Turgut Özal kimdir?

Turgut Özal 1927 senesinde Malatya'da doğdu. Turgut Özal ,1950 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği bölümünü bitirdi.

Elektrik İşleri Etüd İdaresinde görevlendirildi. Turgut Özal 1952 yılında mühendislik ekonomisi alanında uzmanlık eğitimi için ABD’ye gönderildi. Türkiye’ye döndükten sonra Elektrik İşleri Etüd İdaresi Genel Müdür Yardımcılığı’na atandı.

Turgut Özal 1961–1962 yılları arasında askerlik hizmetini Millî Savunma Bakanlığı Bilimsel Danışma Kurulu üyesi olarak yaptı ve Devlet Planlama Teşkilatı’nın kurulmasına katkıda bulundu. Bu sırada, Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nde ders verdi.

Turgut Özal bir süre Başbakanlık Teknik Uzmanlar Kurulu Üyesi olarak çalıştı ve 1967–1971 yıllarında Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığı görevini yürüttü. Ayrıca Ekonomik Koordinasyon Kurulu, Para ve Kredi Kurulu, RCD Koordinasyon Kurulu ve AET Koordinasyon Kurulu başkanlıklarında bulundu.
Turgut Özal 1971–1973 yıllarında Dünya Bankası’nda danışman olarak görev yaptı. Türkiye’ye döndükten sonra çeşitli sınaî kuruluşlarında çalıştı ve 1979 yılı sonlarına doğru Başbakanlık Müsteşarı olarak atandı. Aynı dönemde Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığı görevini de vekâleten yürüttü. Türkiye ekonomisini liberalleştirmeyi hedefleyen ve 24 Ocak Kararları olarak bilinen geniş çaplı programın hazırlanmasında önemli rol oynadı.

DEVAM EDİYOR...
DEVAMI

Turgut Özal 12 Eylül 1980 askerî müdahalesinden sonra kurulan hükûmete ekonomik işlerden sorumlu Başbakan Yardımcısı olarak atandı. 1982 yılında bu görevinden istifa etti. 1983 yılında Anavatan Partisi’ni kurdu ve aynı yıl yapılan genel seçimlerde partisinin birinci gelmesi üzerine hükümeti kurmakla görevlendirildi ve Türkiye Cumhuriyeti’nin 19. Başbakanı oldu. Turgut Özal 1987 seçimleri sonrasında tekrar hükümet kurdu ve başbakan olarak görev yaptı.
31 Ekim 1989’da Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Türkiye Cumhuriyeti’nin sekizinci cumhurbaşkanı olarak seçilen Özal, 9 Kasım 1989 günü bu görevine başladı..

Turgut Özal, 17 Nisan 1993'te 5 ülkeyi kapsayan 12 günlük Türkistan gezisinden sonra ölmüştür. Turgut Özal'ın cenazesine Türkiye'nin dört bir yanından yüzbinlerce kişi akın etmiş, televizyonlardan canlı yayımlanmış; ülkede bayraklar yarıya indirilmiştir. Dönemin Amerika Birleşik Devletleri Başkanı, Turgut Özal ile de yakın dost olan George H. W. Bush beklentilerin aksine cenaze törenine katılmamıştır. "Öldükten sonra beni İstanbul’a defnedin, kıyamete kadar Fatih Sultan Mehmed’in manevi ruhaniyeti altında bulunmak istiyorum" şeklindeki vasiyetine uyularak kendisi tarafından yaptırılan eski başbakan Adnan Menderes'in anıtmezarının bulunduğu Topkapı'da, Vatan Caddesi üzerinde kendisi adına hazırlanan anıtmezara defnedildi.

Bir suikasta kurban gitmiş olabileceği de yıllardır tartışılmaktadır. Turgut Özal'ın limonatasına katılan arsenikle zehirlendiği iddiasını ortaya atan eşi Semra Özal, delil olarak da saç örneğini ABD'de tahlil ettirdiğini belirtmektedir. 2 Ekim 2012 tarihinde Merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın 19 yıl aradan sonra kabri açılmış olup ölümünün bir suikast olup olmadığının belirlenmesi için yapılan otopsi sonucunda Adli Tıp Kurumu araştırmalar ve bulgular sonucu zehir bulunduğunu ancak Özal'ın zehirden mi yoksa başka sebepten mi öldüğünü tespit edemediklerini açıklamıştır.

1954’te Semra Hanım’la evlenen Turgut Özal’ın üç çocuğu bulunuyordu.

ABD Haberleri

Korkutan hamle! Fotoğraf gece 02.00'de çekildi...
ABD Deniz Kuvvetleri Altıncı Filosu'na ait Amerikan Donald Cook destroyeri bu gece İstanbul Boğazı'ndan geçti. Karadeniz'e doğru hareket eden destroyerin görüntüleri Reuters tarafından servis edildi.
Yayın Tarihi: 20-01-2019 08:23
Canlı yayında duyurdu! Trump'tan dikkat çeken teklif!
ABD Başkanı Donald Trump, ABD-Meksika sınırına örülmesini istediği 5,7 milyar dolarlık duvarın finansmanını kabul etmeleri karşılığında Demokratlara kapsamlı bir "göçmenlik reformu" önerisinde bulundu.
Yayın Tarihi: 20-01-2019 03:52
Trump'tan "sınıra duvar" karşılığında "göçmenlik reformu" önerisi
ABD Başkanı Donald Trump, ABD-Meksika sınırına duvar örülmesinin Demokratlar tarafından kabul edilmesi karşılığında göçmenlik sistemini reforme edecek kapsamlı bir plan önerisinde bulundu
Yayın Tarihi: 20-01-2019 01:03
ABD'den hava saldırısı: Onlarca ölü var!
ABD Afrika Komutanlığı (AFRICOM) Somali'deki Eş-Şebab militanlarına yönelik düzenledikleri hava saldırısında 52 militanının öldürüldüğünü açıkladı.
Yayın Tarihi: 20-01-2019 00:47
ABD'de on binler Kadınlar Yürüyüşü'nde buluştu
Başta Washington ve New York olmak üzere ülke genelinde yürüyüşler düzenleyen on binlerce kişi, Trump yönetiminin politikalarını protesto etti
Yayın Tarihi: 19-01-2019 23:31
Trump'tan 'Suriye'den çekilme' açıklaması
ABD Başkanı Donald Trump, Suriye'de çok az sayıda IŞİD mensubu kaldığını ifade ederek, "Rusya, İran, Suriye, Irak ve diğer ülkeler için IŞİD'lileri öldürüyoruz. Artık bir noktada kendi insanımızı eve getirmek istiyoruz." dedi.
Yayın Tarihi: 19-01-2019 23:12
Trump'tan "Suriye'den çekilme" açıklaması
ABD Başkanı Donald Trump: "Rusya, İran, Suriye, Irak ve diğer ülkeler için DEAŞ'lıları öldürüyoruz. Artık bir noktada kendi insanımızı eve getirmek istiyoruz. Bunu seçim kampanyamdan bu yana söylüyorum" - "(Trump-Kim görüşmesi) Ülkeyi belirledik ama açıklamayı yakın gelecekte yapacağız. Kim bu görüşmeyi çok istiyor, ben de öyle"
Yayın Tarihi: 19-01-2019 22:57
Büyükelçi Kılıç'tan McGurk'e tepki
Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç: "ABD yönetimlerini (Suriye konusunda) yanlış yönlendirip bu sorunları yarattıktan sonra Suriye'deki zorluklardan dolayı başkalarını suçlamak ne cürettir"
Yayın Tarihi: 19-01-2019 22:30
İran'dan ABD'nin müdahalelerine karşı Venezuela'ya destek
İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi: "İran, Washington'un yasa dışı müdahalelerine karşı Venezuela'nın meşru hükümetini ve halkını desteklemektedir"
Yayın Tarihi: 19-01-2019 17:22
ABD'li Senatör Graham Ankara'da
Senatör Lindsey Graham (2): - "Münbiç yol haritası, yakın vadede başarıya ulaştırılması gereken en önemli şeydir" - "Suudi Arabistan ile ABD arasındaki ilişkiler Prens Muhammed Bin Selman meselesi hallolmadıkça ilerleyemez"
Yayın Tarihi: 19-01-2019 12:40
ANALİZ - Suriye'den çekilecek ABD, İran'a karşı Irak'ta askeri varlığını artırabilir
Suriye'den askerlerini çekme kararı alan ABD, Irak'taki askeri varlığını artırması halinde İran'ın Irak ve Suriye arasındaki bağlantıyı, Tahran'a yakın silahlı grupların Irak üzerinden Suriye'ye geçişlerini rahatça kontrol edip gözlemleyebilir
Yayın Tarihi: 19-01-2019 12:29
"ABD istihbaratı Kaşıkçı hakkındaki belgeleri yayımlamalı"
Jameel Jaffer ve Joel Simon'un CNN'deki makalesinden: - "Şüphesiz ki diğer baskıcı rejimler, Suudilerin duyduğu mesajın aynısını duyuyor, 'basın özgürlüğünün düşmanları, ABD'nin dostudur.' Eğer bu mesajın yerleşmesine izin verilirse basın özgürlüğünün yanı sıra dünyanın her yerindeki gazeteci ve muhalifler için dehşet verici bir durum olur. ABD'de Kongre ve mahkemeler, istihbarat belgelerinin açıklanması konusunda ısrarcı olarak, bu mesajın yerleşmemesine yardımcı olabilir" - "Bu, (istihbarat belgelerinin yayımlanması) ABD Başkanı Donald Trump'ın neden bu cinayeti kınayan ve Suudi rejiminin bu cinayetten sorumlu tutulmasını isteyen kişilere karşı durduğunu anlamamıza yardımcı olabilir" - "En önemlisi, bu istihbarat dosyaları, ABD'nin gazeteci ve muhaliflere zulmeden rejimlerin suçlarını örtbas etmesine ya da meşrulaştırmasına yardım edeceğine dair yanlış bir izlenim verilmediğinden emin olunmasını sağlar"
Yayın Tarihi: 19-01-2019 09:39
"ABD'nin Suriye'den çekilmesi için meşru nedenler var"
ABD'li emekli korgeneral Mark Kimmitt: - "ABD'nin Suriye'den çekilmesi için meşru ve önemli ölçüde olumlu nedenler var" - "Suriye'de DEAŞ'ı yenme ve imha etme planımızın ötesine geçmişiz" - "YPG'nin cesur, demokratik ABD ortağı anlayışının sorgulanması gerekir"
Yayın Tarihi: 19-01-2019 01:00
Trump ile Kim Jong-un arasındaki ikinci zirve şubatta yapılacak
Trump, Beyaz Saray'da, Kuzey Kore İşçi Partisi Merkez Komitesi Başkan Yardımcısı Kim Yong-chol ile bir araya geldi - Beyaz Saray Sözcüsü Sanders: - "Başkan Donald J. Trump, (Kuzey Kore'nin) nükleerden arındırılması ve şubat sonunda yapılacak zirve konusunda Kim Yong-chol ile bir buçuk saat görüştü"
Yayın Tarihi: 18-01-2019 23:26
"ABD ve Avrupa kara para aklamanın merkezidir"
Tahran Cuma İmamı Ayetullah Muvahhıdi Kirmani, FATF'ı eleştirerek ABD ve Avrupa'nın kara para aklamanın merkezi olduğunu ileri sürdü
Yayın Tarihi: 18-01-2019 17:51
"İran-ABD gerilimi tahmin edilemez sonuçlar doğurabilir"
Brüksel merkezli düşünce kuruluşu Uluslararası Kriz Grubu tarafından yayımlanan raporda, İran'ın ABD'ye karşı en iyi misilleme seçeneğinin bölgedeki "taşeronlarını kullanmak" olabileceği değerlendirmesi yapıldı
Yayın Tarihi: 18-01-2019 17:34
Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD'li Senatör Graham’ı kabul etti
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Senatörü Lindsey Graham’ı kabul etti.
Yayın Tarihi: 18-01-2019 15:24
Çavuşoğlu Amerikalı Senatör Graham'ı kabul etti
Kabulde, Suriye bağlamındaki son gelişmeler ve ikili ilişkiler ele alındı
Yayın Tarihi: 18-01-2019 15:04
ABD maaşları ödeyemiyor ama First Lady tatile çıktı
ABD Başkanı Donald Trump'ın eşi Melania Trump'ın, Hava Kuvvetleri'ne ait bir uçakla Mar-a-Lago'ya tatile gittiği öğrenildi. Bu tatil uçuşunun, Trump'ın Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi'nin Afganistan uçuşunu 'hükümetin kapalı olması' gerekçesiyle ertelemesinin üzerinden kısa süre sonra gerçekleştirilmesi ise tepkiyle karşılandı.
Yayın Tarihi: 18-01-2019 16:29