Turgut Özal kimdir?

Turgut Özal 1927 senesinde Malatya'da doğdu. Turgut Özal ,1950 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği bölümünü bitirdi.

Elektrik İşleri Etüd İdaresinde görevlendirildi. Turgut Özal 1952 yılında mühendislik ekonomisi alanında uzmanlık eğitimi için ABD’ye gönderildi. Türkiye’ye döndükten sonra Elektrik İşleri Etüd İdaresi Genel Müdür Yardımcılığı’na atandı.

Turgut Özal 1961–1962 yılları arasında askerlik hizmetini Millî Savunma Bakanlığı Bilimsel Danışma Kurulu üyesi olarak yaptı ve Devlet Planlama Teşkilatı’nın kurulmasına katkıda bulundu. Bu sırada, Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nde ders verdi.

Turgut Özal bir süre Başbakanlık Teknik Uzmanlar Kurulu Üyesi olarak çalıştı ve 1967–1971 yıllarında Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığı görevini yürüttü. Ayrıca Ekonomik Koordinasyon Kurulu, Para ve Kredi Kurulu, RCD Koordinasyon Kurulu ve AET Koordinasyon Kurulu başkanlıklarında bulundu.
Turgut Özal 1971–1973 yıllarında Dünya Bankası’nda danışman olarak görev yaptı. Türkiye’ye döndükten sonra çeşitli sınaî kuruluşlarında çalıştı ve 1979 yılı sonlarına doğru Başbakanlık Müsteşarı olarak atandı. Aynı dönemde Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığı görevini de vekâleten yürüttü. Türkiye ekonomisini liberalleştirmeyi hedefleyen ve 24 Ocak Kararları olarak bilinen geniş çaplı programın hazırlanmasında önemli rol oynadı.

DEVAM EDİYOR...
DEVAMI

Turgut Özal 12 Eylül 1980 askerî müdahalesinden sonra kurulan hükûmete ekonomik işlerden sorumlu Başbakan Yardımcısı olarak atandı. 1982 yılında bu görevinden istifa etti. 1983 yılında Anavatan Partisi’ni kurdu ve aynı yıl yapılan genel seçimlerde partisinin birinci gelmesi üzerine hükümeti kurmakla görevlendirildi ve Türkiye Cumhuriyeti’nin 19. Başbakanı oldu. Turgut Özal 1987 seçimleri sonrasında tekrar hükümet kurdu ve başbakan olarak görev yaptı.
31 Ekim 1989’da Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Türkiye Cumhuriyeti’nin sekizinci cumhurbaşkanı olarak seçilen Özal, 9 Kasım 1989 günü bu görevine başladı..

Turgut Özal, 17 Nisan 1993'te 5 ülkeyi kapsayan 12 günlük Türkistan gezisinden sonra ölmüştür. Turgut Özal'ın cenazesine Türkiye'nin dört bir yanından yüzbinlerce kişi akın etmiş, televizyonlardan canlı yayımlanmış; ülkede bayraklar yarıya indirilmiştir. Dönemin Amerika Birleşik Devletleri Başkanı, Turgut Özal ile de yakın dost olan George H. W. Bush beklentilerin aksine cenaze törenine katılmamıştır. "Öldükten sonra beni İstanbul’a defnedin, kıyamete kadar Fatih Sultan Mehmed’in manevi ruhaniyeti altında bulunmak istiyorum" şeklindeki vasiyetine uyularak kendisi tarafından yaptırılan eski başbakan Adnan Menderes'in anıtmezarının bulunduğu Topkapı'da, Vatan Caddesi üzerinde kendisi adına hazırlanan anıtmezara defnedildi.

Bir suikasta kurban gitmiş olabileceği de yıllardır tartışılmaktadır. Turgut Özal'ın limonatasına katılan arsenikle zehirlendiği iddiasını ortaya atan eşi Semra Özal, delil olarak da saç örneğini ABD'de tahlil ettirdiğini belirtmektedir. 2 Ekim 2012 tarihinde Merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın 19 yıl aradan sonra kabri açılmış olup ölümünün bir suikast olup olmadığının belirlenmesi için yapılan otopsi sonucunda Adli Tıp Kurumu araştırmalar ve bulgular sonucu zehir bulunduğunu ancak Özal'ın zehirden mi yoksa başka sebepten mi öldüğünü tespit edemediklerini açıklamıştır.

1954’te Semra Hanım’la evlenen Turgut Özal’ın üç çocuğu bulunuyordu.

Modern Pentatlon Dünya Kupası
ABD'de yarın başlayacak 2. ayak yarışlarında Türkiye'yi İlke Özyüksel temsil edecek - Türkiye Modern Pentatlon Federasyonu Başkanı Arslantaş: "İlke'nin kıracağı rekorlarla çıtasını daha da yükseltmesini bekliyoruz"
Yayın Tarihi: 24-03-2018 12:21
ABD bu olayla çalkalanıyor!
ABD, aralarında yüzlerce üniversitenin de bulunduğu hedeflere siber saldırı düzenlediği iddia edilen bir İran şirketi ve 10 kişiye ambargo uygulanacağını açıkladı. Kuruluş, 144 Amerikan üniversitesi ve Türkiye, İngiltere, Almanya, Kanada, İsrail ve Japonya’nın da aralarında bulunduğu 21 ülkedeki 176 farklı üniversiteden bilgi çalmakla suçlanıyor.
Yayın Tarihi: 24-03-2018 12:23
Çin'den ABD'ye ticaret savaşı uyarısı
Çin Başbakan Yardımcısı Liu: - "ABD'nin gümrük vergisi genelgesinin ne Çin'e ne ABD'ye ne de dünyaya yararı yok"
Yayın Tarihi: 24-03-2018 09:27
"15 Temmuz Darbe Girişimi: Ne Oldu, Neden Oldu?" paneli
Utah Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Yavuz: - "Örgütün hiyerarşik yapısı ele alındığında Gülen'in kendisinden habersiz bu işin yapılabileceğini sanmıyorum. Adil Öksüz ve Kemal Batmaz'ın yaptığı işler de göz önüne alındığında bunun FETÖ'nün darbe girişimi olduğu konusunda hiçbir şüphem yok"
Yayın Tarihi: 23-03-2018 23:27
Trump onayladı! 1.3 trilyon dolar!
ABD Başkanı Donald Trump, ABD Kongresi'nden geçen 1,3 trilyon dolarlık bütçe paketini vetoyla tehdit ettikten sonra imzaladı.
Yayın Tarihi: 24-03-2018 00:42
"ABD-Çin ticaretinin zayıflaması, küresel ekonomiye zarar verir"
Moody's: "Gümrük vergileri nedeniyle şu anki ticaret ilişkileri yapısı çözülmeye başlarsa, ABD ve küresel ekonomi önemli derecede olumsuz etkilenecek" - "Dünya genelinde diğer büyük ekonomilerin benzer önlemler alması halinde küresel ticaret sistemi yıpranacak"
Yayın Tarihi: 23-03-2018 22:32
ABD-Çin gerilimi tırmanıyor! Savaş gemileri karşı karşıya geldi
Pekin-Washington hattında tansiyon, ABD Başkanı Donald Trump’ın ‘ek gümrük vergileri’ kararıyla başlayan ticaret savaşı krizi sonrasında bu kez de iki donanmanın karşı karşıya gelmesiyle yükseldi.
Yayın Tarihi: 23-03-2018 21:46
GÜNCELLEME - İsrail'den Gazze sınırındaki Kudüs gösterilerine müdahale
İsrail askerleri, Gazze sınırındaki gösteriler sırasında 4 Filistinliyi gerçek mermiyle yaraladı YARALI SAYISI EKLENDİ
Yayın Tarihi: 23-03-2018 20:26
"Rusya, Taliban'ı silahlandırıyor"
Afganistan'daki ABD güçlerinin komutanı Nicholson, Rusya'nın DEAŞ militanlarının ülkedeki varlığını bahane ederek Taliban'ı destekleyip silahlandırdığını öne sürdü
Yayın Tarihi: 23-03-2018 18:12
İsrail'den Gazze sınırındaki Kudüs gösterilerine müdahale
İsrail askerleri, Gazze sınırındaki gösteriler sırasında 18 yaşındaki Filistinli bir genci gerçek mermiyle yaraladı
Yayın Tarihi: 23-03-2018 18:06
Dışişleri Komisyonu Başkanı Bozkır'ın ABD temasları
Bozkır başkanlığında AKPM Türk Grubu Başkanı Kılıç, NATOPA Türk Grubu Başkanı Çonkar ile CHP İstanbul Milletvekili Salıcı’dan oluşan heyet, 19-23 Mart 2018 tarihlerinde Washington'a resmi bir ziyaret gerçekleştirdi - FETÖ'nün yapısı, 15 Temmuz hain darbe girişimi ve Fetullah Gülen’in iadesi gereği hakkında, Senatör ve Temsilciler Meclisi üyeleri bilgilendirildi ve bu konudaki destekleri istendi
Yayın Tarihi: 23-03-2018 17:26
Çin'den ABD'ye Güney Çin Denizi'nde "provokasyon" suçlaması
Çin'den ABD'ye Güney Çin Denizi'nde "provokasyon" suçlaması
Yayın Tarihi: 23-03-2018 16:24
"Çin ABD'nin gümrük vergileri ile başa çıkabilir"
Fitch Ratings'ten yapılan açıklamada, “ABD hükümetinin, Çin’den yapılan 50-60 milyar dolarlık ithalata getirmek istediği gümrük vergisinin Çin’in ya da küresel ekonominin üzerinde ciddi bir etki yaratması beklenmiyor" ifadelerine yer verildi
Yayın Tarihi: 23-03-2018 16:08
ABD ile YPG yan yana! Skandal kareler yayınlandı
ABD ve Türkiye arasında PKK/YPG terör örgütünün varlığı nedeniyle sorun olan Suriye’nin Halep kentine bağlı Menbiç ilçesini dün ABD’li askeri ve sivil yetkililerin ziyaret ettiği belirtildi.
Yayın Tarihi: 23-03-2018 16:08
Çin’den ABD’ye ek vergi genelge tepkisi
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua: - "Çin'in meşru çıkarlarını ve yasal haklarını koruma konusunda kararlıyız" - "Çin, ticaret savaşı yapmak istemiyor ancak ticaret savaşından da korkmuyor”
Yayın Tarihi: 23-03-2018 15:45
ABD’nin gümrük vergilerinin Çinli şirketler üzerindeki etkisi sınırlı
Moody's, ABD’nin Çin’den yapılan ithalata uygulanan gümrük vergilerini artırması ve Çin’in bu hamleye benzer şekilde karşılık vermesinin derecelendirilen Çinli şirketlerin çoğunluğuna etkisinin sınırlı olmasının beklendiğini açıkladı
Yayın Tarihi: 23-03-2018 15:42
"ABD ile füze savunma sistemi konusunda temaslar sürüyor"
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aksoy (1): - "Patriot füze savunma sistemleriyle ilgili ABD ile de temaslarımızın devam ettiğini söyleyebilirim" - "(ABD ile oluşturulan çalışma grupları) Müsteşar Ümit Yalçın yakın zamanda, önümüzdeki hafta olabilir, Washington'a bir ziyaret gerçekleştirecek"
Yayın Tarihi: 23-03-2018 11:53