11.09.2014 10:34:44 | Son Güncelleme

Gerçek ayıboğan Tunceli'den çıktı

Tunceli'de ayının saldırısına uğrayan genç, kolunu boğazına soktuğu ayıyı nefessiz bıraktı. Bitkin düşen ayı, 2 yavrusuyla uzaklaştı.

Tunceli'de ayının saldırısına uğrayan 22 yaşındaki Mehmet Erdoğan, boğazına soktuğu koluyla ayıyı nefessiz bırakarak kurtulmayı başardı. Merkeze bağlı Hengirvan Yaylası'nda ailesiyle birlikte yaşayan Mehmet Erdoğan, önceki gün yayladan şehre gitmek üzere yola çıktı. Sabah'ı haberine göre, meşelik bir alandaki patika yolda ilerlediği sırada arkasından ses duyan genç, döndüğünde büyük bir ayıyla karşılaştı. Ayı, kaçmak isteyen ancak yaşadığı şokla yerinden kıpırdayamayan gencin sağ elini kaptı. Elini ayının ağzından kurtaramayacağını anlayan Erdoğan, kolunun tamamını ayının boğazına soktu. Bir süre nefessiz kalarak bitkin düşen ayı, yaklaşık 20 metre sürüklediği gencin kolunu bırakmak zorunda kaldı. Ayı ve yanındaki iki yavrusu, hızla olay yerinden kaçtı.

TEDAVİ ALTINA ALINDI
Bir anlık kararla, ayının elinden kurtulmayı başaran yaralı genç, güçlükle de olsa yaylaya ulaştı. Ailesinin ihbarıyla afad ekipleri ile 112 Acil sağlık ekipleri bölgeye sevk edildi. Yaylada ilk tedavisi yapılan Erdoğan, daha sonra hastaneye kaldırıldı.
Hayati tehlikesi bulunmayan genç, yaşadığı dehşet dolu anları anlattı: "Yaylada yürüyordum. Patika bir yolun üst tarafından meşelik alana girdim. Henüz 100 metre kadar yürümüştüm ki, bir uğultu duydum. Döndüğümde ayı yanımdaydı. Bir anda ona yakın olan elimi kaptı. Ben de kolumu boğazına soktum. Beni 15-20 metre sürükledikten sonra nefesi tükendi ve bırakmak zorunda kaldı."

Anahtar Kelimeler:
Yorumları göster