20.09.2014 18:54:03 | Son Güncelleme

Diyanet İşleri BaşkanI: Müftülük binaları işyeri değil

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Bolu'nun Gerede İlçesi'nde müftülük binasının açılışını yaptı.

Mutlu YUCA- Eyüp YALÇIN/BOLU, (DHA) - Görmez, Türkiye'nin din eğitimi ve din hizmetini ciddiye alan bir ülke olduğu için, barış ve kardeşlik içerisinde medeniyet yürüyüşüne devam ettiğini söyledi.

Gerede'de yapımı tamamlanan İlçe Müftülüğü ve Kuran Kursu binası törenle açıldı. Törende konuşan Görmez, Diyanet İşleri Başkanlığı ve müftülük binalarının işyerleri olmadığını ifade ederek şunları söyledi:

"Biz ne zaman buraları işyeri haline getirirsek bu işin hakkını vermemiş oluruz. Bu binalar milletimizin her ferdinin dini hayatını, manevi hayatının tedvir edildiği yerlerdir. Gerede'de yaşayan tüm vatandaşlarımızın daima iç içe, şehrin manevi, dini ve ilmi hayatını ayağa kaldırmak için burada görev yapan tüm din görevlisi arkadaşlarla beraber çalıştıkları bir mekandır. O yüzden bu mekanları kuran kurslarıyla iç içe birlikte inşa ediyoruz. Camilerimizle iç içe olmasına dikkat ediyoruz. Burayı bir büro ve ofise dönüştürmek Diyanet İşleri Başkanlığı'nın yapmayacağı bir şeydir. Gönlümden geçen, şu yoldan geçen bir vatandaşın başı sıkıştığında geleceği, sığınacağı yer burası olsun. Birbirine küsen iki kardeş barışmak için buraya müracaat etsin."

DEVAM EDİYOR...
DEVAMI

Din eğitiminin ülkenin ekonomisi ve siyasi hayatından daha önemli olduğunu vurgulayan Görmez, "Artık herhangi bir Müslüman ülkenin ekonomisini, siyasetini, teknolojisini, imarını düzene sokması ne kadar önemliyse onlardan çok daha önemli olan din eğitimini ve din hizmetini daima düzenli şekilde götürmektir. Türkiye din eğitimi ve din hizmetini kurulduğu günden bu yana ciddiye alan bir ülke olduğu için okul ortamlarından çocuklarına din hakkında doğru bilgiler verdiği için, Diyanet İşleri Başkanlığı gibi bir kuruma sahip olduğu için, imam hatip liseleri gibi bir müesseseye sahip olduğu için, ilahiyat fakülteleri gibi müesseselere sahip olduğu için barış ve kardeşlik içerisinde medeniyet yürüyüşüne devam eden bir ülkedir" dedi.

Konuşmaların ardından Görmez ve protokol üyeleri İlçe Müftülük binasının açılışını yaparak kurdeleyi kestiler. Törene katılan vatandaşın binayı gezmek için kapıya yönelmesi izdihama neden oldu.

DHA

Yorumları göster