16.09.2014 19:11:02 | Son Güncelleme

'Davutoğlu oturduğu koltuğun adamı değil'

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)'ne giderken yaptığı açıklamaları değerlendirdi.

ANKARA,(DHA)- Yaptığı yazılı açıklamada Tekin, "Biz, AKPHükümetleri gibi yargılamayı sorgulamaları durdurup, TBMM'deki fezlekeleri kamuoyunun dikkatinden kaçıran bir siyasi parti değiliz.O bizim işimiz değil, AKP'nin işi. Öyle anlaşılıyor ki, KKTC'ye giderken, Biz bir kongre partisi değiliz. O, kendi kongresindeki küçük iktidar mücadeleleriyle uğraşsın' diyen Davutoğlu oturduğu koltuğun adamı değil" dedi.

"DAVUTOĞLU KENDİSİNE AYRILAN ALANIN DIŞINA ÇIKMIŞ VE HEMEN UYARILMIŞ"

Gürsel Tekin, Başbakan Davutoğlu'nun 'muhatabınız benim' açıklamasını değerlendirerek, "Başbakan Davutoğlu önceki gün muhalefete seslenerek, 'muhatabınız benim' diye açıklama yaptı. Genel Başkanımız Kılıçdaroğlu da dün bu açıklamakonusunda gazetecilerin sorularını yanıtlarken,'Muhatabımız elbette hükümet, ben bunu 30 Ağustos günü söyledim. Bu ülkeyi yönetmeye talipse, kukla başbakan olmasın, o zaman elbette muhatabımız hükümettir, Başbakan Davutoğlu'dur' dedi.Bu değerlendirmeyi yaparken de, '70 milyon artık kavgadan bıktı' diyen sayın Genel Başkanımız, gerginliğin kaynağı olan AKP hükümetinin, 'kimlik, inanç, mezhep ve özel hayata müdahale politikasından da uzak durmasını' istedi. Başbakanlık koltuğunda oturan DavutoğluGenel Başkanımızın demokratik parlamenter sistemin ve demokrasinin gereği olan bu sorumlu, sağduyulu sözlerini, 'Benim ülkeyi yönetmeye talip olmamakararını daKılıçdaroğlu verecek değil' diye yanıtladı. Sayın Kılıçdaroğlu, 'Başbakanlık kararını ben vereceğim' demedi ki. Davutoğlu'nun 'beni muhatap alın' çağrısı üzerine, 'Alalım ama, sen de Başbakan gibi davran' diye yol gösterdi.Öyle anlaşılıyor ki bir gün öncemuhatap benim, beni muhatap alın' diyen Davutoğlu fincancı katırlarını ürkütmüş, kendisine ayrılan alanın dışına çıkmış ve hemen uyarılmış. Önceki Genel Başkanı gibi gerginlikten nemalanan AKP'nin bugünkü atanmış Genel Başkanı,Sayın Kılıçdaroğlu'nu yanıtlarken, 'kendi kongresinde, mahalle baskısıyla kendisini aday gösteren 200'ü aşkın delegenin neden kendisine oy vermediğini ve neden kendisini muhatap almadığını sorgulasın ve buna cevap arasın' demiş. Bu sözlerinkonuyla ne alakası var? Tam dam üstünde saksağan olmuş.Davutoğlu sözlerinin arkasında 24 saat duramadan gerginlik politikasına çarketmiş" ifadelerini kullandı.

DEVAM EDİYOR...
DEVAMI

"BİZ, AKP GİBİ FEZLEKELERİ KAMUOYUNDAN KAÇIRAN BİR PARTİ DEĞİLİZ"

Ak Parti'nin Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)'nde eski bakanlar ile ilgili fezlekeleri kamuoyunun dikkatinden kaçırdığını savunan Tekin, "Öte yandan, akılları fikirleri mahkumiyette olan AKP'nin yöneticileri gibi Davutoğlu da sözü yine mahkumiyetegetirmiş, 'Kılıçdaroğlu eğer muhatap tartışması yaparsa onu ademe mahkum ederiz' demiş. Muhatap tartışmasını açan kendisi, tartışma yaparsa onu ademe mahkum ederiz diyen kendisi. Başbakan çok iyi bilsin ki, biz hem muhatap tartışması yaparız, hem de mahkum olma korkusu taşımayız. Bizim adımız CHP, Mahkum olma korkusu taşıyan AKP, Biz, AKPHükümetleri gibi yargılamayı sorgulamaları durdurup, TBMM'deki fezlekeleri kamuoyunun dikkatinden kaçıran bir siyasi parti değiliz.O bizim işimiz değil, AKP'nin işi. Öyle anlaşılıyor ki, KKTC'ye giderken, 'Biz bir kongre partisi değiliz. O, kendi kongresindeki küçük iktidar mücadeleleriyle uğraşsın' diyen Davutoğlu oturduğu koltuğun adamı değil" açıklamasında bulundu.

Yorumları göster