02.06.2018 12:10:15 | Son Güncelleme

Fotoğraf tutkusu 82 ülke gezdirdi

Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi Öğretmenliği Yüksek Lisans Öğrencisi Gökhan Emre Akıl, fotoğraf tutkusuyla 82 ülke gezdi - 82. ülkesi Sri Lanka'da doğayı ve insanları fotoğraflayan Akıl: - "Fotoğraf merakım çocuk yaşlarda National Geographic belgeselleri izleyerek başladı. Oradaki insanların yaşamları, kültürleri beni hep o ülkelere çağırdı" - "Bugüne kadar toplamda 10 kere Afrika'ya gittim ve bütün kıtayı gördüm. Fotoğraf sergilerinden elde ettiğimiz gelirlerle suyu kuyusu açtık. Daha sonra otizm yararına fotoğraf sergisi açtık. 25 bin lira gibi bir gelir elde ettik"

KOLOMBO (AA) - RECEP BİLEK - Ankara'da yaşayan Gazi Üniversitesi Beden Eğitimi Öğretmenliği Yüksek Lisans Öğrencisi Gökhan Emre Akıl, fotoğraf tutkusu sayesinde 82 ülke gezdi ve sosyal sorumluluk projeleri gerçekleştirdi.

Çocuk yaşlarda izlediği belgesellerdeki insanlardan etkilenerek fotoğraf tutkusu oluşan 28 yaşındaki Akıl, çektiği düğün fotoğraflarından elde ettiği gelirlerle ülkeleri gezmeye başladı.

Öğrencilik yıllarında seyahatlerine başlayan Akıl, gezdiği ülkelerde çektiği fotoğraflardan elde ettiği gelirle Afrika'da su kuyusu açtırdı, otizmliler yararına sergi açtı.

Gökhan Emre Akıl, AA muhabirine yaptığı açıklamada, fotoğraf tutkusu sayesinde 11 yıldır ülke ülke dolaştığını söyledi.

"17 yaşımdan beri geziyorum. Fotoğraf merakım çocuk yaşlarda National Geographic belgeselleri izleyerek başladı. Oradaki insanların yaşamları, kültürleri beni hep o ülkelere çağırdı." diyen Akıl, son rotasının Sri Lanka olduğunu belirtti.

DEVAM EDİYOR...
DEVAMI

82 ülke gezdiğini, Afrika'daki insanların bakışları, Hindistan hayatı, Sri Lanka, Avrupa ve tüm kıtaların kendisini çok etkilediğini vurgulayan Akıl, şunları dile getirdi:

"Başka yerler de varmış. Başka kültürler de varmış. Bu şekilde çok etkilendim. Bugüne kadar toplamda 10 kere Afrika'ya gittim ve bütün kıtayı gördüm. Fotoğraf sergilerinden elde ettiğimiz gelirlerle suyu kuyusu açtık. Daha sonra otizm yararına fotoğraf sergisi açtık. 25 bin lira gibi bir gelir elde ettik. Türkiye'deki otizmli çocuklara bağışladık. Fotoğrafçılığım sayesinde de bu tür çalışmalar yapıp faydalı bir insan olmak istiyorum."

- Bundan sonraki hedeflerim, ömrümün sonuna kadar gezmek"

Yeni yerler görmenin, yeni insanlarla tanışmanın, farklı kültürleri fotoğraflamanın kendisini heyecanlandırdığını ifade eden Akıl, "Şu an Sri Lanka'dayım. Burası benim 82. ülkem. Hepsinin bende ayrı ayrı anısı, hikayesi var. Bundan sonraki hedeflerim, ömrümün sonuna kadar gezmek, ev, araba, mal mülk takıntılarım yok. Ömrümün sonuna kadar anı biriktirmek istiyorum. Çünkü biz öldüğümüz zaman ev, araba, mal, mülk bizimle gelmiyor. Ölesiye kadar anılarımı biriktirmek istiyorum." diye konuştu.

Akıl, kasım ayında başlamayı planladığı rotasının ise Nepal, Kolombiya, Peru, Bolivya, Vietnam ve Kamboçya olduğunu sözlerine ekledi.

Yorumları göster