23.08.2017 20:24:34 | Son Güncelleme

Facebook'tan kritik hamle! 10 bin hesap silindi

Facebook, Almanya'da yaklaşan 24 Eylül seçimleri nedeniyle yalan paylaşımlar yapan 10 bin hesabı sildiğini bildirdi. İngiltere ve Fransa seçimlerinde de 30 binden fazla hesap silinmişti.

Facebook'tan yapılan açıklamada, gerçeği yansıtmayan haber ve dezenformasyon üreten on bin hesabın silindiği ifade edildi.

Facebook aynı işlemi İngiltere ve Fransa seçimleri öncesinde de uygulamış ve Fransa'da 30 bin hesabı silmişti.

24 SAAT İÇİNDE KALDIRMA YA DA ENGELLEME ZORUNLULUĞU

Facebook yönetimi seçimleri etkilemeye yönelik yanlış bilgiye dayanan haberleri ve paylaşımları tespit ederek söz konusu paylaşımları yayan hesapları kapatma kararı almıştı. Bu hesapların tespit edilirken özellikle çok sayıda paylaşılan içeriklerin sistem tarafından otomatik olarak analiz merkezine gönderildiği ve burada gerekli değerlendirmelerin yapıldığı belirtilmişti. Ayrıca haziran ayında Alman Federal Meclisinde onaylanan yasayla sosyal paylaşım sitelerine, açıkça suç kapsamına giren paylaşımları şikayetin ardından 24 saat içinde kaldırma ya da engelleme zorunluluğu getirilmişti.

DEVAM EDİYOR...
DEVAMI

YASA GÖRE, YEDİ GÜN İÇERİSİNDE SİLİNİYOR

Yasaya göre, suç teşkil ettiği açıkça anlaşılmayan içeriklerin de yedi gün içinde kaldırılması öngörülüyor. Sosyal paylaşım sitelerinin gelen şikayetleri hemen dikkate alıp paylaşımın suç teşkil edip etmediğini incelemesi gerekiyor. Yasa bunu yapmayan firmalara 50 milyon avroya kadar para cezası verilmesini mümkün kılıyor.

AA

Anahtar Kelimeler:
Yorumları göster