05.09.2014 15:23:02 | Son Güncelleme

Ezidiler Federasyonu: IŞİD, kaçırdığı 1500 kadını pazarlarda satıyor

Avrupa Ezidiler Federasyonu Eşbaşkanı Leyla Ferman, Musul ile Şengal İlçesi'ni ele geçiren IŞİD'in 1500 kadını kaçırdığını belirtti.

DİYARBAKIR,(DHA)- Ferman, "Kaçırılan kadınlar Musul'daki pazarlarda 20 ile 50 dolar arasında satılıyor" dedi.Avrupa Ezidiler Federasyonu Eşbaşkanları Leyla Feyman ile Ali Atalan, IŞİD'in saldırılarının ardından Şengal ve Suriye'de Kürtlerin yaşadığı Rojava bölgesinde yaptığı inceleme raporunu Diyarbakır'da açıkladı. Kürtçe konuşan Dr. Leyla Feyman, IŞİD'in saldırılarına sessiz kalınmaması gerektiğini ifade ederek, IŞİD'in ele geçirdiği bölgelerde 1500 kadını kaçırdığını, bu kadınların Musul'daki pazarlarda 20 ile 50 dolar arasında satıldığını söyledi.

'5 BİN KİŞİ ÖLDÜRÜLDÜ, 5 BİN KAYIP VAR'

DEVAM EDİYOR...
DEVAMI

IŞİD'in katliamlarını soykırım olarak değerlendirdiklerini kaydeden Ali Atalan, katliamlar için başka bir tanımlamanın kabul edilmeyeceğini belirtti. Şengal'da bulundukları sırada dağlarda, yollarda hala defnedilmeyen cenazeler gördüklerini anlatan Atalan, IŞİD saldırıları nedeniyle 600 bin insanın göç etmek zorunda kaldığını aktardı. Atalan, KDP'nin bağımsızlık ilan edeceğini açıkladığını, Kürdistan'ın bir karış toprağını kimseye terk etmeyeceni söylediğini belirterek, şunları söyledi:"Kürt nerede varsa savunacağız diyen bir gücün çatışmasız, hiçbir silah patlatmadan Şengal'i terk etmesi Ezidileri IŞİD insaf ve vicdanına terk etmesi ihanettir. Bu objektif olarak önerim istese de istemese de Ezidilerin kendileri de o endişelerinden dolayı bölge komutanlığına gidip demişler ki, 'biz endişeliyiz, bunlar bize saldıracak, sırada biz varız. Onun için biz kendimizi savunacağız. Bunun için sadece izin istiyoruz' demişler. Bunu bize söyleyen de KDP'lilerdir. Yani eski KDP'li Ezidilerdir. KDP bunu reddetmiştir. Onları dışarı çıkararak, kendi yandaşlarını dışarı çıkararak. Hadi gidin ne işiniz varsa kendi başınızın çaresine bakın demişler. Bunun inkarı, savsaklanması, göreceleştirilmesi kesinlikle mümkün değildir. Doğru da olmaz. Bu tarihe bizim açımızdan kara bir leke olarak geçecektir. Diğer bir nokta ise YPG'nin rolü gerçekten büyük Ezidiler yani YPG ile Kürt özgürlük hareketiyle alakası olmayan insanlar bizi Allah ve YPG kurtardı. Yani YPG'nin müdahalesi olmasaydı yüz binlerce Ezidi katliamdan geçirilirdi öldürülürdü. Bu da yine tarihe geçmesi gereken bir gerçekliktir. Bizim edindiğimiz bilgiler ve halk tarafından söylenen bilgilere dayanarak en az 5 bin kişi katledilmiş, en az 5 bin kişi de kaybolmuş. Bu en asgari rakamdır 5 bini öldürülmüş, 5 bini de kaçırılmış diyebiliriz."

Yorumları göster