Turgut Özal kimdir?

Turgut Özal 1927 senesinde Malatya'da doğdu. Turgut Özal ,1950 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği bölümünü bitirdi.

Elektrik İşleri Etüd İdaresinde görevlendirildi. Turgut Özal 1952 yılında mühendislik ekonomisi alanında uzmanlık eğitimi için ABD’ye gönderildi. Türkiye’ye döndükten sonra Elektrik İşleri Etüd İdaresi Genel Müdür Yardımcılığı’na atandı.

Turgut Özal 1961–1962 yılları arasında askerlik hizmetini Millî Savunma Bakanlığı Bilimsel Danışma Kurulu üyesi olarak yaptı ve Devlet Planlama Teşkilatı’nın kurulmasına katkıda bulundu. Bu sırada, Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nde ders verdi.

Turgut Özal bir süre Başbakanlık Teknik Uzmanlar Kurulu Üyesi olarak çalıştı ve 1967–1971 yıllarında Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığı görevini yürüttü. Ayrıca Ekonomik Koordinasyon Kurulu, Para ve Kredi Kurulu, RCD Koordinasyon Kurulu ve AET Koordinasyon Kurulu başkanlıklarında bulundu.
Turgut Özal 1971–1973 yıllarında Dünya Bankası’nda danışman olarak görev yaptı. Türkiye’ye döndükten sonra çeşitli sınaî kuruluşlarında çalıştı ve 1979 yılı sonlarına doğru Başbakanlık Müsteşarı olarak atandı. Aynı dönemde Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığı görevini de vekâleten yürüttü. Türkiye ekonomisini liberalleştirmeyi hedefleyen ve 24 Ocak Kararları olarak bilinen geniş çaplı programın hazırlanmasında önemli rol oynadı.

DEVAM EDİYOR...
DEVAMI

Turgut Özal 12 Eylül 1980 askerî müdahalesinden sonra kurulan hükûmete ekonomik işlerden sorumlu Başbakan Yardımcısı olarak atandı. 1982 yılında bu görevinden istifa etti. 1983 yılında Anavatan Partisi’ni kurdu ve aynı yıl yapılan genel seçimlerde partisinin birinci gelmesi üzerine hükümeti kurmakla görevlendirildi ve Türkiye Cumhuriyeti’nin 19. Başbakanı oldu. Turgut Özal 1987 seçimleri sonrasında tekrar hükümet kurdu ve başbakan olarak görev yaptı.
31 Ekim 1989’da Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Türkiye Cumhuriyeti’nin sekizinci cumhurbaşkanı olarak seçilen Özal, 9 Kasım 1989 günü bu görevine başladı..

Turgut Özal, 17 Nisan 1993'te 5 ülkeyi kapsayan 12 günlük Türkistan gezisinden sonra ölmüştür. Turgut Özal'ın cenazesine Türkiye'nin dört bir yanından yüzbinlerce kişi akın etmiş, televizyonlardan canlı yayımlanmış; ülkede bayraklar yarıya indirilmiştir. Dönemin Amerika Birleşik Devletleri Başkanı, Turgut Özal ile de yakın dost olan George H. W. Bush beklentilerin aksine cenaze törenine katılmamıştır. "Öldükten sonra beni İstanbul’a defnedin, kıyamete kadar Fatih Sultan Mehmed’in manevi ruhaniyeti altında bulunmak istiyorum" şeklindeki vasiyetine uyularak kendisi tarafından yaptırılan eski başbakan Adnan Menderes'in anıtmezarının bulunduğu Topkapı'da, Vatan Caddesi üzerinde kendisi adına hazırlanan anıtmezara defnedildi.

Bir suikasta kurban gitmiş olabileceği de yıllardır tartışılmaktadır. Turgut Özal'ın limonatasına katılan arsenikle zehirlendiği iddiasını ortaya atan eşi Semra Özal, delil olarak da saç örneğini ABD'de tahlil ettirdiğini belirtmektedir. 2 Ekim 2012 tarihinde Merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın 19 yıl aradan sonra kabri açılmış olup ölümünün bir suikast olup olmadığının belirlenmesi için yapılan otopsi sonucunda Adli Tıp Kurumu araştırmalar ve bulgular sonucu zehir bulunduğunu ancak Özal'ın zehirden mi yoksa başka sebepten mi öldüğünü tespit edemediklerini açıklamıştır.

1954’te Semra Hanım’la evlenen Turgut Özal’ın üç çocuğu bulunuyordu.

ABD Haberleri

ABD'nin Meksika sınırına yığınak maliyeti 72 milyon dolar
Pentagon göçmen kervanına karşı Meksika sınırına sevk edilen 5 bin 900 askerin çekilme için öngörülen 15 Aralık'a kadar maliyetinin 72 milyon doları bulacağı duyuruldu
Yayın Tarihi: 21-11-2018 03:40
Çavuşoğlu'ndan ABD'ye 84 kişilik "FETÖ iade listesi" (3)
Çavuşoğlu'ndan ABD'ye 84 kişilik "FETÖ iade listesi" (2)
Washington Post'tan Trump'ın Kaşıkçı açıklamasına tepki
Washington Post gazetesi yazarı ve CEO'su Fred Ryan: - "Trump, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile işlerini normal bir şekilde devam ettirmek uğruna kişisel ilişkilerini ve ticari çıkarlarını Amerika'nın çıkarlarının üstüne koymaktadır" - "CIA'in bulgularından şüphe duyulmasını gerektirecek bir neden varsa, Trump acilen kanıtları kamuoyuyla paylaşmalı" - Washington Post Uluslararası Görüş Sayfası Editörü Attiah: - "Çocukça ve beceriksizce yazılmış Beyaz Saray açıklaması, yalanlarla doluydu" - "ABD'de yaşayan bir gazetecinin vahşice öldürüldüğü gerçeğine gözlerini kapamak Trump'ın başkanlığında belki de gelebileceği en dip nokta" - "Kongre için şimdi, Suudi Arabistan'a karşı harekete geçme ve Yemen'den, barışçıl muhalifleri kanlı bir şekilde bastırmaya kadar bu ülkenin tehlikeli davranışlarının sonucunu ortaya koyma zamanı. Eğer bunları yapamazsak, Kaşıkçı'nın öldürülmesi, Amerika'nın ahlaki vicdanı üzerinde ne zamanın ne de Suudilerin sus payı için verdiği paranın silemeyeceği bir kan lekesi olarak kalacak"
Yayın Tarihi: 21-11-2018 01:07
Çavuşoğlu'ndan ABD'ye 84 kişilik "FETÖ iade listesi" (1)
ABD'nin başkenti Washington'da basın mensuplarıyla buluşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu: - "Türkiye'nin ABD'den iadesini talep ettiği 84 FETÖ mensubunun listesini Pompeo ve Bolton'a teslim ettik" - "Türkiye, Kaşıkçı cinayetinin sonuna kadar aydınlatılması konusunda ısrarcıdır" - "(Kaşıkçı cinayetinde) Talimatın kimden alındığının açığa çıkmasını istiyoruz"
Yayın Tarihi: 21-11-2018 00:18
CIA'in Kaşıkçı raporu Trump'ta! İtiraf gibi açıklama
ABD Başkanı Donald Trump, Amerikan istihbaratının gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayeti ile ilgili bilgileri değerlendirmeye devam ettiğini belirterek, "Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın (cinayetle ilgili) bilgi sahibi olabileceğini" ifade etti. ABD Başkanı Donald Trump CIA raporu iddialarıyla ilgili yüzde yüz bir saptama olmadığını söyledi. Trump Arjantin'deki G-20'ye katılarak ilk yurt dışı ziyaretine çıkacak Veliaht Prens Selman'la görüşebileceğini açıkladı.
Yayın Tarihi: 21-11-2018 00:05
ABD'deki kritik toplantı sonrası Çavuşoğlu'ndan kritik açıklama!
ABD Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Washington’da ABD’li mevkidaşı Mike Pompeo ile bir araya geldi. Çavuşoğlu görüşmenin ardından Türkiye'nin ABD'den iadesini talep ettiği 84 FETÖ mensubunun listesini Pompeo ve Bolton'a teslim ettiğini açıkladı. Kaşıkçı cinayetiyle ilgili açıklama yapan Bakan Çavuşoğlu, "Kaşıkçı planlanarak öldürüldü" dedi. Çavuşoğlu, Münbiç yol haritasının diğer bölgelere de uygulanması için Türk-Amerikan ekiplerinin önümüzdeki günlerde bir araya geleceğini söyledi.
Yayın Tarihi: 21-11-2018 00:11
İran’dan ABD’ye suçlama: Utanç verici!
İran Dışişleri Bakanı Zarif, "ABD'nin Kaşıkçı cinayetine rağmen Suudi Arabsitan'ı desteklemesi utanç verici" dedi.
Yayın Tarihi: 20-11-2018 22:32
Trump'tan Kaşıkçı açıklaması
ABD Başkanı Donald Trump, Amerikan istihbaratının Kaşıkçı cinayeti bilgilerini değerlendirmeye devam ettiğini belirterek, "Selman'ın bilgi sahibi olabileceğini" kaydetti - Trump, Kongrenin Kaşıkçı konusunda farklı yöne gitmek isteyebileceğini, ABD’nin güvenliği ön planda olduğu sürece tüm görüşlere açık olduğunu bildirdi
Yayın Tarihi: 20-11-2018 21:57
"Bin Salman'ı zayıflatmak Suudi Arabistan ve Ortadoğu'da istikrarı artıracaktır"
Washington Post gazetesinde yayımlanan "Muhammed bin Selman'ın zehirli kayıtsız bir geçmişi var. Trump yönetiminin ona ihtiyacı yok" başlıklı makalede, gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayeti bağlamında ABD-Suudi Arabistan ilişkileri ele alındı
Yayın Tarihi: 20-11-2018 20:54
ABD savaş uçakları saldırdı: En az 37 ölü
ABD tarafından Somali'de düzenlenen iki ayrı hava saldırısında, Eş Şebab terör örgütü hedef alındı. Bombardımanda en az 37 teröristin öldürüldüğü belirtildi.
Yayın Tarihi: 20-11-2018 18:22
Kremlin, ABD'li senatörleri INTERPOL seçimlerine müdahaleyle suçladı
Kremlin Sözcüsü Dimitriy Peskov: - "(ABD'li senatörlerin INTERPOL'e Rus başkan adayı karşıtı mektubu) Bu uluslararası bir kurumun seçimlerine müdahale etmektir. Böyle bir adım başka nasıl değerlendirilebilir ki?"
Yayın Tarihi: 20-11-2018 17:33
ABD'li medya kuruluşundan itiraf gibi 'S-400' açıklaması
Rus S-400 füze savunma sistemlerinin ABD'li muadillerinden kat be kat ucuz olduğu belirtildi.
Yayın Tarihi: 20-11-2018 16:40
ABD'de yangından sonra yeni bir felaket mi geliyor?
Asansörde mahsur kalan 6 kişi 84 kat düştü
Asansörde mahsur kalan 6 kişi 84 kat düştü
Yayın Tarihi: 20-11-2018 15:54
Rusya'dan "ticaret savaşları" eleştirisi
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov: - "Dünya Ticaret Örgütü kurallarına aykırı bir şekilde başlatılan ticaret savaşları, serbest ticaret ve rekabet standartlarını bozarak küresel ekonomik mimariye zarar veriyor” - "Amerikalı ve bazı batılı meslektaşlarımızın diplomasinin temelini ve diyalog kültürünü unuttuklarını görüyoruz”
Yayın Tarihi: 20-11-2018 15:48
ABD'nin yaptırımlardan muaf tuttuğu Çabahar Limanı yeni güzergah olma yolunda
ABD'nin ikinci yaptırımlar listesine almadığı ve denize sınırı olmayan Afganistan için muaf tuttuğu Çabahar İran, Afganistan ve Hindistan'ın yeni ticaret güzergahından birisi olma yolunda - Hindistan Cabahar Limanı'nın geliştirilmesi ve Pakistan'a gerek kalmadan Afganistan ile ticari faaliyetlerini yürütebilmesi için için 500 milyon dolarlık yatırım yapmasına dair anlaşma imzaladı - Sistan-Beluçistan Liman ve Denizcilik Kurumu Genel Müdürü Behruz Ağayi: - "Bu muafiyetin daha ziyade Hindistan için destek olduğunu düşünüyorum. Çünkü Hindistan, Çabahar üzerinden Afganistan, Rusya ve diğer Asya ülkelerine ciddi ihracat yapıyor. ABD ise Çin ile rekabette Hindistan'a ihtiyaç duyuyor"
Yayın Tarihi: 20-11-2018 14:07
MHP TBMM Grup Toplantısı
MHP lideri Devlet Bahçeli: (3) - "Ekonomideki sorunlar siyasal tepki ve itiraza dönüştürülerek, 31 Mart Mahalli İdareler Seçimleriyle ilgili maksatlı ve marazi bir hazırlık yapılıyor, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi üstünde de tehlikeli polemikler tetiklenip provokasyonlar tertipleniyor. Buna izin vermeyeceğiz, zillet ittifakının tezgah ve tuzaklarını yine ve kökünden bozacağız"
Yayın Tarihi: 20-11-2018 13:58