19.09.2014 12:47:18 | Son Güncelleme

Fransa IŞİD'i vurmaya başladı

Fransa, Irak'ta Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütü hedeflerini vurmaya başladı.

Fransa, Irak’taki IŞİD hedeflerine karşı ilk kez hava saldırısı gerçekleştirdi. Fransa Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamada, Irak'ta IŞİD'e ait bir ikmal deposunun vurulduğu ifade edildi.

Saldırıdan kısa süre sonra yapılan açıklamada," Bu sabah 9.40'da (TSİ 10.40) Rafale jetlerimiz teröristlerin lojistik depolarına ilk saldırısını gerçekleştirdi" denildi. Açıklamada vurulan hedefin tamamen yok edildiği kaydedildi. Ayrıca IŞİD hedeflerine yönelik operasyonların gelecek günlerde devam edeceğinin de altı çizildi.

Açıklamada, parlamentonun konuyla ilgili gelecek hafta Başbakan Manuel Valls tarafından bilgilendirileceği belirtildi.

Bu hafta Fransa'nın ev sahipliğinde Paris'te düzenlenen "Irak'ta barış ve güvenlik" başlıklı uluslararası konferansta, Irak hükümetinin talebi doğrultusunda, "askeri destek" verilebileceği sonucu çıkmıştı. Bunun ardından Fransız savaş uçakları Irak üzerinde uçuşlara başlamıştı.

DEVAM EDİYOR...
DEVAMI

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, dün akşam Elysee Sarayı'nda düzenlediği geleneksel basın toplantısına ülkesinin, IŞİD ile mücadeleye Irak hükümetinin talebi üzerine hava desteği vererek katılacağını söylemişti.

Hollande, ‘’Çağrı üzerine IŞİD ile mücadeleye hava desteği verilmesini kararlaştırdım. Bunda öteye gitmeyeceğiz. Kara birlikleri olmayacak ve Irak’a karadan müdahale etmeyeceğiz’’ ifadelerini kullanmıştı.

Amerikan savaş uçakları da daha önce IŞİD'e ait 100'ün üzerinde hedefi vurduğunu açıklamıştı.

Anahtar Kelimeler:
Yorumları göster