20.09.2014 17:42:44 | Son Güncelleme

Erzurum'da 'New City' protestosu

Erzurum’da ruhsat ve projesi olmadığı gerekçesiyle Büyükşehir Belediyesi tarafından inşaatı durdurulan 2 bin konutluk ’New City’ isimli konut projesinden daire alan aileler eylem yaptı.

Merkez Palandöken İlçesi’ndeki Yenişehir semtinde, Büyükşehir Belediyesi’nin kentsel dönüşüm projesi kapsamında 2012 yılında İmar İskan Evleri yıkıldı. İhaleyi alan işadamı Ahmet Metin Karadayı’nın şirketi Karadayı Grup tarafından 2 bin konutluk ve 240 milyon liraya çıkacak ’New City Projesi’nin temeli geçen yıl atıldı.

30 Mart’ta yapılan yerel seçimlerden sonra Büyükşehir Belediye Başkanı olan AK Partili Mehmet Sekmen, Erzurum’un en büyük konut projesi inşaatını ruhsat ve projesi olmadığı gerekçesiyle durdurdu.

Mağdur olanlardan 300 kadarı ilk önce yarım kalan inşaat alanına girdi. Burada basın açıklaması yapanlar muhatap bulumadıklarını söyledi. Kalabalık grup daha sonra ’Belediye Karadayı elele, halkın hakkı nerede?’, ’Van’a sahip çıkan devlet dadaşlara da sahip çık’, ’Kentsel dönüşüm değil belediyesel yolsuzluk’, ’Hak sahipleri burada sahtekarlar nerede?’ yazılı pankartlarla yürüyüşe geçti.

Her kavşakta yaklaşık 20’şer dakika oturma eylemi yapan grup yolları trafiğe kapatarak polislerin ikna çabalarına aldırış etmedi. Bşkan Sekmen’i istifaya davet eden grupta bulunanlar Vali Ahmet Altıparmak’ın Havuzbaşı semtinde Paşalar Caddesi’ndeki konutu önünde de oturma eyleminde bulundu.

DEVAM EDİYOR...
DEVAMI

Slogan atan eylemcilere İstanbul’da bulunan Vali Altıparmak’ın köpeği ’Şila’ havladı. Bazı kişilerin köpeği susturmaya çalışırken, vali konutunun önünde çok sayıda polis ekip otomobili gelmesi dikkat çekti.

Havuzbaşı’nı da trafiğe kapatan eylemciler, Belediye Başkanı Mehmet Sekmen’in gelmesini isteyen eylemciler olay yerine gelen Emniyet Müdürü Kamil Karabörk ile görüştü. Emniyet Müdürü Karabörk, Vali Altıparmak’ın İstanbul’da olduğunu söyledi. Bu sırada ağlayan bir kişi, Emniyet Müdürüne sarılarak "Devletin köpeği bile bize havlayarak cevap veriyor ama bir yetkili gelip ne olacağını söylemiyor" dedi.

Yaklaşık 6 kilometre yürüyen grup çevik kuvvet ekiplerinin beklediği Ak Parti il binası önünde İstiklal Marşı okuyarak eylemlerine son verdi. (DHA)

Anahtar Kelimeler:
Yorumları göster