19.09.2014 13:57:02 | Son Güncelleme

Demirtaş: Gençlere IŞİD'e karşı cephede savunma çağrısı yapıyorum

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, ''Bütün gençlere IŞİD'e karşı cephede savunma çağrısı yapıyorum" dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, IŞİD'in Kobani'ye yönelik saldırılarını değerlendirirken, "Suruç'ta insanlar çadır açacak, sivil eylem ve etkinlikler yapacaklar ama bununla yetinilmemeli. Bütün gençlere IŞİD'e karşı cephede savunma çağrısı yapıyorum"dedi. Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Kobani'den sınıra gelenler ile ilgili açıklamasına da tepki gösteren Demirtaş, "Sadece, 'oradan göç etmeye hazırlanan insanları karşılamaya hazırlanıyoruz' demek, 'IŞİD vursun onları onlar da bu tarafa göç etsin' demektir, zemin sunmaktır. Başbakan Davutoğlu'nun yaptığı bu açıklama IŞİD'e ancak cesaret verir, IŞİD'i korkutmaz" diye konuştu.

IŞİD'in Suriye'de Kürtlerin yaşadığı Rojava bölgesindeki Kobani kentine saldırması ve saldırılardan kaçan insanların Türkiye sınırına dayanmasını DHA muhabirine değerlendiren HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Başbakan ve hükümetin ısrarla IŞİD'e yardım iddialarını reddettiğini söyledi. Artık mızrakın çuvala sığmadığını söyleyen Demirtaş, "Yani Türkiye'nin IŞİD'e karşı sert bir söylemden kaçındığı bir gerçek. IŞİD'i eleştirmekten bile çekiniyorlar, bunu sadece rehinelere bağlamak bir kandırmacadır. Artık herkes şunu düşünüyor. Acaba bu rehineleri Türkiye bilerek mi IŞİD'in eline verdi, IŞİD'in eline bilerek bir koz verip IŞİD'e karşı operasyon yapamaz hale gelmek için mi bunu yaptı ? Bu konuda ciddi iddialar var, tartışmalar var. Çünkü Türkiye'nin IŞİD'e karşı koalisyona katılmaması, IŞİD'e karşı mücadele yürüten Kürtlere destek vermemesi, çok büyük bir şüphe uyandırmış durumda. Hükümet istediği kadar IŞİD'e destek iddialarını reddetsin bu haliyle bile dolaylı destek veriyor. Bırakın trenlerle, arabalarla, TIR'larla silah göndermesini, sesiz kalarak zaten desteğini vermiş oluyor"dedi.

"BAŞBAKAN VE CUMHURBAŞKANI, 'OLDU BİTTİYE İZİN VERMEYİZ' DİYECEK Mİ"

Demirtaş, PYD'nin Rojava bölgesinde özerklik ilan etme hazırlığı yaparken, "Başbakan Erdoğan o zaman 'Biz oldu bittiye izin vermeyiz, ne gerekiyorsa yaparız' demişti. Şimdi Başbakan veya Cumhurbaşkan'ından bu çıkışı bekliyoruz. 'IŞİD ile ilgili oldu bittiye izin vermeyiz, IŞİD orada Hilafet devleti ilan edecek, biz eli kolu bağlı duramayız' diyebilecekler mi? Kürtlerden duydukları rahatsızlık kadar IŞİD'den zerre kadar rahatsızlık duyacaklar mı merak ediyoruz"dedi.

"ŞENGAL BENZERİ SOYKIRIM YAŞANMAMASI İÇİN TÜRKİYE TUTUMUNU DEĞİŞTİRMELİ"

IŞİD'in Kobani'yi düşürmesinden sadece Kürtler değil, tüm Türkiye'nin zarar göreceğini söyleyen Demirtaş, şöyle konuştu:

DEVAM EDİYOR...
DEVAMI

"Kürtler, şu anda sadece Kobani'yi değil, aslında bütün bölgeyi savunuyorlar. Türkiye'yi de savunuyorlar. Herkes bilmeli ki; IŞİD'in hedefleri arasında İstanbul da var. Bugün IŞİD'e sessiz kalanlar, bugün 'IŞİD Kürtleri ezsin' diyenler yarın çok pişman olabilirler. Ben özellikle uluslararası kamuoyuna çağrı yapıyorum. Hafta başında Amerika'da olacağız orada da temaslarımızı bu yönlü sürdüreceğiz. Uluslararası kamuoyu şu ana kadar IŞİD karşısında direnen Kürtlere destek vermedi. Hava operasyonları dahil, silah ve lojistik destek verilmeli Kürtlere. IŞİD ile baş etme konusunda orada YPG'nin deneyimi var. Fakat silah üstünlüğü şu anda IŞİD'de. Ağır silahları var, Irak ve Suriye ordusundan ele geçirdiği, uluslararası bazı devletlerin IŞİD'e sağladığı bazı imkanlar ile elde ettikleri silah üstünlüğüne karşı YPG'nin desteklenmesi lazım. YPG sadece bir Kürt ordusu da değil. Yani içinde Kürtler dışında başka etnik gruplar ve inançlar da var. Orada hep birlikte kendi topraklarını savunuyorlar. Şengal'deki benzer bir soykırımın yaşanmaması için Türkiye'nin de artık bu saatten itibaren tutumunu değiştirmesi, acilen tutumunu değiştirmesi lazım."

BAŞBAKAN'IN AÇIKLAMALARINA ELEŞTİRİ

Demirtaş, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Kobani'den göç etmeye çalışanlarla ilgili açıklamalarını da hatırlatarak, "Sadece 'oradan göç etmeye hazırlanan insanları karşılamaya hazırlanıyoruz' demek, 'IŞİD vursun onları onlarda bu tarafa göç etsin' demektir, zemin sunmaktır. Başbakan Davutoğlu'nun yaptığı bu açıklama IŞİD'e ancak cesaret verir. IŞİD'i korkutmaz. 'Valilere talimat verdik, sınırdan gelecek insanları içeri alacağız' demek, peşinen IŞİD'in üstünlüğünü ve katliam politikanı kabul etmek demektir. Oradaki sivil insanlara da, 'Kaçın kaçın, sınırları size açtık, oraları IŞİD'e terk edin' demektir. Fakat, kesinlikle şunu biliyorum ki vicdanı ve onuru olan Kobani'yi de Rojava'yı da yalnız bırakmayacak, IŞİD gibi bir insanlık belası bu topraklardan defolup gidecek, yenilgiye uğrayacaklar"diye konuştu.

"GENÇLERE IŞİD'E KARŞI CEPHEDE SAVUNMA ÇAĞRISI YAPIYORUM"

Demirtaş, bugün herkesin Kobani'nin yanında olma günü olduğunu ifade ederek, "Suruç'ta insanlar çadır açacak, sivil eylem ve etkinlikler yapacaklar ama bununla yetinilmemeli. Bütün gençlere IŞİD'e karşı cephede savunma çağrısı yapıyorum. Bugün Kobani'de insanlık onuru savunuluyor. Madem uluslararası güçler sessiz kalıyor, madem Türkiye bu kadar sesiz kalıyor; Türk'ü ile Kürt'ü ile Alevisi ile Sünnisi ile gençler gidip Kobani'de IŞİD barbarlığına karşı direnebilmelidir. Açıkça bu çağrıyı yapıyorum bu bir insanlık borcudur aynı zamanda" dedi.

(DHA)

Anahtar Kelimeler:
Yorumları göster