08.09.2014 11:57:02 | Son Güncelleme

Eşini sevgilisine öldürten kadına müebbet hapis

18 yıl hapis cezasına çarptırılan 45 yaşındaki Nevin Mendilli, cezayı az bulan Yargıtay’ın kararı bozması üzerine yeniden yargılandı ve bu kez ağırlaştırılmış ömür boyu hapse çarptırıldı.

Adana’da 2 yıl önce eşi 49 yaşındaki İbrahim Mendilli’yi sevgilisi 59 yaşındaki Mustafa Gönen’e öldürttüğü suçlamasıyla yargılanıp, 18 yıl hapis cezasına çarptırılan 45 yaşındaki Nevin Mendilli, cezayı az bulan Yargıtay’ın kararı bozması üzerine yeniden yargılandı ve bu kez ağırlaştırılmış ömür boyu hapse çarptırıldı.

Olay, merkez Yüreğir İlçesi Yenidoğan Mahallesi’nde 23 Temmuz 2012’de meydana geldi. İddiaya göre, 2 çocuk annesi Nevin Mendilli, olaydan 3 yıl önce muska yazıp büyü bozduğu da ileri sürülen Mustafa Gönen ile tanışarak arkadaş oldu. Yaklaşık bir yıl sonra da Mendilli ile Gönen arasında gönül ilişkisi başladı. İlişkilerini rahat bir şekilde sürdürmek isteyen Mendilli ile Gönen, kadının eşi İbrahim Mendilli’yi bıçaklayarak öldürdü.

BİRBİRLERİNİ SUÇLADILAR

Olayın ardından tutuklanan sanıklar hakkında, ’yakın akrabayı öldürme ve tasarlayarak öldürme’ suçundan dava açıldı. Yargılanmaları Adana 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılan sanıklar, birbirlerini suçladı. Suçlamayı reddeden Mustafa Gönen, "Biz İbrahim’le mutfakta oturuyorduk. Nevin geldi. Bana kaş, göz etti. ’Beni tahrik etmeye çalışıyor’ diye düşündüm. Sonra İbrahim, ’Yandım Allah’ım. Nevin beni neden vurdun?’ dedi. Ben sonrasını hatırlamıyorum. Sadece ilk bıçağı vurduğunu, sonra bıçağı benim elime verip, kapıyı gösterdiğini hatırlıyorum. Ben vurmuş da olabilirim. Ben öldürmedim. Bıçağı Nevin vurdu. Amacı kocasının parasını almaktı. Alıp yakınlarına dağıtacaktı. Bana ’Sen üstlen, sana bakarım. Avukat da tutarım’ dedi" diye ifade verdi.

Yıllar önce kendi eşini de öldüren Mustafa Gönen’in yalan söylediğini ileri süren sanık Nevin Mendilli ise kendisinin suçsuz olduğunu iddia etti. Gönen’in, dua okuduktan sonra kendisine ilaç verdiğini öne süren Mendilli, savunmasında şunları söyledi:

DEVAM EDİYOR...
DEVAMI

"Bayılınca benimle cinsel ilişkiye girmiş. Sonra da tehditlerde bulunarak devam ettirdi. Kurtulmak için adresimizi değiştirdik. Ancak yine evimizi bularak, gelmeye devam etti. Fare zehri getirerek kocamı öldürmemi istedi. Ben de Ramazan ayında günah olur diyerek kabul etmedim. Cinayet günü kocamla birlikte mutfakta oturuyorlardı. Ben çay koyup, çocukların bulunduğu odaya geçtim. Bir süre sonra kocamın çığlığını duyduk. Oğlum koştu. Sonra kızımla birlikte biz de peşinden koşup, mutfağa geçtik. Kocam kollarımda öldü."

Mahkeme heyeti, Gönen’i ’tasarlayarak öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu hapis, Mendilli’yi de ’cinayete yardım’ suçundan 18 yıl hapis cezasına çarptırdı.

YARGITAY CEZAYI AZ BULDU

Sanık avukatlarının itirazı üzerine dosyayı inceleyen Yargıtay 1’inci Ceza Dairesi, yerel mahkemenin verdiği kararı sanıklardan Mustafa Gönen yönünden onadı, Nevin Mendilli yönünden bozdu. Yargıtay’ın bozma kararında, ’Sanıkların aralarında duygusal ve cinsel birliktelik bulunduğu ve Nevin Mendilli’nin kocasını öldürmesi için Mustafa Gönen’i ikna ettiği’ ileri sürülerek ’cinayete yardım’ yerine ’cinayete azmettirme’ suçundan ceza verilmesine karar verildi.

Yargıtay’ın bozma kararının ardından Adana 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi, dosyayı Nevin Mendilli yönünden yeniden ele aldı. Yapılan duruşmada suçlamayı kabul etmeyen Nevin Mendilli’ye mahkeme heyeti bu sefer ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası verdi.

Anahtar Kelimeler:
Yorumları göster