Turgut Özal kimdir?

Turgut Özal 1927 senesinde Malatya'da doğdu. Turgut Özal ,1950 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği bölümünü bitirdi.

Elektrik İşleri Etüd İdaresinde görevlendirildi. Turgut Özal 1952 yılında mühendislik ekonomisi alanında uzmanlık eğitimi için ABD’ye gönderildi. Türkiye’ye döndükten sonra Elektrik İşleri Etüd İdaresi Genel Müdür Yardımcılığı’na atandı.

Turgut Özal 1961–1962 yılları arasında askerlik hizmetini Millî Savunma Bakanlığı Bilimsel Danışma Kurulu üyesi olarak yaptı ve Devlet Planlama Teşkilatı’nın kurulmasına katkıda bulundu. Bu sırada, Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nde ders verdi.

Turgut Özal bir süre Başbakanlık Teknik Uzmanlar Kurulu Üyesi olarak çalıştı ve 1967–1971 yıllarında Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığı görevini yürüttü. Ayrıca Ekonomik Koordinasyon Kurulu, Para ve Kredi Kurulu, RCD Koordinasyon Kurulu ve AET Koordinasyon Kurulu başkanlıklarında bulundu.
Turgut Özal 1971–1973 yıllarında Dünya Bankası’nda danışman olarak görev yaptı. Türkiye’ye döndükten sonra çeşitli sınaî kuruluşlarında çalıştı ve 1979 yılı sonlarına doğru Başbakanlık Müsteşarı olarak atandı. Aynı dönemde Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığı görevini de vekâleten yürüttü. Türkiye ekonomisini liberalleştirmeyi hedefleyen ve 24 Ocak Kararları olarak bilinen geniş çaplı programın hazırlanmasında önemli rol oynadı.

DEVAM EDİYOR...
DEVAMI

Turgut Özal 12 Eylül 1980 askerî müdahalesinden sonra kurulan hükûmete ekonomik işlerden sorumlu Başbakan Yardımcısı olarak atandı. 1982 yılında bu görevinden istifa etti. 1983 yılında Anavatan Partisi’ni kurdu ve aynı yıl yapılan genel seçimlerde partisinin birinci gelmesi üzerine hükümeti kurmakla görevlendirildi ve Türkiye Cumhuriyeti’nin 19. Başbakanı oldu. Turgut Özal 1987 seçimleri sonrasında tekrar hükümet kurdu ve başbakan olarak görev yaptı.
31 Ekim 1989’da Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Türkiye Cumhuriyeti’nin sekizinci cumhurbaşkanı olarak seçilen Özal, 9 Kasım 1989 günü bu görevine başladı..

Turgut Özal, 17 Nisan 1993'te 5 ülkeyi kapsayan 12 günlük Türkistan gezisinden sonra ölmüştür. Turgut Özal'ın cenazesine Türkiye'nin dört bir yanından yüzbinlerce kişi akın etmiş, televizyonlardan canlı yayımlanmış; ülkede bayraklar yarıya indirilmiştir. Dönemin Amerika Birleşik Devletleri Başkanı, Turgut Özal ile de yakın dost olan George H. W. Bush beklentilerin aksine cenaze törenine katılmamıştır. "Öldükten sonra beni İstanbul’a defnedin, kıyamete kadar Fatih Sultan Mehmed’in manevi ruhaniyeti altında bulunmak istiyorum" şeklindeki vasiyetine uyularak kendisi tarafından yaptırılan eski başbakan Adnan Menderes'in anıtmezarının bulunduğu Topkapı'da, Vatan Caddesi üzerinde kendisi adına hazırlanan anıtmezara defnedildi.

Bir suikasta kurban gitmiş olabileceği de yıllardır tartışılmaktadır. Turgut Özal'ın limonatasına katılan arsenikle zehirlendiği iddiasını ortaya atan eşi Semra Özal, delil olarak da saç örneğini ABD'de tahlil ettirdiğini belirtmektedir. 2 Ekim 2012 tarihinde Merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın 19 yıl aradan sonra kabri açılmış olup ölümünün bir suikast olup olmadığının belirlenmesi için yapılan otopsi sonucunda Adli Tıp Kurumu araştırmalar ve bulgular sonucu zehir bulunduğunu ancak Özal'ın zehirden mi yoksa başka sebepten mi öldüğünü tespit edemediklerini açıklamıştır.

1954’te Semra Hanım’la evlenen Turgut Özal’ın üç çocuğu bulunuyordu.

ABD Haberleri

ABD Savunma Bakan Vekili Shanahan'a Boeing soruşturması
ABD Savunma Bakanlığı Başmüfettişlik Dairesi Sözcüsü Dwrena Allen: - "Savunma Bakanlığı Başmüfettişlik Dairesi son zamanlarda Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan'ın eski işvereni Boeing'e yönelik taraflı adımlar attığı ve etik kurallarını ihlal ederek (Boeing'in) rakiplerini yerdiği iddialarına yönelik şikayetleri soruşturma kararı aldı" - "Bu soruşturmayı başlattığımızı kendisine ilettik"
Yayın Tarihi: 20-03-2019 22:45
ABD, BM'nin Meksika sınırına ziyaret talebini yanıtsız bıraktı
ABD, BM'nin Meksika sınırına ziyaret talebini yanıtsız bıraktı
Yayın Tarihi: 20-03-2019 22:02
"İran üzerindeki baskı işe yarıyor"
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu: "Başkan Trump, İran ile nükleer anlaşmadan çekileceğini söyledi ve dediğini yaptı. İran üzerindeki baskı işe yarıyor fakat bunu genişletmeliyiz, aramızdaki iş birliğiyle bu olacaktır" - ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo: "Filistin ile İsrail arasında kalıcı barışın sağlanması için bölgede samimi bir diyalog ve karşılıklı fikir alış verişinin desteklenmesi gerekiyor"
Yayın Tarihi: 20-03-2019 21:53
"ABD ile Pakistan yetkilileri yakında bir araya gelecek"
ABD Başkanı Donald Trump: - "ABD'li yetkililerle Pakistanlı yetkililer iki ülke arasındaki meseleleri konuşmak üzere yakın zamanda bir araya gelecek. Pakistan ile ilişkilerimiz çok iyi durumda"
Yayın Tarihi: 20-03-2019 21:52
Trump, 25-26 Mart'ta Netanyahu'yu ağırlayacak
Beyaz Saray: - "Başkan Donald Trump, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'yu 25 ve 26 Mart'ta Beyaz Saray'da ağırlayacak"
Yayın Tarihi: 20-03-2019 19:43
ABD'nin Somali'deki hava saldırılarında 14 sivilin öldüğü iddiası
Uluslararası Af Örgütü, ABD'nin Somali'de düzenlediği hava saldırılarındaki sivil ölümlerin soruşturmasını istedi - AFRICOM, komutanlığın hava saldırılarında herhangi bir sivil kayıp veya yaralanma vakasının yaşanmadığını kaydetti
Yayın Tarihi: 20-03-2019 15:29
16 yıl geçti, izleri hala silinmedi
ABD ve İngiltere öncülüğündeki koalisyon güçlerince Irak işgalinin üzerinden 16 yıl geçse de, ülkede savaşın izleri sürüyor. Saddam Hüseyin'in biyolojik silahlar ürettiği iddiasıyla başlatılan kanlı işgal, ülkeye sözü verilen "demokrasi" yerine iç savaş, terör ve kaos getirdi.
Yayın Tarihi: 20-03-2019 14:08
Irak'ın işgalinin 16. yılında savaşın izleri sürüyor
GRAFİKLİ - ABD'nin Irak'ı işgalinin 16. yılında ülkede savaş izleri sürüyor
Petrol zengini ülkede işgalle birlikte fitillenen mezhepçilik, kısa süre içerisinde iç savaşa dönüştü - Irak'ta 2003-2011 yıllarında çatışmalardan kaynaklı 100 binin üzerinde sivil hayatını kaybetti - Bağdatlı Abdulvahid İbrahim: - "Mezhepçilik ve mezhep savaşı ABD işgaliyle geldi. Oğlum Ömer'i yaşanan mezhep savaşında kaybettim" - Bağdat sakini Mustafa Muhammed Haşim: - "20 Mart 2003, Irak'ı kurtarma değil, işgal ve ülkeyi tahrip etme tarihidir" - Iraklı siyasi analist Süheyl: - "ABD, Irak'a sahte demokrasi getirdi"
Yayın Tarihi: 20-03-2019 13:01
"Suriye'de koalisyon güçleri 3 bin 35 sivili öldürdü"
SNHR, ABD öncülüğündeki koalisyonun DEAŞ ile mücadele gerekçesiyle Eylül 2014'te operasyon başlattığı Suriye'de sebep olduğu sivil kayıplara ilişkin rapor yayımladı - Rapordan: - "Koalisyonun Eylül 2014'ten bu yana Rakka ve Deyrizor illerine düzenlediği saldırılarda 924'ü çocuk, 656'sı kadın toplam 3 bin 35 sivil öldü" - "İki ilde toplam 560 bin sivil yerinden edildi" - "Obama dönemindeki saldırılarda, 194'ü çocuk, 294'ü kadın toplam 976 sivil ölürken, Trump döneminde 730'u çocuk, 362'si kadın, toplam 2 bin 59 sivil yaşamını yitirdi"
Yayın Tarihi: 20-03-2019 12:44
"ABD işgali, Irak'ta devlet müessesesini dağıttı"
Eski Irak Başbakanı ve Vatanniye Koalisyonu lideri İyad Allavi: "ABD işgali, Irak'ta devlet müessesesini dağıttı, Baas'ı yok sayma ve hizipçilik yaklaşımını benimsedi" "Saddam rejimini Irak silahlı kuvvetleri, Baas Partisi'nden kopanlar, bazı aşiretler ve içeride bulunan değişim yanlısı grupları da teşvik ederek yıkmaya çalıştık" "Milisler, devlet inşa etmez. Bunlar, devletleri yıkarlar ve toplumu ayrıştırırlar" "Irak'ın kararı İran'ın esaretinde. Basra vilayeti İran ve ona bağlı silahlı grupların varlık gösterdiği güçlü bir merkez"
Yayın Tarihi: 20-03-2019 12:16
Türkiye'ye 2 F-35 uçağı daha yolda
ABD Savunma Bakanlığı Müşterek Taarruz Uçağı Program Ofisi Sözcüsü Joe DellaVedova: - "Türkiye'nin şu anda Luke Hava Kuvvetleri Üssü'nde iki F-35A uçağı bulunuyor. İki uçağının daha Luke'a gitmek üzere son hazırlıkları yapılıyor" - "Şimdilik teslim alınan ilk iki uçağın Türkiye'ye kasımda gönderilmesi planlanıyor" - "Türk F-35 personelinin devam eden eğitimleri dahil Türkiye'nin F-35 programının ilerleyişi aksi söylenmedikçe aynen devam edecek"
Yayın Tarihi: 20-03-2019 09:36
ABD: En sert yaptırımları henüz uygulamadık
ABD Maliye Bakanlığı, Venezuela’da devlet kontrolundaki maden şirketi Minerven ve bu şirketin başında bulunan Adrian Perdomo’nun yaptırım listesine alındığını açıklamıştı.
Yayın Tarihi: 20-03-2019 09:42
"Müslümanların adının karıştığı terör saldırıları medyada daha fazla yer buluyor"
ABD'de Georgia State ve Alabama üniversiteleri tarafından yapılan ve Justice Quarterly dergisinde yayımlanan bir araştırma, "faillerinin Müslüman olduğu belirtilen" terör saldırılarının medyada diğer din ya da gruplara mensup kişilerce düzenlenen saldırılardan yüzde 357 daha fazla yer aldığını ortaya koydu
Yayın Tarihi: 20-03-2019 01:35
"Venezuela'ya henüz en sert yaptırımları uygulamadık"
ABD Başkanı Donald Trump, Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro ile Beyaz Saray'da ortak basın toplantısı düzenledi - Trump: - "(Venezuela) Henüz en sert yaptırımları uygulamadık, bütün seçenekler masada"
Yayın Tarihi: 19-03-2019 22:46
Eski ABD Savunma Bakanı Mattis yeni iş buldu
Jim Mattis, Stanford Üniversitesine bağlı Hoover Enstitüsü'nde 1 Mayıs'ta iş başı yapacak - Hoover Enstitüsü: "Mattis, Hoover'de çalışma ve yazılarında iç ve dış güvenlik politikalarına odaklanmak istiyor. Ayrıca Hoover'in California Kampüsü'nde ve Washington D.C. Ofisi'nde askeri konularda ve ulusal güvenlik konularında düzenlenen programlara katılacak"
Yayın Tarihi: 19-03-2019 22:04
"Kırım Rusya'nın saldırganlığına karşı dünya için bir turnusoldur"
Ukrayna Enformasyon Politikaları Bakan Yardımcısı Emine Caparova: - "Kırım, Rusya'nın saldırganlığına karşı dünya için bir turnusol kağıdıdır. Biz saldırgan bir devletle dans ediyoruz. BMGK'de daimi üye olan bir ülkenin terör devleti gibi hareket edememesi gerektiğini düşünüyorum" - "Kırım'ı artık eskisi gibi hızlı şekilde alamayacağız ama en azından Kırım konusunu dünya gündeminde tutmak için bir platform kurmalıyız"
Yayın Tarihi: 19-03-2019 21:30
Trump'tan Brezilya'nın NATO üyeliğine tam destek
ABD Başkanı Donald Trump, Brezilya'nın NATO'ya üye olmasına ABD'nin tam destek vereceğini söyledi - Trump ayrıca, Brezilya'nın OECD üyesi olmasına da güçlü destek vereceklerini belirtti
Yayın Tarihi: 19-03-2019 20:58
ABD'den Somali'de hava saldırısı
AFRICOM, 3 Eş Şebab mensubunun öldürüldüğü saldırıda, sivillerin de zarar gördüğüne ilişkin iddiaları araştıracak
Yayın Tarihi: 19-03-2019 19:18
ABD terör örgütü YPG/PKK'yı silahlandırmaya devam ediyor
ABD'nin 2020 savunma bütçesinde, Suriye'de DEAŞ varlığı sona erdirilmesine rağmen YPG/PKK'ya bomba yapımında kullanılacak çok sayıda mühimmat ayırması dikkati çekti - Terör örgütü YPG/PKK, Suriye'nin kuzeyindeki sivil yerleşimlerde el yapımı bombalarla saldırılarına devam ediyor - ABD'nin örgüte vereceği C4 patlayıcı, fünye zamanlayıcı kablo gibi EYP yapımı aparatlarının bu saldırılarda kullanılması tehlikesi ortaya çıktı
Yayın Tarihi: 19-03-2019 14:02