü, kurumsallaşmış, derin bir geleneğe sahip olduğunu da vurgulayan Davutoğlu, dünyanın birçok ülkesinde bulunmayan demokratik olgunluğun KKTC'de olduğuna işaret etti. Davutoğlu, bunun kalbinin KKTC meclisi olduğunu vurgulayarak, Cumhuriyet Meclisi'nin hem demokrasinin kurumsallaşmasına kaynak teşkil ettiğini, hem de Kıbrıs Türk halkının güçlü iradesini yansıttığını kaydetti. Bundan 50 yıl önce Meclisin bulunduğu bölge çevresinde Kıbrıslı Türklerin neredeyse gettolarda yaşadığını, ancak bugün kendi hakkına, onuruna sahip çıkarak, kendi meclisinde kendi geleceğini tayin ettiğini söyleyen Davutoğlu, KKTC Cumhuriyet Meclisi'nin toplumun her kesimini temsil eden siyasi partilerle tam bir demokratik görüntü oluştuğunu ifade ederek, Meclis Başkanı Siber'in açıkladığı Cumhurbaşkanı adaylığının hayırlı olmasını diledi. Adil şeffaf ve demokratik güzel bir yarış içinde KKTC'nin kendi geleceğini tayin etmesini temenni eden Davutoğlu, "KKTC'de kim hangi göreve gelirse gelsin, hepsi bizim soydaşımız, ayrılmaz parçamızdır” dedi.

DEVAM EDİYOR...
DEVAMI

KKTC Meclis Başkanı Sibel Siber de, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve beraberindeki heyeti mecliste ağırlamaktan mutluluk duyduğunu belirtti. Davutoğlu ve yeni hükümeti kutlayan Siber, başarılı bir hükümet modeli olmalarını temenni etti. Davutoğlu'nun Dışişleri Bakanlığı döneminde Kıbrıs'ta çözüm için aktif bir politika izlediğine dikkat çeken Siber, Davutoğlu'nun yeni görevinde de hükümetiyle çözüm siyasetini sürdüreceğine olan inancını dile getirdi. Kıbrıs Türkleri'nin çözüm iradesinin her zaman yüksek olduğuna işaret eden Siber, Kıbrıs Türkleri'nin şu anada hak ettiği uluslararası toplumun bir parçası olamadığını ancak çözüm iradelerinin her zaman güçlü olduğunu, çözüm için birlikte çalışacaklarını kaydetti. Ülkeler arasındaki güzel ilişkilerin, halka da olumlu yansıyacağını ifade eden Siber, bu ilişkilerin gelişerek artacağına inandığını belirtti. Kıbrıs'a gelecek suyun, barış suyu olmasını da temenni eden Siber Siber, bu olayın ülkeye çok önemli katkıları olacağını sözlerine ekledi.

Anahtar Kelimeler:
Yorumları göster