10.09.2014 15:29:02 | Son Güncelleme

Göztepe hastanesi önünde "uyuz" protestosu

Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde uyuz salgını iddialarıyla ilgili İstanbul Tabip Odası veSağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) hastane önüne açıklama yaptı.

İSTANBUL, (DHA) - Hastanenin Başhekimlik binası önünde toplanan bir grup sağlık çalışanı, hastanede aylar önce uyuz vakası ortaya çıktığını ancak bu durumun gizlendiğini ileri sürdü. Hastalığın bazı hemşirelerde de görülmesi üzerine, göstermelik olarak kısmi bir ilaçlama yapıldığını iddia eden grup bu duruma tepki gösterdi. Hastalığa yakalandığını söyleyen Ramazan Aykut, "Bundan üç ay önce ben de kaşınma olayı oldu. Bunu dile getirdik fakat kimse bizimle ilgilenmedi. Giyinme koşullarımız çok kötü, hayvan bağlasanız durmaz. Ben daha sonra polikliniklere gittim, doktor uyuz teşhisi koydu. Burada taşeronlara hep angarya işler yaptırılıyor, sağlığım kötü, ben uyuz oldum eve de bulaştırdım. Onlara uyuz olduğumu söyleyemedim. Benim psikolojim bozuldu işten ayrıldım" diye konuştu.

Eyleme katılanlar ellerindeki döviz ve alkışlarla durumu protesto etti.

"BULAŞARAK BİR SALGIN HALİNE DÖNÜŞMESİ VAHİMDİR"

DEVAM EDİYOR...
DEVAMI

Grup adına basın açıklamasını okuyan SES İşyeri Temsilcisi Dr. Özden Gülmez, "Son günlerde hastanemizde yaşananlar biz sağlık çalışanlarının ne denli risk altında çalıştığını gözler önüne sermiştir. Hastanemizin yataklı servis hizmeti sunan bir servisinde uyuz salgını ortaya çıkmıştır. Tespitlerimize göre hastanemizde görev yapan 5 taşeron sağlık çalışanı, 3 hemşire ve 3 doktor bu salgından etkilenmiştir. Aynı birimde görev yapan sağlık çalışanlarında da hastalığı düşündüren semptomlar görülmüştür. Olayın yaşandığı serviste aylar öncesinde taşeron çalışanlarda uyuz vakalarının olduğu bilinmesine karşın, diğer görev yapan sağlık çalışanlarına da bulaşarak bir salgın haline dönüşmesi vahimdir" diye konuştu.

Hastanedeki koşulların yetersiz olduğunu söyleyen Gülmez, biran önce gerekli tedbirlerin alınması gerektiğini, bunun için konunun takipçisi olacaklarını söyledi.

Yorumları göster