Turgut Özal kimdir?

Turgut Özal 1927 senesinde Malatya'da doğdu. Turgut Özal ,1950 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği bölümünü bitirdi.

Elektrik İşleri Etüd İdaresinde görevlendirildi. Turgut Özal 1952 yılında mühendislik ekonomisi alanında uzmanlık eğitimi için ABD’ye gönderildi. Türkiye’ye döndükten sonra Elektrik İşleri Etüd İdaresi Genel Müdür Yardımcılığı’na atandı.

Turgut Özal 1961–1962 yılları arasında askerlik hizmetini Millî Savunma Bakanlığı Bilimsel Danışma Kurulu üyesi olarak yaptı ve Devlet Planlama Teşkilatı’nın kurulmasına katkıda bulundu. Bu sırada, Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nde ders verdi.

Turgut Özal bir süre Başbakanlık Teknik Uzmanlar Kurulu Üyesi olarak çalıştı ve 1967–1971 yıllarında Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığı görevini yürüttü. Ayrıca Ekonomik Koordinasyon Kurulu, Para ve Kredi Kurulu, RCD Koordinasyon Kurulu ve AET Koordinasyon Kurulu başkanlıklarında bulundu.
Turgut Özal 1971–1973 yıllarında Dünya Bankası’nda danışman olarak görev yaptı. Türkiye’ye döndükten sonra çeşitli sınaî kuruluşlarında çalıştı ve 1979 yılı sonlarına doğru Başbakanlık Müsteşarı olarak atandı. Aynı dönemde Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığı görevini de vekâleten yürüttü. Türkiye ekonomisini liberalleştirmeyi hedefleyen ve 24 Ocak Kararları olarak bilinen geniş çaplı programın hazırlanmasında önemli rol oynadı.

DEVAM EDİYOR...
DEVAMI

Turgut Özal 12 Eylül 1980 askerî müdahalesinden sonra kurulan hükûmete ekonomik işlerden sorumlu Başbakan Yardımcısı olarak atandı. 1982 yılında bu görevinden istifa etti. 1983 yılında Anavatan Partisi’ni kurdu ve aynı yıl yapılan genel seçimlerde partisinin birinci gelmesi üzerine hükümeti kurmakla görevlendirildi ve Türkiye Cumhuriyeti’nin 19. Başbakanı oldu. Turgut Özal 1987 seçimleri sonrasında tekrar hükümet kurdu ve başbakan olarak görev yaptı.
31 Ekim 1989’da Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Türkiye Cumhuriyeti’nin sekizinci cumhurbaşkanı olarak seçilen Özal, 9 Kasım 1989 günü bu görevine başladı..

Turgut Özal, 17 Nisan 1993'te 5 ülkeyi kapsayan 12 günlük Türkistan gezisinden sonra ölmüştür. Turgut Özal'ın cenazesine Türkiye'nin dört bir yanından yüzbinlerce kişi akın etmiş, televizyonlardan canlı yayımlanmış; ülkede bayraklar yarıya indirilmiştir. Dönemin Amerika Birleşik Devletleri Başkanı, Turgut Özal ile de yakın dost olan George H. W. Bush beklentilerin aksine cenaze törenine katılmamıştır. "Öldükten sonra beni İstanbul’a defnedin, kıyamete kadar Fatih Sultan Mehmed’in manevi ruhaniyeti altında bulunmak istiyorum" şeklindeki vasiyetine uyularak kendisi tarafından yaptırılan eski başbakan Adnan Menderes'in anıtmezarının bulunduğu Topkapı'da, Vatan Caddesi üzerinde kendisi adına hazırlanan anıtmezara defnedildi.

Bir suikasta kurban gitmiş olabileceği de yıllardır tartışılmaktadır. Turgut Özal'ın limonatasına katılan arsenikle zehirlendiği iddiasını ortaya atan eşi Semra Özal, delil olarak da saç örneğini ABD'de tahlil ettirdiğini belirtmektedir. 2 Ekim 2012 tarihinde Merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın 19 yıl aradan sonra kabri açılmış olup ölümünün bir suikast olup olmadığının belirlenmesi için yapılan otopsi sonucunda Adli Tıp Kurumu araştırmalar ve bulgular sonucu zehir bulunduğunu ancak Özal'ın zehirden mi yoksa başka sebepten mi öldüğünü tespit edemediklerini açıklamıştır.

1954’te Semra Hanım’la evlenen Turgut Özal’ın üç çocuğu bulunuyordu.

ABD'de raydan çıkan trenden 871 ton ham petrol nehre aktı
ABD'de raydan çıkan trenden 871 ton ham petrol nehre aktı
Yayın Tarihi: 24-06-2018 11:46
Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders restorandan kovuldu
ABD Başkanı Trump'a en yakın isimlerden biri olan Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, Virginia'daki restorandan "Trump için çalıştığı gerekçesiyle" kovuldu.
Yayın Tarihi: 23-06-2018 22:39
Mattis, Ürdün Kralı 2. Abdullah ile görüştü
ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, ikili ve bölgesel ilişkilerin kapsamlı şekilde ele alındığı görüşmede, DEAŞ'la mücadeleye verdiği katkı dolayısıyla Kral Abdullah'a teşekkür etti
Yayın Tarihi: 23-06-2018 21:49
"ABD'nin bölgedeki son turu başarısızlığa mahkûmdur"
"ABD'nin bölgedeki son turu başarısızlığa mahkûmdur"
Yayın Tarihi: 23-06-2018 20:57
Beyaz Saray Sözcüsü restorandan kovuldu
Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, Virginia'daki restorandan "Trump için çalıştığı gerekçesiyle" çıkarıldığını duyurdu
Yayın Tarihi: 23-06-2018 20:38
Filistin'den ABD heyetiyle ilgili açıklama
Filistin Devlet Başkanlığı Sözcüsü Nebil Ebu Rudeyne: "ABD heyetinin, siyasi manevralar yaparak ve tarihi çarpıtmaya çalışarak sahte gerçekler üretilebileceği vehminden kurtulması gerekiyor"
Yayın Tarihi: 23-06-2018 18:41
ABD, Kuzey Kore'ye tabut gönderiyor
Tabutlar, Kore Savaşı sırasında ölen Amerikan askerlerinin kalıntılarını taşıyacak
Yayın Tarihi: 23-06-2018 13:13
LG Stylo 4, ABD’de satışa çıktı
LG elektronik kalemle gelen yeni telefonu LG Stylo 4’ü satışa çıkardı. Telefon kısa süre önce tanıtılan LG Q Stylus’un bütçe dostu versiyonu olarak görülüyor.
Yayın Tarihi: 23-06-2018 08:53
ABD'den Rusya'ya çok sert uyarı!
ABD'nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Nikki Haley, Suriye'de rejimin, ülkenin güney batısındaki ateşkes ihlallerine son vermesi gerektiğini belirterek, "Rusya'dan, rolü olduğu ateşkesin uygulanması, güneybatıda ve tüm Suriye'de gerginliğin daha fazla tırmanmaması için Suriye rejimi üzerindeki etkisini kullanarak, rejimin ihlallerini durdurmasını bekliyoruz. Yoksa tırmananan gerginliğin sorumlusu Rusya olacak." değerlendirmesinde bulundu.
Yayın Tarihi: 23-06-2018 00:52
ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, Ürdün Kralı Abdullah ile görüştü
ABD Dışişleri Bakanlığı: - "Pompeo, Kral Abdullah ile yaptığı görüşmede bölgesel istikrarın sağlanması, ABD-Ürdün ekonomisi ve ticari ilişkiler dahil çok sayıda ortak çıkarlarları ele aldı"
Yayın Tarihi: 22-06-2018 23:44
ABD'den Rusya'ya "ateşkes ihlallerine son ver" çağrısı
ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley: "Rejimin, Suriye'nin güney batısındaki ateşkes ihlallerine son vermesi gerek. Rusya'dan, rolü olduğu ateşkesin uygulanması, güneybatıda ve tüm Suriye'de gerginliğin daha fazla tırmanmaması için Suriye rejimi üzerindeki etkisini kullanarak, rejimin ihlallerini durdurmasını bekliyoruz. Yoksa tırmananan gerginliğin sorumlusu Rusya olacak"
Yayın Tarihi: 22-06-2018 23:30
Çavuşoğlu'ndan İtalyan "La Repubblica" gazetesine mülakat
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu: - "Suriye konusunda, Münbiç'in güvenliğini garanti etmek için (ABD'yle) bir yol bulduk. Bu da Amerika'nın PKK'ya ve YPG'ye verdiği destek nedeniyle maalesef yitirilen güveni yeniden oluşturmamıza yardım edecektir" - "(ABD'yle) İlişkiler biraz daha iyi ve Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile ilişkileri normalleştirmek için çalışıyoruz" - "Engellere ve bazı ülkelerin açık muhalefetine rağmen (Türkiye'nin AB'ye üyeliği) hala stratejik bir hedeftir" - "Satın alım konusunu müzakere ettiğimizde S-400'lerin bir tehdit olmayacağı konusunda güvence aldık" - "(24 Haziran seçimleri) Hiçbir partinin ve onların hiçbir adayının kazanabilecek kapasitede olmadığını biliyorlar. Bu yüzden seçime dörtlü olarak gidiyorlar"
Yayın Tarihi: 22-06-2018 20:48
Yoga tutkunları Times Meydanı'nda buluştu
Dünya Yoga Günü dolayısıyla yüzlerce kişi Times Meydanı'nda bir araya gelip yoga yaptı.
Yayın Tarihi: 22-06-2018 15:46
Gözaltına aldığı kadının arabasını arayınca hayatının şokunu yaşadı!
Çin basınından ABD’ye "ticari paranoya" suçlaması
China Daily: - "ABD yönetiminin yaklaşımı kendi kendine kaybetmektir" - Global Times: - "Çin, stratejisinde açık fikirli, ABD politikasında sağ duyulu davrandığı, ABD ile jeopolitik rekabet ve stratejik bir çarpışmadan kaçındığı sürece ABD baskısına karşı koyabilir"
Yayın Tarihi: 22-06-2018 14:16
Bakan Çavuşoğlu gündemi değerlendirdi
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu (2): - "(Münbiç yol haritası) Başarılı bir şekilde uygulamaya devam edersek iki ülke arasındaki güveni tesis ederiz ama esas FETÖ konusunda adımlar atılırsa o zaman ilişkilerimiz hak ettiği noktaya daha hızlı bir şekilde gelir" - "(PKK/YPG’nin Münbiç’ten çekilmesi) Çekilecek başka çaresi yok. Bu yol haritasının amacı bu olduğuna göre; biz de bunu göreceğiz" - "Allah kimseyi Suriye'nin durumuna düşürmesin" - "(Mahmur kampı) Dolayısıyla bu bölgede de PKK kamplarını temizleyeceğiz. Başka çaremiz yok"
Yayın Tarihi: 22-06-2018 12:54
İtalya ile Fransa arasında sular durulmuyor
İtalya ile Fransa arasında geçen hafta başlayan "sığınmacı tartışması", iki ülke arasındaki gerilimin artmasına neden oldu.
Yayın Tarihi: 22-06-2018 10:30
24 Haziran seçimlerini kim kazanacak? ABD'li banka seçim sonuçlarını açıkladı
24 Haziran seçimlerini kim, hangi parti kazanacak? ABD merkezli uluslararası banka JP Morgan bu sorunun cevabını verdi. ABD'li banka, seçimlerde Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan'ın kazanacağı ve ‘Cumhur İttifakı’nın Meclis’te çoğunluğa ulaşacağı senaryoyu baz aldıklarını duyurdu.
Yayın Tarihi: 22-06-2018 11:26