23.09.2014 09:59:05 | Son Güncelleme

Güven Parti’ye 35. kumar baskını

Adana'da, üyesi olmayan ve kumar oynatmasıyla bilinen Güven Parti İl Başkanlığı'na beş ayda 35. baskın düzenlendi.

Bugüne kadar kumar oynatan ve oynayan kişilere Kabahatler Kanunu'na göre yaklaşık 750 bin lira para cezası kesildi.

Olay, merkez Seyhan ilçesinin Kuruköprü mahallesinde meydana geldi. Adana Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü Ahlak Büro Amirliği ekipleri, Güven Parti Adana İl Başkanlığı'nda yine tombala oynatıldığı ihbarı alarak 35. kez operasyon yaptı. Polis binanın etrafını çevirdikten sonra beş polis de kapıyı açtırmak için Güven Parti İl Başkanlığı kapısına geldi. Kapıya vuran polis içeri girmek için bir süre bekledi. Bu arada tombala oynayan şahıslar tombala kağıtlarını yakarak yok ettikten sonra kapıyı açtı.

Polis, uzun uğraştan sonra girdiği partide bu kez tombala malzemeleri aramaya başladı. İçeride 101 kişi vardı ancak tombala malzemeleri bir türlü bulunamadı. Polis binada yaptığı aramada bir kablonun duvardan aşağıya indirildiğini fark etti. Polis takip ettiği kablonun bir CD dükkanında sona erdiğini gördü. CD dükkanına giren polis tombala için çekiliş yapan makinenin kablo yardımıyla CD dükkanına kurulduğunu fark etti. Partililerin her defasında polislere makineyi yakalatıp ceza yediği için bu kez böyle bir yöntem kullandığı görüldü.

POLİSİ TAKİBE BAŞLADILAR

Partililer sürekli baskın yiyip ceza ödedikleri için bu kez yöntem değiştirip MİT gibi polisi takip etmeye başladılar. Tombalacılar 5 kişilik bir ekip kurarak ekibin birini Ahlak Büro Amirliği önüne, birini Atatürk Caddesi'ne diğerini Ziyapaşa Bulvarı'na, iki kişiyi ise adliyeye yerleştirdi. Ahlak polisi çıktığı an partiye haber veriliyor onlarda tombala malzemelerini yok ediyordu. Adliyede elemanlar ise ahlak polisinin operasyon için savcılıktan izin almasını takip ediyor. Polis, bu durumu kısa sürede fark ederek kendisini takip eden adamları tek tek yakaladı.

OPERASYONLARDA MUCİT OLDULAR

Yapılan her baskında polis tombala malzemelerini bulmak için kılı kırk yardı. Polis, yaptığı ilk operasyonda partinin il başkanlığına 4 demir kapı olduğu için içeri girmekte zorlandı. Polis içeri girinceye kadar partililer tombala malzemelerini ortadan kaldırdı ancak polis yapılan aramada malzemeleri buldu. Polis daha sonra aynı partiye defalarca operasyon yaparak çok sayıda kişiyi suçüstü yakaladı. Partililer, bunun üzerine tombala oynarken polise yakalanmamak için yere engelli tuvaleti adını verdikleri bir kabin yaptı. Polis baskın yaptığında açılan boruya tombala malzemelerini atıp üzerine de tazyikli su dökerek tombala malzemelerini yok etmeye çalıştı ancak polis, partililerin bu oyununu da bozarak malzemeleri buldu.

DEVAM EDİYOR...
DEVAMI

Bir diğer operasyonda polis kumar oynayanların yakalanmamak için yaptıkları sistemi görünce şaşkına döndü. Partililerin, ASKİ'nin haberi olmadan farklı bir kanalizasyon hattı çekerek polis baskını sırasında tombala malzemelerini buraya gönderdiği belirlendi. Polis malzemelere ulaşmak için iş makinesiyle kazı yaptı. Bir önceki operasyonda ise tombalacılar yine şaşkına çevirdi. Polis operasyondan sonra içeri girdiğinde tombala oynandığına dair iz bulamadı ancak tuvalette yapılan aramada öğütme makinesini fark etti. Tuvalete monte edilen makineye bağlanan borudan malzemelerin atıldığı ve öğütüldükten sonra yapılan musluğun açılarak su sistemiyle yine kanalizasyon sistemiyle dışarı akıtıldığı öğrenildi. Sonraki operasyonlarda da malzemeleri torbayla aşağı atıp kaçırma, 'yangın var' diyerek kaçma gibi yöntemler denendi.

BEŞ AYDA 35. BASKIN

Güven Parti adı altında tombala oynatan şahısları polis daha önce dernek, lokal ve kooperatif kurup tombala oynatırken yakalamış buralara yapılan baskın sonucu valilik kararıyla dernek, lokal ya da kooperatif kapatılmıştı. Ancak tombalacılar bunun üzerine valiliğin direkt kapatamayacağı siyasi parti il başkanlığını alarak nisan ayından itibaren parti adı altında çalışmaya başladı. Polis nisan ayından bu yana 35. kez tombala baskını yaptı ancak parti kapatılamadığı için polisin operasyonundan sonra bile toplanıp tombala oynadılar. 10 Nisan 2014 günü Türkiye genelinde hiçbir üyesi olmayan Güven Parti İl Başkanlığını alan B.A., burada kumar oynatmaya başladı. Polis, 35. kez baskın yaptı ancak İçişleri Bakanlığı'na yapılan başvuru sonucunda kararı Yargıtay'ın verecek olmasından dolayı polis baskınından saatler sonra partide yine tombala oynatıldı.

B.A. 10 Nisan 2014 günü partinin il başkanlığını alıp Adana'da partiyi kurdu. Ancak kurduğu partiye üye olmadığı ortaya çıktı. Resmi kayıtlara göre, Güven Partisi'nin üye sayısı da bulunmuyor.

750 BİN LİRA PARA CEZASI KESİLDİ

Yapılan 35 operasyon sonucunda ortalama 110 kişiye Kabahatler Kanunu'na göre 189'ar lira para cezası kesildi. Toplam bu rakam son operasyonla birlikte 750 bin lirayı geride bıraktı. Son operasyonda da 101 kişiye 189'ar lira para cezası verildi. Parti başkanıyla birlikte 8 kişiye adli işlem başlatıldı. Ancak, buna rağmen partililer tombala oynatmaktan geri durmadı.

(İHA)

Anahtar Kelimeler:
Yorumları göster