24.09.2018 16:52:00 | Son Güncelleme

Dibi tutmuş tencereleri eskisinden daha yeni hale getirecek 4 yöntem

Ocakta unutulan yemekler, taşan çorbanın tencerenin dış yüzüne akarak kuruması ve sıçrayan yağ lekeleri... Bunlar herkes için zorlayıcı lekeler. Hele ki o tencerenin dibi tuttuysa yapacak hiçbir şey yok gibi düşünür tepetaklak çöpe yollanır... Şimdi ise bu bahsedeceğimiz 5 yöntem ile çaresiz kalmayacaksınız. Hatta eskisinden çok daha iyi hale getirmeniz mümkün.

1. yöntem

Öncelikle dibi tutmuş tencerenin yanık kısımlarını tahta kaşık yardımıyla temizleyebildiğiniz kadar temizleyin. İşlemi tamamladıktan sonra tencerenin içine 5 yemek kaşığı karbonat ve 2 bardak ılık su ilave edin. Tencereyi ocaa alıp kaynatmaya başlayın. Su kaynadıktan sonra altını kapatın ve 1 saat boyunca bekletin. Ardından bulaşık süngerşne bir miktar karbonat alın ve tencerenin yanın kısımlarını ovalayın. Son olarak durulayın, bakınız pırıl pırıl bir tencere :)

2. yöntem

İkinci yöntemimizde temel malzeme sirke. Yanan tencere veya tavanın dibini kaplayacak şekilde sirke dökün. Elma sirkesi de kullanabilirsiniz beyaz sirke de, herhangi bir ksııtmalama yok. Ne kadar sirke koyduysanız bir o kadar sa su ilave edin ve son olarak bir yemek kaşığı karbonat ekleyin. Karışımı ocakta 20 dakika boyunca kaynatın. Ocaktan indirdikten sonra ılımasını bekleyin. Ardından tahta kaşık yardımıyla yanık kısımları kolay bir şekilde kazıyabilirsiniz. Geçmiş olsun.

3. yöntem

DEVAM EDİYOR...
DEVAMI

Bu sefer dibi tutan tencereyi 15 dakika boyunca su ve bulaşık detarjanı ile kaynatın. Kaynama işlemi sırasında yanıkların sökülmeye başladığını göreceksiniz. Eğer lekeleriniz gerçekten inatçıysa bulaşık detarjanı yerine yağ sökücü kullanabilirsiniz.

4. yöntem

Dördüncü yöntem daha hafif lekeler için kullanılmakta. İnatçı değil ama çıkmakta zorlanan lekeler var ise bunun için 2 yemek kaşığı tuz ve yemek kaşığı limon suyu kullanın. Bu karışımı tencerenin içine alın ve 15 dakika bekletin. Akabinde bulaşık süngeri ile ovalayın.


Uyarı! gunun-videosu İçerikleri bulunamadı.

Yorumları göster